دوشنبه, ۱۱ فروردین, ۱۳۹۹ / 30 March, 2020
گسل
کومونیسم فوتبالدوست
کومونیسم فوتبالدوست
کشورهایی همچون شوروی، آلمان شرقی و غربی و یوگسلاوی به فوتبال اهمیت می دانند اما تنها برخی از آن ها توانستند به موفقیت دست یابند.
۳۷ ساعت قبل / شوروی / یوگسلاوی / تیم فوتبال ستاره سرخ بلگراد / لیگ قهرمانان اروپا / آلمان شرقی / آلمان غربی /
دو اقدام ملی برای ممنوعیت ساخت‌وساز در حریم گسل‌ها/از ثبت زلزله‌های تاریخی تا کشف گسل در ویلا
دو اقدام ملی برای ممنوعیت ساخت‌وساز در حریم گسل‌ها/از ثبت زلزله‌های تاریخی تا کشف گسل در ویلا
از آنجایی که ایران دارای گسل‌های متعدد لرزه‌زا است، علاوه بر آنکه از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ممنوعیت ساخت و ساز در حرایم گسل‌ها به قانون تبدیل شد، محققان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی پروژه کلانی را برای شناسایی و تهیه نقشه گسل‌های ۷ کلانشهر در دستور کار قرار دادند.
۴ روز قبل / گسلهای تهران / زلزله های تاریخی / گسل / تهران /
ظهور هنجارهای جدید اجتماعی با سرایت بیماری  COVID-۱۹
ظهور هنجارهای جدید اجتماعی با سرایت بیماری  COVID-۱۹
حسن فتاحی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: بی تردید پیامدهای اجتماعی کرونا نیز دارای جنبه های مثبت و منفی است. اما تفوق جنبه های منفی مانند ایجاد گسل های اجتماعی و بیشینه سازی تفردگرایی در کنار فرهنگ انزواگرایانه مدرنیسم و دنیای صنعتی، بیش از پیش انسان ها را از هم دور می سازد و بنا به قول فردیناند تونیس جامعه شناس، روابط را بیش از پیش حسابگرانه می سازد و این همان چیزی است که معیارهای مهرورزی، نوعدوستی و انسان مداری را تحت الشعاع قرار می دهد. پیامدهای جهانی اقتصادی و سیاسی ظهور کرونا نیز  به زودی از راه خواهند رسید. شاید برای نخستین باز پیامدهای – نوعاً - دراز مدت فرهنگی و اجتماعی از پیامدهای سیاسی و اقتصادی رخدادها پیشی گرفته اند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۳ / ویروس کرونا / شیوع ویروس کرونا / تغییر رفتار / مناسبات اجتماعی /
بیوتروریسم کرونا؛ از توهم تا واقعیت!
بیوتروریسم کرونا؛ از توهم تا واقعیت!
در شرایط بحرانی ناشی از شیوع کرونا که به نظر می رسد جامعه در سایه برخی القائات درست و یا نادرست، به باور خود خبر موثق را در رسانه بیرونی جستجو می کند، یقینا سکوت و انفعال مسئولین و عدم پاسخ گویی تنها تعمیق گسل اعتماد میان ملت و نظام را در پی خواهد داشت. لذا قطعا سکوت مسئولین مربوطه تبعات بیشتری، هم برای خود و هم جامعه به همراه خواهد داشت تا واگو کردن حقایق.
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ / ویروس کرونا / سازمان پدافند غیرعامل / ایران /
سکونت 27 درصد جمعیت کشور روی گسل‌های پرخطر
سکونت 27 درصد جمعیت کشور روی گسل‌های پرخطر
90 درصد مساحت ایران را گسل تشکیل می‌دهد و همین موضوع موجب شده که ایران یکی از لرزه‌خیز‌ترین کشورها محسوب شود.
