پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

بررسی ویژگیهای صندلی مناسب برای نوازندگان


بررسی ویژگیهای صندلی مناسب برای نوازندگان
انتخاب صندلی مناسب و حالت صحیح بدن هنگام نوازندگی در پیشگیری از بروز بسیاری از دردها از جمله كمردرد و پشت‌درد مؤثر است.
البته این نكته را باید در نظر داشت كه نحوهٔ نشستن به عواملی همچون شكل لگن خاصره و پهنای آن، فاصله مفاصل باسن، ساختار و تركیب قسمت انتهایی سـتوان فقرات و اســتخوان لگــن (Tuber isichiadicum) و نیز بلندی ران و ساق پای هر فرد بستگی دارد. طبیعتاً صندلی‌ای كه متناسب با همهٔ افراد و همهٔ شرایط باشد وجود ندارد.
اغلب این سؤال مطرح می‌شود كه آیا بهتر نیست محل نشستن نوازنده متحرك و نااستوار باشد. در پاسخ باید گفت نشستن بر روی تشكچهٔ هوا و یا توپ از خستگی عضلات پشت می‌كاهد و گرفتگی عضلات شانه را در زمان نسبتاً كم و با صرف حداقل انرژی برطرف می‌كند. اما در نوازندگیهای طولانی‌مدت باید از صندلی ثابت استفاده شود.
همچنین نوازنده می‌تواند با كمك تشكچه گوه مانند لگن خاصره‌اش را در حالتی شیب‌دار قرار داده، از ایجاد خمیدگی در پشتش جلوگیری نماید. این تشكچه‌ها كه سفت و محكم و در برابر فشار مقاوم‌اند ستون فقرات نوازنده را به‌ویژه هنگامی كه صندلی او فاقد تكیه‌گاه مناسبی برای پشت می‌باشد در وضعیت مناسب نگه می‌دارند.
رویه و پشتی صندلی نوازنده هم باید قابلیت انتقال گرما و رطوبت را دارا باشد.
ارتفاع صندلی بهتر است متناسب با قد و بلندی ران نوازنده بین ۴۳‌ ـ ۵۵ Cm قابل تنظیم باشد. رعایت این فاصله به‌خصوص برای نوازندگان سازهای شستی‌دار بسیار حائز اهمیت است. اگر این فاصله متناسب با قد نوازنده و رپرتوار مورد نظر نباشد به مفاصل دست فشار می‌آید و بدن به سمت جلو و شانه‌ها به بالا كشیده می‌شوند.
فاصلهٔ لبهٔ صندلی تا تكیه‌گاه هم باید حدود ۴۰cm و قابل تنظیم باشد.
نوازندگان اغلب هنگام نواختن بر لبه صندلی می‌نشینند كه این حالت خمیدگی ستون فقرات را در پی دارد. از این رو بهتر است حداقل در زمان استراحت با تكیه دادن به پشتی صندلی فشار وارد بر ستون فقراتشان را كم نمایند.
در زیر ویژگیهای صندلی مناسب و نحوه نشستن صحیح را در سازهای مختلف بررسی می‌كنیم.
● گیتار
نواختن بسیاری از سازها از جمله گیتار مستلزم قرار گرفتن بدن در حالتی نامتقارن است. از این رو می‌بایست به نكات و جزئیات بسیاری توجه نمود. تا كنون وسایل مختلفی جهت هماهنگ كردن این ساز با بدن انسان و نیز حالات مختلف بدن هنگام نوازندگی مورد بررسی قرار گرفته است.
صندلی نوازنده گیتار بهتر است از نظر ارتفاع قابل تنظیم و بدون تكیه‌گاه باشد. سطح رویی صندلی باید تا حدی نرم باشد اما نه به اندازه‌ای كه در آن فرو رود. جای پای نوازنده هم نسبت به بلندی قد، ویژگیهای جسمانی و ارتفاع صندلی در سه درجه مختلف قابل تنظیم باشد. هنگام نشستن ستون فقرات باید كاملاً صاف و بدون پیچ خوردگی و یا خمیدگی قرار گیرد و زاویه بین رانهای نوازنده و نشیمنگاه حدود ۱۰۰ درجه باشد.
منبع : رسانه هنر و موسیقی