شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

۳ ژوئیه ۲۰۰۴ ـ اظهارات ژنرال آمریکایی در باره حضور اسرائیلی ها در بازجویی های زندان ابوغریب خشم اعراب را برانگیخته است


۳ ژوئیه ۲۰۰۴ ـ اظهارات ژنرال آمریکایی در باره حضور اسرائیلی ها در بازجویی های زندان ابوغریب خشم اعراب را برانگیخته است

اشاره بانو ژنرال « جانس کارپینسکیjanis karpinski » که در زمان ریاست او بر زندان ابوغریب، شکنجه های آن چنانی روی داده بود مبنی بر این که با یک بازجوی اسرائیلی ملاقات و مذاکره کرده بود خشم اعراب …

اشاره بانو ژنرال « جانس کارپینسکیjanis karpinski » که در زمان ریاست او بر زندان ابوغریب، شکنجه های آن چنانی روی داده بود مبنی بر این که با یک بازجوی اسرائیلی ملاقات و مذاکره کرده بود خشم اعراب را برانگیخته و برخی روزنامه نگاران عرب نوشته اند که حدس زده بودند اسرائیلی ها در کار شکنجه زندانیان ابو غریب مداخله داشتند.

ژنرال کارپینسکی دوم ژوئیه ۲۰۰۴ به «بی بی سی» گفته است که در محل بازجویی از دستگیر شدگان در بغداد، با یک اسرائیلی ملاقات و مذاکره کرده بود.

ژنرال کارپینسکی گفت: این فرد به من گفت که برخی بازجویی ها را بعمل آورده است ، او زبان عربی می داند، ولی عرب نیست، اسرائیلی است.

با این که دولت اسرائیل و نیز برخی مقامات آمریکایی اظهارات ژنرال کاپینسکی را که دیگر رئیس زندان ۶ هزار نفره «ابو غریب» نیست تکذیب کرده اند، برخی اعراب گفته اند که نسبت به درستی آن تردید ندارند و می دانند که در اشغال نظامی عراق، فشار و اصرار دولت اسرائیل تاثیر فراوان داشت و این دولت می کوشد که اوضاع به صورت گذشته باز نگردد و عراق اسلامی و یا بعثی نشود که در هر دو صورت به زیان اسرائیل خواهد بود. این اعراب اضافه کرده اند که اسرائیل نفوذ خود در اوضاع عراق را از منطقه کردستان عراق شروع کرده است.