۱۳۹۸/۱۲/۱۲ /
زمان دوری کومان از میادین مشخص شد
زمان دوری کومان از میادین مشخص شد
هافبک فرانسوی بایرن مونیخ که در دیدار برابر چلسی مصدوم شد می تواند در بازی برگشت تیم را همراهی کند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / کینگسلی کومان /
زلزله خسارت بار «قطور» را هم ببینید
آفتاب یزد – گروه شبکه: در حالی که این روزها ویروس کرونا، ذهن مردم و مسئولان را به خود درگیر کرده است، در شمال غربی کشورمان، مردم با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند که به نظر می‌رسد در این شرایط دیده نمی‌شوند. روز یکشنبه زلزله‌ای به بزرگی ۵.۷ ریشتر « قطور» استان آذربایجان غربی را لرزاند. خوشبختانه این زلزله تلفات جانی نداشت اما تعدادی از هم وطنانمان مجروح و خسارت‌های بسیاری را به بار آورد؛از جمله قطع شبکه‌های ارتباطی، قطع برق و تخریب بسیاری از منازل مسکونی. اگرچه امدادرسانانی در این منطقه حاضر شده و مشغول کمک‌رسانی هستند اما تصاویر انتشار یافته از قطور آذربایجان نشان می‌دهد که وضعیت این منطقه به مراتب بدتر است.> دلیل اصلی زلزله در این راستا مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی با تشریح جزئیات زلزله …
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ /
تهران پر از گسل فقط یک ایستگاه ژئوماتیک دارد
تهران پر از گسل فقط یک ایستگاه ژئوماتیک دارد
تهران- ایرنا- معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور گفت: شهر تهران فقط یک ایستگاه GNSS دارد. این موضوع نسبت به موقعیت استراتژیک پایتخت، گسل های فراوان و جمعیت ساکن در آن، گویای فقر ژئوماتیک تهران در این زمینه است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / آب زیرزمینی / شهر تهران / سازمان نقشه برداری کشور / زلزله /
انتظار از گسل محلی «قطور»، زلزله زیر ۶ ریشتر است
انتظار از گسل محلی «قطور»، زلزله زیر ۶ ریشتر است
ارومیه- ایرنا- دکترای مهندسی ژئوفیزیک و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: انتظار از گسل محلی «قطور» خوی زیر ۶ ریشتر است مگر اینکه با تحریک گسل‌های اطراف همراه شود.
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / قطور / آذربایجان شرقی / خوی / آذربایجان غربی / زلزله / زلزله در آذربایجان غربی /
برخورد منحنی تورم به هسته سخت
برخورد منحنی تورم به هسته سخت
با فعال شدن ۳ گسل لرزه تورمی، شامل کسری بودجه، کاهش ارزش پول ملی و رشد پایه پولی، نرخ تورم ماهانه در بهمن‌ماه دوباره صعودی شد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ /
ماجرای ادامه "گسل" در تلویزیون
ماجرای ادامه "گسل" در تلویزیون
فیلمنامه سری دوم سریال گسل کامل نشده و مشخص نیست چه زمانی کار تولید آغاز شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ /
زلزله و ساخت‌وساز انبوه روی گسل
زلزله و ساخت‌وساز انبوه روی گسل
ساخت بنا بر پهنه گسل فعال در آئین نامه های مهم در کشورهای لرزه خیز ممنوع شده و حداقل توصیه شده تا بناهای معمولی و ساختمان های یکی دو طبقه امکان ساخت داشته باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۸ /
تهران در دور راهی سخت حفظ مناسبات با پکن و سلامت مردمش
تهران در دور راهی سخت حفظ مناسبات با پکن و سلامت مردمش
علیرغم آن که تهران در دور راهی سخت حفظ مناسبات با پکن و سلامت مردمش قرار دارد و یقینا نباید سلامت و حفظ جان ایرانیان را وجه المصالحه قرار داد، اما می توان به نحوی عمل کرد که ضمن انتقال تمامی اتباع ایران ساکن در چین و به خصوص ۷۰ نفر تبعه ایران در شهر ووهان، کانون و مرکز شیوع و گشترش کرونا ویروس، با تقویت و افزایش نظارت ها مانع از طولانی شدن دوره توقف پروازهای چین به ایران شد تا در این میان بستر، فضا و امکان موج سواری برای ایجاد گسل در روابط تهران – پکن شکل نگیرد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / ویروس کرونا / ایران / چین / آمریکا /
چرا زلزله در خان‌زنیان شیراز رخ داد؟
چرا زلزله در خان‌زنیان شیراز رخ داد؟
شیراز- ایرنا- مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور مستقر در شیراز گفت: وقوع زلزله و پس لرزه‌های متعدد در منطقه خان‌زنیان با توجه به فعال بودن گسل کره‌بس در این منطقه امری کاملا طبیعی است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۹ /
گزارش| ترکیه در چنبره زلزله‌ها
گزارش| ترکیه در چنبره زلزله‌ها
اگر چه میزان تلفات زلزله الازغ در مقایسه با زلزله‌های قدرتمند تاریخ ترکیه٬ رقم بالایی نیست٬ اما زلزله‌شناسان ترکیه از بیدار شدن گسل زلزله خیز شمال شرق به شمال غرب ترکیه در هراسند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ /
گسل‌های ناآرام در خراسان جنوبی
گسل‌های ناآرام در خراسان جنوبی
