دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

روسی و تک‌چرخ، روی جاده موفقیت


روسی و تک‌چرخ، روی جاده موفقیت
به‌طور کلی روسی از حاشیه‌های خاص زندگی یک ایتالیائی بی‌بهره نیست. زمانی توتی در پاسخ به سؤالی راجع به مقایسه روسی و سایر موتورسواران ایتالیائی، والنتینو را در اولویت قرار نداده و احساسات منطقه‌ای را وسط کشید. او گفت بیاجی را فقط به این دلیل که یک رمی است به روسی ترجیح می‌دهد!والنتینو به شدت عاشق فوتبال است. او بازی‌ها سری (A) را به دقت تعقیب می‌کند. با این حال برخلاف توتی روی تیمی خاص تعصب نداشته و تنها از دیدن بازی‌ها لذت می‌برد. روسی هنوز یادگاری‌های دوران کودکی را همراه خود دارد. او هنوز هم به ماشین‌بازی علاقه‌مند است. روسی در اوقات فراغت به فوتبال پرداخته یا با دوستان خود به دیدن جاذبه‌های محل سکونت خود می‌رود.والنتینو روسی اسطوره ایتالیائی عالم موتورسواری با کسب یک قهرمانی دیگر رکوردهای استثنائی دوران حرفه‌ای خود را تداوم بخشید. او به‌خاطر تخصص فراوان در رشته موتورسواری لقب ”دکتر“ را یدک می‌کشد. والنتینو برای رسیدن به مدارج ترقی سختی‌های بسیاری را تحمل کرد. داستان شیرین زندگی ”دکتر“ اینگونه است.
شناسنامه والنتینو روسی
تولد: ۱۶ آوریل ۱۹۷۹ در اوربینوی ایتالیا
محل سکونت: لندن
قد: ۸۲/۱ سانتی‌متر
وزن: ۵۹ کیلوگرم
وضعیت تأهل: مجرد
علایق: فوتبال، اسباب‌بازی‌های کنترل‌دار، دوچرخه‌سواری
والنتینو در مجموع ۱۲۴ رقابت گراند پریکس را پشت سر گذاشته است. او فرزند ”گرازیانو“ است. پدر وی قهرمان سابق رقابت‌های موتورسواری بوده و در واقع والنتینو راه پدر را دنبال کرد. والنتینو اولین رقابت حرفه‌ای خود را در ۱۲ سالگی تجربه کرد. او طی آن سال در رقابت‌های ”کارت“ میاموتوی ژاپن شرکت کرد با این حال نقش حرفه‌ای وی در رقابت‌های ۱۲۵ سی‌سی قوام یافت. او در بازی‌های فصل ۱۹۹۵ عنوان سوم را کسب کرد و چند سال بعد این مقام را در رقابت‌های قهرمانی اروپا تکرار کرد.
شروع درخشش در سطح جهانی
”مالزی ۱۹۹۶“ اولین سکوی پرتاب وی به سمت موفقیت بود. روسی بازی‌ها را با رتبه نهمی به پایان رساند و تنها در یک مرحله رتبه اول را کسب کرد. یک سال بعد با قهرمانی در رقابت‌های ۱۲۵ سی‌سی قهرمانی جهان، به‌عنوان جوانترین فاتح تاریخ این کلاس نامیده شد. او در معیت ”آپریلیا“ ۱۱ مرحله را فتح کرد، اما عمر درخشش در کلاس ۱۲۵ سی‌سی کم بود، چرا که به زودی راهی رقابت‌های کلاس ۲۵۰ سی‌سی شد. او در این کلاس ابتدا رتبه دوم را کسب کرد و در سال بعد عنوان قهرمانی جهان را به‌دست آورد. از دیگر افتخارات او قهرمانی دوباره در سال ۱۹۹۹ بود.
انتقال به ۵۰۰ سی‌سی
نقطه عطف دوران حرفه‌ای روسی، ارتقا درجه به بالاترین کلاس یعنی ۵۰۰ سی‌سی بود. یکبار دیگر داستان تکرار شد. در سال اول مقام دوم و در سال دوم مقام اول! این ۲ اتفاق به ترتیب در فصول ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ به وقوع پیوست. او با همکاری کالین ادواردز بریتانیائی تیم ”سوزوکی“ را به اوج درخشش رساند. والنتینو محبوب هزاران هزار ایتالیائی شد. موفقیت‌های پیاپی او با قهرمانی در رقابت‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ تعریف شد.
جاودانگی در روز ۲۵ سالگی
والنتینو در فوریه ۲۰۰۴ همزمان با جشن تولد ۲۵ سالگی به رکوردی جاودانه دست یافت. او عنوان جوانترین راننده‌ای را به‌دست آورد که توانسته در هر ۳ کلاس عنوان قهرمانی جهان را به‌دست آورد. ”جرمی بورگس“ یکی از بهترین دوستان وی و در واقع طراح اصلی موفقیت‌هایش محسوب می‌شود. والنتینو در منطقه خود به مانند یک بت پرسیده می‌شود. او یک هوادار واقعی فوتبال است. روسی سرعت هم‌طراز با باد دارد و برای موفقیت از کوچکترین نکته‌ای غفلت نمی‌کند.
روسی، سال به سال
۱۹۸۵: اولین حضور در رقابت‌های کارت
۱۹۸۹: شروع رقابت در عرصه حرفه‌ای
۱۹۹۰: شرکت در بازی‌های آماتوری و کسب ۹ عنوان قهرمانی
۱۹۹۱: کسب عنوان پنجم رقابت‌های قهرمانی جوانان ایتالیا و شرکت در جام ”میاموتو“
۱۹۹۲: قهرمان رقابت‌های قهرمانی ایتالیا
۱۹۹۳: کسب مقام دوازدهم در کلاس ۱۲۵ سی‌سی رقابت‌های قهرمانی ایتالیا
۱۹۹۴: قهرمان جام ”کایوا“
۱۹۹۵: مقام سوم ۱۲۵ سی‌سی قهرمانی اروپا، فاتح کلاس ۱۲۵ سی‌سی ایتالیا، مقام یازدهم اوپن اسپانیا (همگی همراه با تیم آپریلیا)
۱۹۹۶: مقام نهم جهان، کسب مجموع ۱۱۱ امتیاز و به‌دست آوردن مقام دهم در رقابت‌های قهرمانی جهان (همگی با آپریلیا)
۱۹۹۷: ۱۱ مرحله از ۱۵ دور رقابت‌های ۱۲۵ سی‌سی را فتح کرد. یک مقام دوم، یک رتبه سوم و یک جایگاه ششمی، دیگر دستاوردهای وی بود. روسی با کسب رکورد ۳۲۱ امتیاز برای اولین بار قهرمان جهان شد.
۱۹۹۸: آخرین حضور در کلاس ۱۲۵ سی‌سی با فتح ۵ مرحله، از رقابت‌های گراند پریکس همراه شد. او در مجموع ۲۰۱ امتیاز کسب کرد و میان ۲ دشمن خود یعنی ”لوریس کاپیروسی“ و ”تنسویای هارادا“ جدائی انداخت!
۱۹۹۹: حضور در کلاس ۲۵۰ سی‌سی با فتح ۹ رقابت مراحل مختلف همراه شد. والنتینو در مجموع ۳۰۹ امتیاز کسب کرد.
۲۰۰۰. روسی راهی بالاترین سطح (۵۰۰ سی‌سی) شد. والنتینو در پایان فصل، رقابت‌های بریتانیا و برزیل را فتح کرد. دستاورد مجموع او ۲۰۹ امتیاز بود. در نهایت مقام دوم حاصل کار روسی بود.
۲۰۰۱. روسی برای فتح جهان آماده می‌شد. او نبرد سختی با کاپیروسی و مکس بیاجی داشت. وی ۱۰۰ امتیاز کامل دشت کرد و مقام قهرمانی ۱۱ مرحله را به‌دست آورد. طبق معمول سکوی اول از آن روسی بود.
۲۰۰۲. پس از ناکامی در مراحل اولیه، روسی بار دیگر به دنیای برندگان بازگشت. روسی ۳۵۰ امتیازی با اختلاف ۱۴۰ امتیاز نسبت به نفر دوم شکوه مطلق اول بودن را به اثبات رساند.
۲۰۰۳. دوران شکست‌ناپذیری روسی ادامه داشت. او در هر ۱۶ مرحله رقابت‌های گراند پریکس بین ۳ نفر اول جای داشت. رقیب سرسخت او ”سته گیبر نائو“ بود، اما روسی به راحتی مرد سرسخت اسپانیائی را از راه به‌ در کرد. قدرت او به ایتالیائی‌ها و البته جهانیان ثابت شد.
حواشی زندگی والنتینو روسی
به‌طور کلی روسی از حاشیه‌های خاص زندگی یک ایتالیائی بی‌بهره نیست. زمانی توتی در پاسخ به سؤالی راجع به مقایسه روسی و سایر موتوسواران ایتالیائی، والنتینو را در اولویت قرار نداده و احساسات منطقه‌ای را وسط کشید. او گفت بیاجی را فقط به این دلیل که یک رومی است، به روسی ترجیح می‌دهد!
حرف اسطوره فوتبال رم، با عکس‌العمل روسی روبه‌رو شد و به این ترتیب اولین جنجال رسانه‌ای وی رقم خورد. روسی مجرد است و اعلام کرده تا وقتی تمام عناوین موجود را درو نکند، ازدواج نخواهد کرد. والنتینو به شدت علاقه‌مند فوتبال است. او بازی‌های سری (A) را به دقت تعقیب می‌کند. با این حال بر خلاف توتی روی تیمی خاص تعصب نداشته و تنها از دیدن بازی‌ها لذت می‌برد. روسی هنوز یادگاری‌های دوران کودکی را همراه خود دارد. او هنوز هم به ماشین‌بازی علاقه‌مند است. روسی در اوقات فراغت به فوتبال پرداخته یا با دوستان خود به دیدن جاذبه‌های محل سکونت خود می‌رود. روسی هم‌اکنون در لندن اقامت دارد. او برخلاف سایر ستارگان از هوای مه‌آلود لندن هیچ‌گونه شکایتی ندارد. آینده برای والنیتوی جوان بسیار روشن‌تر از دوران گذشته به نظر می‌رسد. او هنوز به ۳۰ سالگی نرسیده و با توجه به دوام و استقامتش این توان را دارا است که تا سال‌های سال به افتخارآفرینی بپردازد.
منبع : روزنامه ابرار ورزشی