دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

نگاهی به مو و رشد آن


نگاهی به مو و رشد آن

لایه بیرونی پوست اپیدرم نامیده می‌شود و پر از منافذ است.منافذی که دارای غدد عرقی و فولیکول‌های مو هستند که مو از آنها می‌روید. فولیکول‌ها به سمت پایین به داخل درم یا زیر پوست …

لایه بیرونی پوست اپیدرم نامیده می‌شود و پر از منافذ است.منافذی که دارای غدد عرقی و فولیکول‌های مو هستند که مو از آنها می‌روید. فولیکول‌ها به سمت پایین به داخل درم یا زیر پوست حرکت می‌کنند، گسترش پیدا کرده و از یک پیاز با ریشه رشد می‌کنند.

این فولیکول‌ها اغلب در کنار غده تولیدکننده چربی قرار دارند. چربی ترشح شده این غده باعث نرم و روغنی شدن موها و در نتیجه حفاظت از آنها می‌شود. فولیکول در عین نگه داشتن ساقه مو به یک عضله کوچک متصل است که قدرت استواری و راست کردن مو را داراست.

ساختمان مو

ساقه مو از پروتئینی به نام کراتین ساخته می‌شود و دارای سه لایه است. کوتیکل یا پوست بیرونی که از سلول‌های مرده ساخته شده و به ساقه استقامت و مقاومت می‌دهد. کورتکس که لایه میانی مو است و به مو رنگ می‌دهد. مدولا هم لایه درونی مو است.

ریشه که در انتهای مو و زیر پوست درون فولیکول قرار دارد. بخش زنده مو را تشکیل می‌دهد. سلول‌ها در ریشه تولید می‌شوند. رویش موهای جدید سلول‌هایی را که از قبل وجود داشته‌اند به سمت بالا هل می‌دهد.

چرخه رشد مو

موهای بدن انسان دارای دوره‌های رشد و استراحت هستند و بعد از مدت معینی می‌ریزند. در چرخه رشد موها سه مرحله آناژن، کاتاژن و تلوژن وجود دارد. مرحله آناژن دوره رشد موهاست، این دوره در موهای سر حدود ۲ تا ۶ سال است و در موهای سایر نقاط بدن بین ۱ تا ۶ ماه است. در هر زمان به طور متوسط حدود ۸۵ درصد موها در مرحله آناژن هستند. کاتاژن؛ دوره کوتاهی است که طی آن تقسیم سلول‌های ماتریسکی متوقف و فولیکول مو از ناحیه پاپیلا (پیاز مو در قاعده خود دارای ناحیه تو رفته‌ای است که حاوی درم بوده و پاپیلا نامیده می‌شود) جدا می‌شود.

تلوژن هم دوره‌ای است که حدود سه ماه طول می‌کشد در این دوره همه فعالیت‌های سلولی متوقف می‌شود و موی مرده ضمن شست‌وشو و یا در اثر فشار ناشی از رشد موی جدید می‌ریزد. روزانه به طور متوسط ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو می‌ریزد و توسط موهای جدید جایگزین می‌شود. اگر ریزش موها زیاد باشد منجر به طاسی می‌شود.