دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

از بیماری های مردانه چه میدانید؟


نمام نکاتی که باید در مورد بیماری های مردانه ونشانه های آنان بدانید:

بیماری های مردانه همچون سرطان مثانه و تکرر ادرار , سرطان سینه در مردان , سرد مزاجی و بی میلی جنسی و.. همه نشانه هایی دارند که باید جدی گرفته شوند و به موقع به آن رسیدگی شود.

از میان بیماری های مردان ابتدا به علائم و نشانه های فتق می پردازیم که شامل:

درد ناحیۀ کشاله ران که با خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین بدتر می شود.

یک تودۀ دردناک در کشالۀ ران یا کیسۀ بیضه

توده یا برآمدگی دردناک در کودکان

نشانه ها و آزمایشات

توده ممکن است حین سرفه کردن ،خم شدن،بلند کردن اجسام،یا زورزدن بزرگتر شود .فتق(برآمدگی) ممکن است در شیرخواران و کودکان بجز زمان گریه یا سرفه نامشخص باشد.


از بیماری های مردانه چه میدانید؟
 

نشانه های ابتلا به سرطان سینه

علائم سرطان سینه مردان

اکثر سرطانهای پستان در مردان زمانی تشخیص داده می شوند که فرد وجود یک توده را روی قفسه سینه یا فرورفتگی نوک سینه به طرف داخل را احساس می کند. اما برخلاف زنان مردان زمانی به پزشک مراجعه می کنند که نشانه ها پیشرفت کرده و اغلب خونریزی از نوک سینه و ناهنجاری ها در پوست ناحیه سرطانی بوجود آمده است. در بسیاری از این مردان در این حالت سرطان به غدد لنفاوی گسترش یافته است. در مردان هم بافت پستانی محسوب می شود و احتمال سرطانی شدن آن وجود دارد. 

تکرر ادرار نشانه چیست؟

 تکرر ادرار از آن علایمی است که اغلب آقایان آن را علامت طبیعی بالا رفتن سن می دانند و بدون آنکه علت آن را بدانند، به آن توجه نمی کنند. تکرر ادرار در آقایان مسن، اغلب به دلیل بزرگی خوش خیم پروستات به وجود می آید که قابل درمان است. پروستاتیت (التهاب پروستات) به دلیل عفونت یا تحریک هم می تواند تکرر ادرار را موجب شود. اندازه گیری PSA (آنتی ژن اختصاصی پروستات)، معاینه پروستات و آزمایش های کلیوی، حتما باید پس از مراجعه به متخصص بیماری های مجاری ادراری انجام شود.

 
از بیماری های مردانه چه میدانید؟

سرد مزاجی و بی میلی جنسی مردان

دلیل سرد مزاجی و بی میلی جنسی مردان

در بسیاری از مواقع این بی میلی جنسی ممکن است ناشی از مسایل روحی و روانی باشد، اما نباید آن را نادیده گرفت. طبیعی بودن میل جنسی نشانه ای از سلامت کلی بدن است. بی میلی جنسی شاید ناشی از مشکلات عروق خونی آلت تناسلی باشد که خود نشانه مشکلات عروق خونی قلب و مغز است. متخصصان می گویند آقایان به جای استفاده از قرص هایی مانند ویاگرا باید یک بار هم به پزشک مراجعه کنند تا درباره مشکلات جنسی شان با او مشورت کنند. به طور معمول، در این مواقع پزشک به دنبال بیماری عروق کرونری قلب، فشار خون بالا و کلسترول بالا خواهد بود که می توانند اختلالات نعوذی را به دنبال داشته باشد. 

 

 بزرگ شدن شکم یک زنگ خطر است!

شکم بزرگ و چاقی مردان می تواند علامت خاموش چند بیماری باشد. بزرگ شدن شکم نشانه کاهش تستوسترون (هورمون مردانه) است و از طرفی می تواند احتمال ابتلا به دیابت و بیماری عروق کرونر قلبی را افزایش دهد و یا نشانه بالا بودن کلسترول خون باشد، در حالی که بعضی آقایان آن را به عنوان ژستی مردانه دوست دارند

سرطان مثانه مردان 5 برابر بیشتر از زنان 

مثانه شایع ترین بیماری در بین مردان است که متأسفانه ممکن است سال های سال، علامت آن مخفی بماند تا وقتی که خونریزی شدید و بیماری جدی شود. این بیماری کاملاً قابل پیشگیری و درمان است.

شیوع سرطان مثانه در مردان 5 برابر زنان و سرطان های ریه و معده 3 برابر زنان می باشد و بیماری های رفتاری و جنسی نیز در مردان به مراتب بیش از زنان است. 

رفتارهای پر خطر به ویژه مصرف مواد مخدر، بیماری های آمیزشی و هپاتیت ها نیز در مردان به مراتب بیش از زنان است. 95 درصد مبتلایان به ایدز در ایران مرد هستند و مطالعات مختلف نشان داده است که مصرف سیگار و الکل نیز در مردان به مراتب بی


از بیماری های مردانه چه میدانید؟

دلایل و عوامل درد های قفسه سینه

دلیل دردهای قفسه سینه

افرادی که به اشتباه درد قلبی خود را به درد معده نسبت می دهند و یا به علت استرس و فشار کار، کمی به قلب شان فشار آمده که با استراحت خوب می شود، در حالی که در تمام این مدت ممکن است یک مشکل قلبی در حال شکل گرفتن باشد. به گفته یک متخصص قلب، شایع ترین علامت پیش از یک سکته قلبی در آقایان، ابتدا درد قفسه سینه و سپس انکار آن از سوی بیمار است. با هر نوع احساس ناراحتی و درد در قفسه سینه و فشار قلبی و یا تنگی نفس و درد تیر کشنده، باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کرد. 

از بیماری های مردانه چه میدانید؟