دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا

۱۶ ژانویه ۲۰۰۳ ـ خودکشی های نوع تازه (قرن بیست و یکمی)


۱۶ ژانویه ۲۰۰۳ ـ خودکشی های نوع تازه (قرن بیست و یکمی)

خودکشی پس از نزاع با دوست دختر و یا قتل دوست پسر و دوست دختر و احیانا بستگان انان و سپس خودکشی، از آغاز قرن ۲۱ در کشورهای صنعتی رو به افزایش است. روانشناسانی که این نوع خودکشی ها …

خودکشی پس از نزاع با دوست دختر و یا قتل دوست پسر و دوست دختر و احیانا بستگان انان و سپس خودکشی، از آغاز قرن ۲۱ در کشورهای صنعتی رو به افزایش است. روانشناسانی که این نوع خودکشی ها را بررسی کرده اند ریشه انها را در بالارفتن«در صد» زندگی مشترک بدون ازدواج مرد و زن تشخیص داده اند که در کشورهای صنعتی در حال گسترش است.

این روانشناسان گفته اند که چون جداشدن یکی از دو طرف در این نوع زندگی آسان و یکدقیقه ای است طرف دیگر به خشم می آید و یا تحت تاثیر حسادت شدید قرار می گیرد و دست به قتل و خودکشی می زند. طلاق در ازدواخ رسمی عملی فوری نیست و در طول مراحل قضایی و وساطت مشاور خانواده خشم فرو کش می کند. در زندگی مشترک بدون امضای قرار داد نکاح، طرفین آزاد هستند و قیدی میان آنان نیست و هر آن یکی از آندو می تواند بدون ملاحظات عاطفی و عکس العمل طرف دیگر جدا شود و راه خود درپیش گیرد که خطر قتل و خودکشی هم در آن وجود دارد.

عکس بالا که ۱۶ ژانویه ۲۰۰۳ در رسانه های آمریکا انتشار یافته از همین دست خودکشی ها بود. این عکس از هلی کوپتر برداشته شده است. ماجرا از این قرار است :

لوئیس راجرز ۲۴ ساله با زنی در طبقه بیست و سوم این مجتمع مسکونی در یک محله اعیان نشین شهر فیلادلفیا زندگی می کرد و این دو خود را دوست پسر و دختر معرفی می کردند. روز حادثه، درپی یک مشاجره کوتاه، دوست دختر که اجاره نامه آپارتمان به نام او بود به لوئیس دو ساعت مهلت داد تا جامه دانش را ببندد و آنجا را ترک کند و سپس از خانه بیرون رفت. راجرز آپارتمان ترک ولی دوباره به آنجا باز می گردد و آپارتمان را به آتش می کشد که پلیس با مشاهده دود متوجه قضیه می شود، وارد آپارتمان می گردد و درست لحظه ای که لوئیس آماده پرتاب کردن خود از بالکن بود به وی می رسد و موفق می شود آستین او را بگیرد. همان طور که در عکس دیده می شود گرفتن آستین برای نجات لوئیس کافی نبود و او پس از سقو ط از ارتفاع هفتاد و چهار متری جان سپرد.