یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 19 May, 2024
مجله ویستا

بهترین و پولسازترین مشاغل برای زنـان


بهترین و پولسازترین مشاغل برای زنـان

در سه دهه گذشته, درآمد متوسط زنان شاغل ۶۳ درصد افزایش یافته است در حال حاضر بیش از یک سوم زنان بیشتر از همسران خود پول در می آورند

در سه دهه گذشته، درآمد متوسط زنان شاغل ۶۳ درصد افزایش یافته است. در حال حاضر بیش از یک سوم زنان بیشتر از همسران خود پول در می‌آورند. زمانی زنان تمایل چندانی به دنبال کردن تحصیلات عالیه نداشتند، اما امروزه در کسب مدارک تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس از مردان پیشی می‌گیرند. با توجه به این واقعیت ها، بهترین و پولسازترین مشاغل برای زنان چه شغل‌هایی هستند؟

این روزها زنان بیش از پیش، عهده‌دار مشاغل تخصصی با درآمد بالا می‌شوند و فاصله با مردان را کمتر می‌کنند. محققان آمریکایی با بررسی آمارهای مربوط به مشاغل گوناگون به نتایج جالبی دست یافته‌اند. بر این اساس، مشاغلی که به تحصیلات دانشگاهی نیاز دارند و عمدتا در حوزه سلامت و بهداشت، علم و تکنولوژی و کسب‌وکار متمرکز شده‌اند، مناسب‌ترین شغل‌ها برای زنان شناخته می‌شوند. مشاغل آکادمیک و به طور کلی تدریس، آن هم در مقاطع بالای آموزشی، بهترین شغل برای زنان است. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که میزان رضایت زنان از این شغل بسیار بالا است و در عین حال، درآمد سالانه‌ای بین ۵۹ هزار دلار تا ۹۴ هزار دلار برای آنان به همراه دارد. این میزان درآمد برای زنان مناسب است و به غیر از آن، معلمی پرستیژ و احساس استقلال به زنان می‌دهد و محیط شغلی هیجان‌انگیزی برای آنان دارد. تحقیقات نشان می‌دهند زنان بیش از مردان به موقعیت و فضای کاری خود اهمیت می‌دهند.

زنان از قدیم وظیفه نگهداری از اعضای خانواده را بر عهده داشته‌اند. شاید به همین دلیل، مشاغلی که در آنها امنیت و آرامش وجود دارد، می‌توانند مناسب زنان باشند؛ مشاغلی در حوزه‌های انسان شناسی، اقیانوس‌شناسی یا مدیریت علوم طبیعی. در واقع، بررسی‌ها نشان می‌دهند زنان به امنیت در کار، بیش از حقوق و فرصت پیشرفت، اهمیت می‌دهند. همچنین زنان نسبت به مردان، برای نقشی که شغلشان در اجتماع دارد، اهمیت بیشتری قائل هستند. بنابراین مشاغل حوزه‌های بهداشت و درمان، مانند دندانپزشکی، چشم پزشکی و پزشکی که خدمات ارزنده‌ای به جامعه می‌رسانند مطلوب زنان هستند.

در مقابل، زنان کمترین رضایت را از مشاغلی مانند خدمات و تهیه غذا، فروشندگی، کارگری در خط تولید و منشی گری و دستیار اداری دارند.

از طرف دیگر، پردرآمدترین شغل برای زنان، داروسازی است. این شغل به طور متوسط در هفته ۱۸۹۸ دلار یا تقریبا ۹۹ هزار دلار در سال درآمدزایی دارد. زنان بیش از نصف داروخانه‌ها (۵۶ درصد) را در دست دارند و در این شغل به اندازه مردان پول در می‌آورند. داروسازی شغلی است که بلافاصله پس از فارغ التحصیلی می‌توان از آن پول درآورد و به نسبت پول و زمانی که شما برای تحصیل در این رشته صرف می‌کنید، بازگشت سرمایه خوبی دارد.

برای دریافت مدرک لیسانس داروسازی، باید فقط ۴ سال دوره تخصصی این رشته را در دانشگاه بگذرانید، اما پزشکان و جراحان، علاوه بر ۴ سال تحصیل در رشته پزشکی، ۳ تا ۸ سال دوره انترنی و رزیدنتی را باید بگذرانند. با این حال، پزشکی بعد از داروسازی، وکالت و مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی و کامپیوتری، چهارمین شغل پردرآمد برای زنان است. پزشکی در آمریکا درآمدی معادل ۱۵۲۷ دلار در هفته یا حدود ۷۹ هزار دلار در سال برای زنان به همراه دارد که ۲۱ درصد کمتر از پزشکان مرد است. دلیل این امر آن است که پزشکان مرد بیشتر در رشته‌های پرریسک و در عین حال پردرآمدی مانند جراحی پلاستیک و جراحی مغز و اعصاب تخصص می‌گیرند، در حالی که پزشکان زن، به تخصص‌های کم درآمدتر مانند پزشکی عمومی یا اطفال روی می‌آورند. به هر حال، مشاغل مربوط به حوزه‌های پزشکی و بهداشت، بیشترین درآمدها را برای زنان به همراه دارند.

پرستاران زن (رتبه ۶ پردرآمدترین شغل) در آمریکا به طور متوسط هزار و ۱۴۳۲ درآمد در هفته دارند و ۸۵ درصد پرستاران زن هستند. همچنین اکثریت روانشناسان (رتبه ۱۰)، فیزیوتراپ‌ها (رتبه ۱۲) و مدیران خدمات درمانی (رتبه ۱۶) را زنان تشکیل می‌دهند. زنان در همه این مشاغل بیش از ۶۰ هزار دلار در سال درآمد دارند. حوزه‌های علم، تکنولوژی و مهندسی نیز درآمدهای بالایی برای زنان دارند و اختلاف دستمزد در این مشاغل با مردان کمتر است. اما زنان کمتر علاقه‌ای به این مشاغل نشان می‌دهند. طراحان نرم‌افزار زن (رتبه ۷) به طور متوسط هفته‌ای ۱۳۸۸ دلار درآمد دارند. اما تنها ۱۸ درصد این مشاغل را زنان تشکیل می‌دهند.

مشاغل مدیریتی را بیشتر مردان در اختیار گرفته‌اند. مدیرعاملی پنجمین شغل پردرآمد برای زنان است. اما زنان تنها ۲۵ درصد مشاغل مدیریتی را به خود اختصاص می‌دهند و ۳۱ درصد کمتر از مدیران مرد درآمد دارند. با این حال، زنان در این حوزه در حال پیشرفت هستند. در سال ۲۰۱۰ زنان ۴۴ درصد کل مدارک تحصیلی رشته مدیریت را دریافت کرده‌اند که افزایش ۷۵ درصدی را از سال ۲۰۰۰ نشان می‌دهد. در ضمن، ۴۰ درصد کل شرکت‌های خصوصی را زنان راه‌اندازی می‌کنند.

منبع: Forbes