یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

بهداشت حرفه ای قالیبافان


بهداشت حرفه ای قالیبافان

▪ کارگاه قالی بافی نباید به عنوان اتاق نشیمن، آشپزخانه، انبار مواد غذایی و غیره مورد استفاده قرار گیرد و از انباشتن پشم و دیگر وسایل ضروری خودداری شود.
▪ اتاقی که دار قالی در …

کارگاه قالی بافی نباید به عنوان اتاق نشیمن، آشپزخانه، انبار مواد غذایی و غیره مورد استفاده قرار گیرد و از انباشتن پشم و دیگر وسایل ضروری خودداری شود.

اتاقی که دار قالی در آن نصب شده باید دارای پنجره کافی باشد تا جریان هوای مناسب و نور کافی را به خوبی تامین کند، وجود نور کافی در محل کار بسیار مهم می باشد زیرا کمبود روشنایی باعث ضعف بینایی شده و زمان طولانی سبب بیماری های چشمی خواهد شد ضمن این که در جاهایی که نور کم است استفاده از لامپ های روشنایی و مخلوطی از لامپ های فلورسنت و حبابی بهتر است در بالای دار قالی که بتواند سطح کار را به خوبی روشن کند و چشم را اذیت نکند، استفاده کرد.

واکسیناسیون مرتب قالیبافان و فرزندان آن ها به خصوص در برابر دو بیماری سل و کزاز

مراجعه سالی یک بار به مراکز بهداشتی درمانی و یا خانه بهداشت در حفظ سلامتی کارگران قالی باف موثر خواهد بود و هم چنین توصیه می شود در مواقع احساس ناراحتی سریع به مرکز بهداشتی درمانی مراجعه شود.

از اشتغال افراد زیر ۱۲ سال به عنوان کارگر در کارگاه های قالیبافی خودداری شود.

پس از فراغت از کار حتما دست و صورت را با آب و صابون شسته و از کرم های نرم کننده و مرطوب کننده استفاده شود.

در هنگام بافت قالی باید لباس مناسب پوشیده و از ماسک استفاده کرد تا از ابتلا به بیماری های ریوی و تنفسی جلوگیری شود.

نصب تهویه برقی و باز کردن پنجره ها باعث سالم سازی و تهویه عمومی هوای کارگاه می شود.

ابزار دستی کار باید دارای دسته ای محکم، صاف، چوبی یا باند پیچی شده باشد زیرا گرفتن تارها با دست و جلو کشیدن و گره زدن خامه باعث خستگی و ورم کردن مفاصل و آسیب پوست انگشتان می شود.

حرکات سبک و ورزش و نرمش پس از هر یک ساعت فعالیت مداوم در رفع خستگی و کاهش عوارض ستون فقرات بسیار مفید است.

از بردن نخ های قالی به دهان به علت مسمومیت احتمالی خودداری کنید.

از آن جا که سیاه زخم یکی از بیماری های مشترک بین انسان و دام می باشد و پشم یکی از عوامل ابتلاست بنابراین نخ، پشم و الیاف باید تمیز و با مایعات مخصوص ضدعفونی شده باشد در صورتی که نخ و پشم در منزل شسته شود، رعایت نکات بهداشت فردی و استفاده از دستکش توصیه می شود.

حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی