یکشنبه, ۳ تیر, ۱۴۰۳ / 23 June, 2024
مجله ویستا

تـنـهـا سـروصـداسـت که مـی‌مـانـد!


تـنـهـا سـروصـداسـت که مـی‌مـانـد!

اداره حفاظت از محیط در انگلستان اعلام کرده که سروصدای بیرون از خانه در حد کمتر از ۵۵ دسی‌بل قابل‌قبول است.
اما این میزان در داخل خانه باید کمتر از ۴۵ دسی‌بل باشد. این میزان صدا …

اداره حفاظت از محیط در انگلستان اعلام کرده که سروصدای بیرون از خانه در حد کمتر از ۵۵ دسی‌بل قابل‌قبول است.

اما این میزان در داخل خانه باید کمتر از ۴۵ دسی‌بل باشد. این میزان صدا (۴۵ دسی‌بل) صدای یک منزل کاملا آرام است که تنها صدای موتور یخچال از آن به گوش می‌رسد! موسسه حفاظت از محیط‌ هرگونه صدای بالای ۴۵ دسی‌بل در خانه و بالای ۵۵ دسی‌بل در خارج از خانه را آلودگی صوتی به حساب می‌آورد و بیان می‌کند که این آلودگی ممکن است منجر به بروز مشکلات متعددی در افراد (به‌خصوص در کودکان و افراد مسن) شود. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که آلودگی صوتی، هفت اثر مختلف روی انسان برجا می‌گذارد: اختلال شنوایی، اختلال گفتاری، اختلال خواب، اختلال قلبی-عروقی، اختلال در سلامت روان، عدم توانایی در انجام کارها و بروز رفتارهای منفی اجتماعی.

سروصدا باعث می‌شود افراد به خواب عمیق نروند و خوابشان منقطع و کوتاه باشد. اگر چنین وضعیتی ادامه پیدا کند تغییراتی در خلق‌وخو و تمرکز آنها ایجاد می‌شود. وسایل نقلیه، بیشترین نقش را در میان منابع آلودگی‌های صوتی دارند. صدای موتور ماشین‌ها، ضبط ماشین‌ها، کوبیدن درها به هم، بوق ماشین‌ها و... باعث ایجاد آلودگی صوتی می‌شوند. در راستای جلوگیری از ایجاد اصوات مزاحم، وسایل نقلیه هیبریدی طراحی و ساخته شده‌اند.

این وسایل نقلیه، آنقدر بی‌صدا هستند که مشکلاتی را برای افراد به‌وجود آورده است. به عنوان مثال چند مورد تصادف با این ماشین‌ها پیش آمده و علت آن این بوده که به قدری بی‌صدا بوده‌اند که پیاده‌ها از حضور آنها در نزدیکی خود خبردار نشده بودند! به علاوه بلندگوها هم یکی از منابع آلودگی صوتی به‌خصوص در شهرهای بزرگ هستند به همین علت در بعضی شهرهای بزرگ مانند لندن استفاده از بلندگوها در خیابان‌ها در ساعاتی از روز ممنوع است. در داخل خانه‌ها هم در بسیاری شهرها، شهروندان موظف به رعایت قانون هستند و اجازه ایجاد سروصدا را ندارند. آنها در صورت ایجاد سروصدا و عدم‌توجه به شکایت همسایه‌ها، توسط دستگاه‌های قضایی جریمه خواهند شد.

منبع:Environment Protection