سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

فیس بوک چیست؟


فیس بوک چیست؟

بر اساس شواهد در یک دهه اخیر فضا های مجازی و اینترنت نقش بسزایی ناتوی فرهنگی و گسترش حوزههای نفوذ غرب در کشورهای آسیای میانه و قفقاز داشته است . در ایران شبکه های اجتماعی به دلیل …

بر اساس شواهد در یک دهه اخیر فضا های مجازی و اینترنت نقش بسزایی ناتوی فرهنگی و گسترش حوزههای نفوذ غرب در کشورهای آسیای میانه و قفقاز داشته است . در ایران شبکه های اجتماعی به دلیل مواجه شدن با اقبال گسترده جوانان جایگاه ویژه ای در جنگ نرم آمریکا علیه ایران دارند .

امروزه استفاده از خدمات شبکه های اجتماعی، روزبه روز بیشتر می شود. هم اکنون سایت های شبکه های اجتماعی، بعد از پرتال های بزرگی مثل یاهو یا ام اس ان موتورهای جستجو مثل گوگل، تبدیل به پراستفاده ترین خدمت اینترنتی شدهاند.فضای مجازی مجال شکل گیری اجتماعات جدید از کاربران را فراهم می کند.هر چند روابط کاربران فضای مجازی رابطه ای با واسطه است و نه رو در رو، بسیاری از مطالعه کنندگان اینترنت تمایل دارند از اصطلاح «اجتماع» برای اشاره به جمع کاربران استفاده کنند.شبکه های اجتماعی برپایه اینترنت از قبیلmyspace facebook در بین جوانان در سطح جهان محبوبیت بسزایی کسب کرده اند. این شبکه های اجتماعی درعین حال که فضاهایی هستند که درآنها افراد دوستان جدیدی پیدا می کنند و یا دوستان قدیمی خود را در جریان تغییرات زندگی شان قرار می دهند، مکان هایی برای تبادل نظر هستند که در آنها جوانان عقاید و نظرات خود را با هم به اشتراک می گذارند.

این قابلیت که یک جوان بتواند با امثال خود در کشورهای دیگر جهان ارتباط برقرار کند باعث می شود تا این شبکه ها به مکانی تبدیل شوند که در آنها ایده های جدید معرفی می شوند و مورد بحث قرار می گیرند.

البته در سال های اخیر غرب از این رسانه به عنوان یک ابزار تسلیحاتی استفاده کرده است . به عبارت بهتر غرب در صدد است تا با استفاده از این رسانه به ایجاد موج های ضد حکومتی در کشورهای هدف بپردازد . نمونه ای از این اقدامات را می توان در نارآرامی های تهران پس از انتخابات مشاهده کرد که این سایت ها به مراکز فرماندهی آشوب ها تبدیل گشته بودند.

اخیرا یک مجله فرانسوی با تاکید بر اینکه فیس بوک یک سایت وابسته به سازمان های جاسوسی رژیم صهیونیستی است، فاش کرده که این سایت در خدمت عضوگیری و جمع آوری اطلاعات از کاربران اینترنتی فعالیت می کند.

نشریه فرانسوی «لومگزین دیسرائیل» با انتشار گزارشی از بخشی از فعالیت های جاسوسی سایت فیس بوک و جریان های صهیونیستی نوشت فیس بوک یک پایگاه خبری متعلق به سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی است که ماموریت اصلی آن ایجاد کادر انسانی برای مزدوری و جاسوسی به نفع رژیم صهیونیستی است.

این در حالی است که مدیریت فیس بوک نیز مشارکت فعالی را در جشن های رژیم صهیونیستی به مناسبت اشغال فلسطین برگزار کرده است.از این رو می توان گفت شبکه های اینترنتی همچون فیس بوک و یاتوئیتر به ابزارهای جدید کاخ سفید برای تحمیل آرا و نظرات خود بر جهان و فرمانروایی در دهکده جهانی بدل شده است.

زهرا باغی