بیرجند - ایرنا - استان خراسان جنوبی در شرق ایران با قرار گرفتن در ناحیه‌ای با رفتارهای گسلی مختلف شاهد بروز زلزله‌های متعدد بوده که رکوردهای مختلفی از زلزله‌های با ریشتر بالا نیز در این منطقه به ثبت رسیده است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / زمین لرزه / گسل / خراسان جنوبی /
هشدار برای احتمال وقوع زلزله بزرگ در تهران
هشدار برای احتمال وقوع زلزله بزرگ در تهران
تهران به روی 5 گسل ‌اصلی واقع شده که خطرناک‌ترین آنها «گسل‌ شمال تهران‌» است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / مهدی زارع / شهر تهران / زلزله تهران /
شناسایی ۴۷ گسل در استان مرکزی
شناسایی ۴۷ گسل در استان مرکزی
مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی با بیان اینکه تا این لحظه ۴۷ گسل در سطح استان مرکزی شناسایی شده است، گفت: برخی از این گسل ها فعال هستند و اراک هم به عنوان کانون جمعیتی استان و با برخورداری از صنایع مختلف، از این حیث تهدید می شود و این امر به زنگ خطری برای استان تبدیل شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / زلزله / گسل / مدیریت بحران / استانی-اجتماعی /
هشدارهای وزیر سابق درباره تحولات جامعه ایرانی
وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتقاد از اینکه هم‌اکنون نسبت بین فرهنگ رسمی و غیررسمی تبدیل به یک گسل شده که فعلا قابل جبران نیست، گفت: واقعیت این است که 2جامعه داریم که یکی از تریبون رسمی صحبت می‌کند و تریبون دیگری که پرمخاطب‌تر است در ساختار غیررسمی جا دارد.  به‌گزارش ایسنا، رضا صالحی‌امیری در نشست «بررسی مسائل فرهنگی و اجتماعی ایران در دهه چهارم» گفت: در این جامعه ابتدا بحران‌هایی اتفاق می‌افتد و سپس سراغ آنها می‌رویم. کشوری را سراغ ندارم که سرعت تغییراتش مانند ایران باشد. اینقدر سرعت تغییرات …
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ /
افتتاح‌های «سربسته» در شهرداری تهران
یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های مدیریت شهری پایتخت مطابق با برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران، افزایش تاب آوری و ایمنی شهر تهران در مقابل حوادث غیرمترقبه همچون سیل و زلزله است. در این راستا مدیریت شهری پایتخت تلاش کرده تا در قالب برنامه‌های متعدد افتتاح در ماه‌های گذشته از اقدام در این مسیر خبر دهد. یکی از این برنامه‌ها که طی ماه جاری انجام شد؛ انتشار اخبار مربوط به افتتاح سامانه‌های «هشدار سریع زلزله» و «تخمین خسارت» بود.سامانه هشدار سریع زلزله که از طریق آن امکان ارسال پیامک هشدار چند ثانیه قبل از وقوع زلزله‌های بزرگ ابتدا به سیستم‌های مدیریتی و سپس به وسایل ارتباط جمعی فراهم می‌شود؛ از ابتدای سال 91 راه‌اندازی آن به‌صورت پایلوت در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفت و فاز اول این سامانه نیز در اواخر …
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ /
پتانسیل لرزه خیزی منطقه ترشیز بالاست
پتانسیل لرزه خیزی منطقه ترشیز بالاست
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان‌رضوی گفت: منطقه ترشیز به دلیل نزدیکی به گسل درونه به عنوان دومین گسل بزرگ کشور پتانسیل زلزله‌خیزی بالایی دارد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / استانی-شهرستانها / زلزله / بحران / منطقه ترشیز / کاشمر / خبرهای شهرستان کاشمر /
انتخابات و حربه خطرناک شعارهای قومیتی
انتخابات و حربه خطرناک شعارهای قومیتی
تهران- ایرنا- شماری از نامزدها در جریان رقابت‌های انتخابات مجلس از شعارهای قومیتی به عنوان ابزاری برای تکیه‌زدن بر کرسی نمایندگی بهره‌می‌گیرند؛ اقدامی که منجر به تحریک قومیتی به خصوص در نواحی مرزی و در نتیجه به‌خطر افتادن اتحاد و انسجام ملی می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / گسل / انتخابات مجلس شورای اسلامی / قانون انتخابات /
میهایلوویچ‌: حالا از همه چیز زندگی لذت می‌برم
میهایلوویچ‌: حالا از همه چیز زندگی لذت می‌برم
هافبک سابق تیم ملی یوگسلاوی مدت‌هاست که با بیماری سرطان خون مبارزه می‌کند و حالا در مورد اینکه این مبارزه چطور شخصیت او را تغییر داده است حرف زده است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / سینیشا میهایلوویچ / هافبک سابق تیم ملی یوگسلاوی / بولونیا / سری آ ایتالیا / صربستان / یوگسلاوی / ویژه /
چرا ایران کشوری زلزله‌‌خیز است؟
چرا ایران کشوری زلزله‌‌خیز است؟
ایران از جمله کشورهایی است که از گسل‌های فراوانی تشکیل شده است؛ تاکنون 330 گسل فعال در سطح کشور شناسایی شده که بیانگر زلزله‌خیز بودن ایران در سطح جهان است. از سال 1900 تا‌کنون بیش از 33 هزار زلزله بزرگ در ایران ثبت شده است. اغلب وقوع این زمین‌لرزه‌ها (زلزله 7/3 ریشتری ازگله در 21 آبان 1396 و زلزله 6/6 ریشتری بم در پنجم دی 1382) تلفات جانی و خسارت‌های مالی فراوانی به دنبال داشته است.
۱۳۹۸-۱۰-۱۵ /
اتحادیه اروپا روی گسل خروج
اتحادیه اروپا روی گسل خروج
«برگزیت»؛ ماجرای جدایی پرسر و صدای انگلیس از اتحادیه اروپا که از زمان تصویب در سال 2016، دو نخست‌وزیر، 1274 روز کاری، سه ضرب الاجل و دو انتخابات عمومی را از سر گذراند تا مقامات انگلیسی را به درهای خروج اتحادیه اروپا برساند، هنوز ماجرایی ادامه دار نه برای انگلیس که برای اتحادیه اروپایی است که مقام‌های آن در گذر تلاش‌های دیپلماتیک خود در چند سال اخیر از تهدیداتی غافل ماندند که می‌توانند در درازمدت معضلاتی به مراتب بزرگ‌تر از برگزیت برای آنها ایجاد کنند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ /
یادداشت| تضاد و تقابل احزاب بزرگ تونس
یادداشت| تضاد و تقابل احزاب بزرگ تونس
تونس پس از هشت سال از سقوط بن علی، در یک بحران سیاسی پیچیده‌ای بسر می‌برد و اختلاف علنی و تهدیدزا میان نهادهای قانونی که در اواخر عمر السبسی به اوج خود رسیده بود، گسل و تضاد بین احزاب بزرگ تونس را افزایش داده است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ /
تهران، شهرستان، روستا
علی اکبر فرقانی‪-‬ تهران شهری شلوغ و پرجمعیت است و روی گسل زلزله هم قرار دارد؛ با این حال سیل مهاجر از روستاها و شهرستان‌ها به سوی پایتخت سرازیر است، چرا؟ چون بیکاری بیداد می‌کند، مراکز صنعتی کمی در شهرستان‌ها و روستاها است یا کارگاه‌ها یک به یک تعطیل می‌شوند. این‌ها موجب شده بسیاری از جوانان و متاهل‌ها برای گذران زندگی و یافتن کار، تهران را انتخاب کنند. کارگران اغلب در سالن‌های غذاخوری، قهوه خانه‌ها و سفره خانه‌ها مشغول می‌شوند چون جای خواب ندارند. آن‌هایی هم که متاهل‌اند و مجبور شده‌اند برای کار خانواده‌هایشان را بیاورند در حاشیه خرابه‌نشین ساکن می‌شوند. یکی از آن‌ها با نایلون زدن به یک دکل برق زن و بچه‌اش را پناه داده بود. برخی هم یک پراید تهیه می‌کنند و مسافربر می‌شوند.لذا ترافیک ابرشهر تهران …
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ /
(تصاویر) آخرین وضعیت نقشه‌های دقیق گسل‌های تهران
(تصاویر) آخرین وضعیت نقشه‌های دقیق گسل‌های تهران
در این طرح مقرر شده است که برای کلانشهر‌های کشور به تهیه نقشه تدقیق گسل‌ها اقدام شود که بر اساس توان کارشناسی و مالی سازمان زمین‌شناسی ۷ کلانشهر در دستور کار اجرای این طرح قرار گرفت.
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / گسل شمال تهران / سازمان زمین شناسی / کلانشهر / سن سنجی / گسل موثر /
آخرین وضعیت طرح تدقیق نقشه گسل‌ها به روایت تصویر/ قرار گرفتن بخشی‌از یک گسل در حیاط ویلای شخصی!
آخرین وضعیت طرح تدقیق نقشه گسل‌ها به روایت تصویر/ قرار گرفتن بخشی‌از یک گسل در حیاط ویلای شخصی!
