شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

جوهر عربستان پررنگ تر است یا تیم ملی ایران


جوهر عربستان پررنگ تر است یا تیم ملی ایران

امشب معلوم می شود

امروز و امشب با انجام ۴ بازی در شهرهای منامه، قطر، ابوظبی و ریاض رقابت های آسیایی ها بر سر کسب ۴ سهمیه جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی آغاز خواهد شد و یک بار دیگر تب فوتبال قاره کهن آسیا را در برخواهد گرفت. در ریاض تیم ملی عربستان در نخستین گام میزبان تیم ملی فوتبال ایران است، دیداری که سابقه رویارویی ۲ تیم و خاطراتی که از آن همواره بر جای مانده است، حساسیت های آن را نزد اهالی فوتبال دو چندان کرده است.

عربستانی ها برای حضوری قدرتمند در این رقابت ها، تدارکات گسترده ای را از مدت ها قبل دیده و بازی های تدارکاتی بسیار خوبی را نیز مقابل حریفان بزرگ و کوچک اروپایی و آسیایی برگزار کرده اند، بطوری که حالا انتظارات از عربستان در ریاض به بالاترین سطح ممکن رسیده است و همین مسأله می تواند برای عربستانی ها در ریاض مشکل ساز باشد. وضعیت ناصر الجوهر سرمربی تیم عربستان نیز یکی دیگر از مواردی است که برحساسیت های بازی و نتیجه آن افزوده است. در عربستان شایع شده است که بقا یا فنای ناصر الجوهر در تیم ملی عربستان به نتیجه بازی امشب بستگی خواهد داشت. یعنی یک شکست و یا حتی یک نتیجه مساوی ممکن است الجوهر را از روی نیمکت عربستانی ها دور سازد و همین مسأله استرس حاکم بر او و بازیکنانش را به بالاترین حد ممکن رسانده است.

هرچند که عرب ها برای تقویت تیم خود و بروز مسائل حاشیه ای مثبت توانسته اند، بازیکنانی چون شهوب، القحطانی و خصوصاً حسین عبدالغنی را به ترکیب تیم خود بازگردانند اما در فوتبال امروز دیگر تک ستاره موثر نبوده و نیست و یک تیم خوب باید از یک مجموعه موثر برخوردار باشد و این همان چیزی است که عربستانی ها را بسیار ترسانده است. عربستانی ها که به هنگام رویارویی با ایران در نخستین گام به بخت بد خود نفرین کردند، برای آنکه بتوانند از شرایط میزبانی خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنند بازی را از جده به ریاض منتقل کردند، جایی که با خاطرات خوبی برای علی دایی سرمربی تیم ملی و دیگران همراه نیست و این مسأله به گمان عرب ها برگ برنده آنها در بازی با ایران است، تا جایی که مسئولان این تیم با صراحت تمام اعلام کرده اند که پس از این بازی نسبت به شهر میزبان بازی های آینده خود تصمیم خواهند گرفت. عربستانی ها که فوتبال قدرتی را خوب بازی می کنند، تمام امیدشان به ضد حملاتی است که طراح تمامی آنها حسین عبدالغنی است.

همان هافبک چپ پایی که به واسطه انجام بازی های بسیار در مقابل تیم ملی ایران روحیات بازیکنان و نوع فوتبال را خوب می شناسد.

آنها قطعاً در بازی امشب عمق دفاع تیم ملی ایران را نشانه خواهند رفت و همین مسأله کار مردان دفاعی ما را برای مقابله با مهاجمان عربستان دوچندان خواهد کرد اما عربستانی ها که میزبان بازی امشب در ریاض هستند خوب می دانند که ایران یک تیم غیرقابل پیش بینی در سطح قاره آسیاست و همین مسأله می تواند، کار دست عربستانی ها در خانه شان بدهد.

علی دایی سرمربی تیم ملی ایران با حرف هایی که پیش از عزیمت به عربستان درباره حریف امشب تیمش به زبان آورد، ثابت کرد که عربستانی ها را خوب می شناسد و به جنگ های روانی آنها آشنایی کامل دارد و این موضوع قطعاً می تواند در صورت انتقال خوب به بازیکنان در بازی امشب ما را از آن استرس معمول خارج نماید اما دایی ودیگر بازیکنان تیم ملی ایران خوب می دانند که از یک نکته اساسی نباید به سادگی بگذرند و آن اینکه فوتبال احساسی، دستپاچه و عجول در عربستان می تواند برای ما به مثابه یک سم مهلک باشد.

علی دایی که به احتمال بسیار تیمش امشب با ترکیب ۱-۳-۲-۴ به دیدار حریف عربستانی خود می رود و می داند که نباید به حریف اجازه خودنمایی در میدان را بدهد، چرا که این مسأله و متعاقب آن دریافت احتمالی یک گل ممکن است کار بازیکنان تیم ملی ایران را دشوار نماید. بنابراین تمام هدف تیم ملی در ریاض این است که با اتخاذ یک شیوه دفاعی منسجم روی نبوغ مردان میانی و مهاجمان خوب خود حساب ویژه ای را باز کند. دایی خوب می داند که اگر تیم ما در ریاض گل نخورد این توانایی را دارد که بتواند دروازه حریف را باز کند.

دایی اگر حسین کعبی را به دلیل ۲ اخطاره بودن در اختیار ندارد، در عوض عربستانی ها نیز درتیم خود شرایطی مانند ما را دارند و به دلیل ۲ اخطاره بودن نمی توانند از وجود خالد عزیز یکی از مردان خط میانی خود استفاده کنند. در جمع عربستانی ها در حال حاضر «رد ها فلاته» با ۳ گل زده بهترین گلزن است و غلامرضا رضایی نیز با ۲ گل زده در تیم ما چنین وضعیتی را دارد. در تیم ملی ایران حضور دوباره وحید هاشمیان، جواد نکونام، مسعود شجاعی، آندرانیک تیموریان و فریدون زندی در بازی امشب باعث خواهد شد تا به لحاظ تجربه نیز ما چیزی از حریف خود کم نداشته باشیم. ملی پوشان ایران چنانچه بتوانند در نخستین بازی خود امشب با امنیت ورزشگاه فهد ریاض را ترک کنند، آنگاه ادامه بازی ها برای ما آسان تر از پیش خواهد شد. در ادامه رقابت های گروه ۲ امشب تیم ملی امارات میزبان تیم کره شمالی خواهد بود، ضمن اینکه کره جنوبی نیز به عنوان تیم دیگر گروه ۲ به استراحت خواهد پرداخت. در گروه یک این بازی ها هم امشب در منامه، بحرین میزبان تیم ژاپن خواهد بود و قطر در خانه خود به دیدار ازبکستان خواهد رفت. در این گروه و در شب اول بازی ها استرالیا به استراحت خواهد پرداخت.

● برنامه بازی های امشب

▪ گروه ( ۱)

ـ بحرین- ژاپن (ورزشگاه ملی منامه- ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه)

ـ قطر-ازبکستان (ورزشگاه السد - ساعت ۲۲)

▪ گروه (۲)

ـ امارات- کره شمالی (ورزشگاه بن زاید- ساعت ۲۲ و ۱۵ دقیقه)

ـ عربستان- ایران (ورزشگاه فهد- ساعت ۲۳ و ۴۵ دقیقه)