یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

آغاز یادگیری


آغاز یادگیری

● هنگام تولد تا شش ماهگی
کودک در این دوران تنها نقش یک مشاهده کننده را دارد. لمس کردن، نوازش نوزاد، بغل کردن، محبت کردن، صحبت کردن و نگاه کردن در چشم های او در این دوران حائز اهمیت …

هنگام تولد تا شش ماهگی

کودک در این دوران تنها نقش یک مشاهده کننده را دارد. لمس کردن، نوازش نوزاد، بغل کردن، محبت کردن، صحبت کردن و نگاه کردن در چشم های او در این دوران حائز اهمیت است. کودک حتی در این زمان در حال یادگیری است و صدای والدین و اطرافیان را می شناسد. او به صداهای اطراف به خوبی گوش می دهد و تجربه می اندوزد، اگرچه هنوز قادر به صحبت کردن نیست ولی با حرکت دادن اعضای بدنش با اطرافیان خود سخن می گوید. ایده های زیر به اطرافیان کمک خواهد کرد تا رابطه بهتری را با نوزاد برقرار کنند.

تقلید صداها و زمزمه های کودک

گفت وگو با کودک با صدایی آرام

حرکت دادن اعضای صورت و ابراز هیجان هنگام گفت وگو با کودک

خواندن شعر و استفاده از اسباب بازی های صدادار

بیان توضیح راجع به صداهای مختلفی که به گوش می رسد (مثلاً صدای شیر آب یا صدای گربه و.‎.‎.)

تغییر لحن و آهنگ گفت وگو

آویزان کردن اسباب بازی های براق و رنگارنگ از تخت نوزاد

نشان دادن اشیای اطراف به کودک (باید به خاطر داشت که حتی اشیایی که برای بزرگ ترها بسیار عادی به نظر می رسد برای کودک بسیار جذاب است)

بیان جمله ای در مورد هر یک از اقدامات روزمره برای مثال «اکنون وقت رفتن به رختخواب است» یا «اکنون وقت غذاخوردن است». تکرار این جمله تأثیر بسیاری بر کودک خواهد داشت.

خواندن کتاب با صدای بلند. حتی اگر والدین کتاب های خود را با صدای بلند در حضور کودک مطالعه کنند کودک با شنیدن صدای آنها احساس امنیت بیشتری خواهد کرد.

[سعید سپهری]