گروهی از محققان سازمان زمین‌شناسی به منظور تهیه نقشه‌های دقیق از گسل‌های شهر تهران در حال انجام مطالعات میدانی بر روی گسل‌های ۷ کلانشهر هستند و در بخش مطالعات میدانی تهران نسبت به مطالعه بر روی ۱۳ گسل فعال تهران اقدام کردند که به گفته آنها بخش بسیار زیادی از حرایم این گسل‌ها تصرف شده، به گونه‌ای که بخشی از گسل شمال تهران در یکی از ویلاهای شخصی واقع در جنب واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد قرار گرفته است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / گسل شمال تهران / سازمان زمین شناسی / کلان‌شهر / سن سنجی / گسل کوثر /
اجازه ساخت‌وساز در حاشیه گسل‌های تهران را نمی‌دهیم
اجازه ساخت‌وساز در حاشیه گسل‌های تهران را نمی‌دهیم
ایلنا: شهردار تهران با اشاره به تهیه گسل های شهر تهران گفت: نقشه گسل های تهران را تهیه کردیم و اجازه نمی دهیم ساخت وساز در حاشیه گسل ها صورت گیرد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / جاده / رشد / شهر تهران / ناوگان حمل و نقل / ذرات معلق /
زندگی مردم مشهد روی گسل خطرناک
درباره زلزله در منابع تاریخی به‌ندرت وقایع‌نگاری منطقی می‌یابیم، زیرا بیشتر گزارش‌های مکتوب باقی‌مانده مبتنی بر ترسی نگاشته شده که در عقاید و باورهای عوام در آن زمان ریشه‌داشته است. این باورها رویدادهای طبیعی را ناشی از خشم خداوند و عقوبت الهی می‌داند، البته این باورها تنها در گذشته باقی نمانده و تا به امروز هم پیش آمده‌ و سبب شده‌اند در برخی منابع معاصر که همراه با آگاهی‌های به‌روز نیز هست، شاهد پریشان‌نویسی‌هایی درباره زلزله باشیم.
۱۳۹۸/۱۰/۰۶ /
۱۵۳ روستای زنجان روی گسل است
۱۵۳ روستای زنجان روی گسل است
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: با توجه به آنالیزهای انجام شده، ۱۵۳ روستا در استان زنجان روی گسل است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / استانی-اجتماعی / زنجان / بنیاد مسکن انقلاب اسلامی / زلزله / گسل /
پوست‌اندازی جامعه امدادی در بم
پوست‌اندازی جامعه امدادی در بم
خورشید پنجم دی ١٣٨٢ درحال طلوع بود که گسل شهرستان بم از توابع شرق استان کرمان فعال شد و وقوع زمین‌لرزه ٦,٦ ریشتری را رقم زد. تنها ١٢ ثانیه طول کشید که شهر تاریخی بم با خاک و آوار یکسان شود، همین چند ثانیه برای کشته‌شدن یک‌سوم جمعیت این شهر کافی بود. شدت زلزله، عمق کم، ساعت وقوع، طولانی‌بودن مدت زمین‌لرزه و نزدیکی کانون زلزله به شهر خسارات فراوانی را به بار آورد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۵ /
گسل تبریز در حال فعال شدن است!
گسل تبریز در حال فعال شدن است!
دبیر شورای شهر تبریز با بیان اینکه گسل تبریز در حال فعال شدن است، گفت: در تبریز کمتر از 6.8 ریشتر زلزله رخ نخواهد داد باید برای این موضوع اقداماتی ترتیب دهیم.
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / فریبرز ناطقی الهی /
کدام زیرساخت‌های پایتخت روی گسل قرار دارد؟
۲۹ آذرماه دو سال پیش بود که زلزله به قدرت ۵.۲ ریشتر ملارد در اطراف تهران را لرزاند؛ زلزله‌ای که اگرچه قدرت تخریبی زیادی نداشت، اما باعث شد زنگ هشدار را برای مردم و مسؤولان بابت خطرات زلزله‌ در تهران به صدا دربیاورد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / زلزله تهران / گسل های تهران /
ورود دیرهنگام شورای شهر به تهدید گسل تبریز
ورود دیرهنگام شورای شهر به تهدید گسل تبریز
تبریز - ایرنا - گسل تبریز در امتداد شمال‌غرب به شمال‌شرق این کلان شهر میزبان زندگی حداقل ۴۰۰ هزار نفر از مردم است که خطرات زندگی بر روی آن، پس از سه دهه ساخت و ساز این روزها بار دیگر حساسیت اعضای شورای شهر تبریز را برانگیخته است.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / شورای شهر / آذربایجان شرقی / تبریز / گسل / زلزله /
زلزله در تهران: دور یا نزدیک؟ / از آخرین زلزله بزرگ تهران ۱۹۰ سال گذشته؛ ۲۵ سال بیشتر از دوره بازگشت تجربه شده در گذشته / زمان هشدار مناسب برای زلزله تهران ۳ الی ۸ ثانیه است؛ این ثانیه‌های طلایی می‌تواند خسارت را به شدت کاهش دهد
زلزله در تهران: دور یا نزدیک؟ / از آخرین زلزله بزرگ تهران ۱۹۰ سال گذشته؛ ۲۵ سال بیشتر از دوره بازگشت تجربه شده در گذشته / زمان هشدار مناسب برای زلزله تهران ۳ الی ۸ ثانیه است؛ این ثانیه‌های طلایی می‌تواند …
مطابق با اطلاعات و سوابق لرزه‌ای که از شهر تهران در دسترس است و با استناد به اسناد تاریخی، این پهنه در گذشته زلزله‌های قدرتمندی را تجربه کرده است. به عنوان نمونه می‌توان به زلزله‌های سال‌های ۱۶۶۵ و ۱۸۳۰ میلادی گسل مشا در گستره دماوند-شمیرانات با بزرگای به ترتیب ۶.۵ و ۷.۱ در مقیاس ریشتر و به فاصله‌های به ترتیب ۷۰ و ۱۲۰ کیلومتری شمال شرق تهران اشاره نمود. این دو زلزله، به فاصله زمانی ۱۶۵ سال از یکدیگر رخ داده‌اند و زلزله سال ۱۸۳۰ خسارات زیادی در تهران پدید آورده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۹ /
امروز زیرساخت داریم اما اعتماد مردم خدشه دار شده است/ مهمترین چالش و تهدید جدی کشور ایجاد گسل میان مردم است
امروز زیرساخت داریم اما اعتماد مردم خدشه دار شده است/ مهمترین چالش و تهدید جدی کشور ایجاد گسل میان مردم است
ایلنا: معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: مهمترین چالش و تهدید جدی کشور ایجاد گسل میان مردم و حاکمیت و بی اعتمادی به مسئولان است که مدیران شهری…
۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / اعضای شورای اسلامی شهر / سیل / شهری و روستایی / معارفه / وزیر کشور /
شرایط کنونی، بدتر از دوران جنگ
شرایط کنونی، بدتر از دوران جنگ
فریدون مجلسی در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی پیرامون ارتباط و تاثیر تبادل زندانیان ایران و آمریکا با آمادگی دو کشور برای مذاکره در خصوص مسائل مهمتر معتقد است: اگر چه این مسئله با ابتکار و وساطت سوئیس صورت گرفته، اما شرط اصلی چراغ سبز تهران و واشنگتن برای انجام این تبادل بوده است. بنابراین اگر این دست اقدامات و تبادل زندانیان دوباره در دستور کار قرار گیرد و شاهد تکرار این اقدامات باشیم می تواند از عمیق تر شدن گسل جلوگیری کند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / فریدون مجلسی / ایران / آمریکا / تبادل زندانیان / برجام / مذاکره /
سونامی در کمین دریای خزر/ پیشرفت گسل‌های به سمت دریا
سونامی در کمین دریای خزر/ پیشرفت گسل‌های به سمت دریا
رئیس سازمان زمین شناسی، گفت: فعالیت گسل‌های شناخته شده در شمال کشور می‌تواند به وقوع سونامی یا امواجی منجر شود که خسارات سنگینی را به شهر‌های ما در کنار دریا وارد کند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / رویداد24 / سونامی / سونامی در دریای خزر / گسل فعال /
احتمال وقوع سونامی در دریای خزر
احتمال وقوع سونامی در دریای خزر
رئیس سازمان زمین شناسی، گفت: فعالیت گسل های شناخته شده در شمال کشور می‌تواند به وقوع سونامی یا امواجی منجر شود که خسارات سنگینی را به شهرهای ما در کنار دریا وارد کند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / رویداد24 / دریای خزر / سونامی در دریای خزر /
وضعیت خطرناک یک مخزن سوخت، ۱۰۰ برج بالای ۱۲ طبقه و ۱۶ بیمارستان در تهران
وضعیت خطرناک یک مخزن سوخت، ۱۰۰ برج بالای ۱۲ طبقه و ۱۶ بیمارستان در تهران
تسنیم نوشت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام ساخت ۱۰۰ برج بالای ۱۲ طبقه تهران روی گسل اعلام کرد:‌یک مخزن سوخت در پایتخت روی گسل ساخته شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / مسکن / بازار مسکن تهران / زلزله /
ساخت مخزن سوخت تهران روی گسل شمال
ساخت مخزن سوخت تهران روی گسل شمال
مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام ساخت 100 برج بالای 12 طبقه تهران روی گسل اعلام کرد:‌یک مخزن سوخت در پایتخت روی گسل ساخته شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۵ /
دو عضو خارجی داوران نوبل استعفا دادند/ لیئاندروئر: ادبیات نمی‌تواند از سیاست برکناره بماند
دو عضو خارجی داوران نوبل استعفا دادند/ لیئاندروئر: ادبیات نمی‌تواند از سیاست برکناره بماند
ایلنا: گان بریت و کریستوفر لیئاندوئر دو نویسنده‌ای بودند که اخیرا از جایزه ادبی نوبل کناره‌گیری کردند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / نوبل / رویترز / جایزه ادبی نوبل / گان بریت / کریستوفر لیئاندوئر / یوگوسلاوی / هندکه / میلسویچ / رسوایی جنسی یکی از داوران نوبل / جنایات یوگسلاوی /
گسترش پدیده فرونشست تا چند متری خطوط ریل ورامین
گسترش پدیده فرونشست تا چند متری خطوط ریل ورامین
معاون فنی و عمرانی ورامین با تأکید بر اینکه این منطقه با دو مخاطره گسل و فرونشست مواجه است، گفت: فرونشست در این منطقه به حدی است که به نزدیکی خط ریل راه‌آهن رسیده است و اگر به آن توجه نشود، به خسارت ملی منجر خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / دشت ورامین / سازمان نقشه برداری / فرونشست زمین /
9 درصد مساحت تهران روی گسل زلزله است/ساختمان وزارت نفت باید جابجا شود
9 درصد مساحت تهران روی گسل زلزله است/ساختمان وزارت نفت باید جابجا شود
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه 81 کیلومترمربع یا 9 درصد شهر تهران در حریم و پهنه گسل‌های اصلی زلزله قرار دارند گفت :ممنوعیت احداث ساختمان‌های مهم روی گسل‌ زلزله به شهرداری مناطق ابلاغ شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ /
تهیه نقشه گسل‌ ۵ کلانشهر در دستور کار سازمان‌زمین‌شناسی/تصرف گسل‌ها با
تهیه نقشه گسل‌ ۵ کلانشهر در دستور کار سازمان‌زمین‌شناسی/تصرف گسل‌ها با "سازه‌ها" چالش محققان
مدیرکل دفتر مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در حالی از تلاش این سازمان برای تهیه نقشه گسل‌های ۵ کلانشهر کشور خبر داد که با توسعه شهری در بسیاری از حرایم گسل‌ها و اضافه شدن مؤلفه‌های شهری مانند مترو، امکان دسترسی محققان به رخنمون‌های گسل‌ها برای انجام مطالعات گسل‌ها وجود ندارد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / ساخت و ساز / سازمان زمین شناسی / گسل / کلان‌شهر /
کمک نشست آتی کمیسیون مشترک برجام برای پر کردن گسل ایران و اروپا
کمک نشست آتی کمیسیون مشترک برجام برای پر کردن گسل ایران و اروپا
سید جلال ساداتیان در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی پیرامون تهدیدات مکرر اروپایی ها در خصوص فعال کردن مکانیسم ماشه علیه جمهوری اسلامی ایران معتقد است که اروپایی‌ها فقط سعی دارند با مطرح کردن کلامی تهدیدات به خصوص فعال کردن مکانیسم ماشه، ایران را از برخی اقدامات بر حذر دارند. اما این کارشناس بر این نکته اذعان دارد که برداشته شدن گام های کاهش تعهدات برجامی، یکی پس از دیگری، فضا را برای گفت و گو و مذاکره با اروپایی ها سخت تر کرده است. از آن سو برخی واکنش‌های اروپایی ها مانند مواضع دیپلماتیک مداخله‌جویانه در همین اعتراضات اخیر مردمی در ایران نیز سبب شده است که فاصله ایران و اروپا بیشتر و بیشتر شود و در ادامه حتی بر روی برجام و مناسبات برجامی نیز اثر سوئی بگذارد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / سید جلال ساداتیان / برجام / ایران /
"فارس" بر روی ۳ گسل طویل و فعال/"بوئین زهرا" و "بم" زلزله‌های ۳ و بیشتر را تجربه کردند
در هفته گذشته در لیکک استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله‌هایی با بزرگای ۴.۲، ۴، ۳.۱ و ۳ رخ داد، ضمن آنکه استان فارس بیشترین زلزله‌ها را در خود ثبت کرد که به گفته محققان این حوزه، در این استان گسل‌های طویلی کشیده شده است؛ به گونه ای که گسل کازرون از مناطق "یاسوج"، "نورآباد" و "کازرون" می‌گذرد و به "خلیج‌فارس" و کشور "قطر" می‌رسد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / گسل کازرون / استان فارس / زلزله بویین زهرا /
زنجان در محاصره ۴۲ گسل ریز و درشت
زنجان در محاصره ۴۲ گسل ریز و درشت
مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان گفت: زنجان توسط ۴۲ گسل ریز و درشت تهدید می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / استانی-اجتماعی / زنجان / مانور زلزله / مدیریت بحران / هلال‌احمر /
امین جمشیدزاده - فعال سیاسی اصلاح‏طلب
این سخن بهروز یاسمی، شاعر شهیر معاصر، را باید با آب طلا نوشت: «و اعتراف سخت است اگرچه با تاخیر» و این قضیه درست برای رودی جولیانی مابه‏ازا و مصداق دارد که به‏تازگی گفته است حاضر است در کنگره جزئیات تازه‏ای از پرونده «اوکراین‏گیت» را برای نمایندگان کنگره و ملت آمریکا روشن کند و این افشاگری شبیه اسپند بر آتش بود و مثل بمبی هیدروژنی در رسانه‏های آمریکا صدا داد.فرایند استیضاح رئیس‏جمهوری نژاد‏پرست ایالات متحده به‏زودی انجام می‏شود و دونالد ترامپ پس از ریچارد نیکسون و رونالد ریگان، سومین رئیس‏جمهوری ایالات متحده آمریکاست که به وسیله دموکرات‏های مجلس نمایندگان این کشور استیضاح خواهد شد و رسوایی او در جریان مسئله اوکراین‏گیت و ترغیب همتای اکراینی خویش به درست کردن پاپوش به وسیله ولادیمیر زلنسکی رئیس‏جمهوری …
۱۳۹۸/۰۹/۰۷ /
استان‌ها به آیین‌نامه ممنوعیت استقرار مراکز حساس در حریم گسل عمل کنند
استان‌ها به آیین‌نامه ممنوعیت استقرار مراکز حساس در حریم گسل عمل کنند
قزوین - ایرنا -  مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی گفت: ساخت و ساز مراکز مهمی مانند بیمارستان ها، آتش نشانی، مراکز نظامی و سایر اماکن حساس در حریم 'گسل زلزله ممنوع است و استان ها باید آیین نامه مربوط به این ممنوعیت را رعایت کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / استان قزوین / راه و شهرسازی / زلزله /
فیلم کوتاه ایرانی در جشنواره موسسه فیلم دوحه
فیلم کوتاه ایرانی در جشنواره موسسه فیلم دوحه
فیلم کوتاه «گسل» در هفتمین جشنواره فیلم «اجیال» قطر به نمایندگی از سینمای ایران به روی پرده می‌رود.
۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / فیلم کوتاه «گسل» / جشنواره فیلم اجیال قطر / موسسه فیلم دوحه /
سکونت ۴۲۰ هزار تبریزی در مناطق خطرناک حاشیه شهر
سکونت ۴۲۰ هزار تبریزی در مناطق خطرناک حاشیه شهر
عضو شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به توان گسل تبریز گفت: ۴۲۰ هزار نفر از جمعیت تبریز در مناطق خطرناک حاشیه شهر ساکن هستند که ۲۰ هزار نفر این شهروندان در معرض خطر جدی هستند که هیچ راهی به جز تغییر محل سکونت ندارند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / استانی-اجتماعی /
فعالیت کدام گسل منشأ زلزله ۵/۹ ریشتری میانه بود؟ | هشدار درباره زلزله احتمالی شرق میانه
فعالیت کدام گسل منشأ زلزله ۵/۹ ریشتری میانه بود؟ | هشدار درباره زلزله احتمالی شرق میانه
کارشناس تکتونیک سازمان زمین‌شناسی آذربایجان شرقی گفت: وقوع زلزله ۵/۹ ریشتری میانه و زلزله‌های روزهای گذشته در امتداد گسل تبریز را می‌توان به فعالیت سیستم گسلی تبریز مربوط دانست. زلزله میانه در محل تقاطع گسل مورب لغز چپ بر شالقون-یلیمسی و گسل راندگی جنوب بزقوش اتفاق افتاده است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ /
زلزله 5.9 ریشتری میانه را می‎توان به فعالیت سیستم گسلی تبریز مربوط دانست
زلزله 5.9 ریشتری میانه را می‎توان به فعالیت سیستم گسلی تبریز مربوط دانست
کارشناس تکتونیک سازمان زمین شناسی آذربایجان شرقی تاکید کرد: به طور کلی وقوع زلزله 5.9 ریشتری میانه و زلزله‌های روزهای گذشته در امتداد گسل تبریز را می‌توان به فعالیت سیستم گسلی تبریز مربوط دانست.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ /
نصب دستگاه شتابنگار بر خط در نگین غرب کشور
یک کارشناس شتابنگاری گفت: امروزه یکی از مهم‌ترین مخاطراتی که همواره شهرها را تهدید می کند خطر وقوع زلزله است، ازاین‌رو، شهر مریوان با قرار گرفتن بر روی نوار قرمز مانند بسیاری از شهرها با توجه به قرارگرفتن بر روی چندین گسل فعال، از پتانسیل لرزه خیزی بسیار بالا برخوردار است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / زلزله غرب کشور / استانی - علمی دانشگاهی /
در زلزله آذربایجان‌شرقی کدام خانه‌ها کمتر آسیب دید؟
رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه واحدهای روستایی خشت و گِلی در مسیر گسل اصلی زلزله آذربایجان‌شرقی دچار تخریب ۱۰۰ درصدی شده‌اند، گفت: واحدهای مسکونی مقاوم‌سازی و بهسازی شده‌ای که با نظارت همراه بوده، کمترین میزان آسیب از زلزله را داشتند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ /
زلزله
امیر حسین ذاکری ‪-‬ دوستی امروز به طنز از قول سخنگوی دولت می‌گفت: از دل نگرونی دادن به خود بپرهیزید. آرامش تان را حفظ کنید. رسانه ‌ها هم سعی در آرام کردن مردم داشته باشند روی اعصاب نداشته مردم نروند. اگر زلزله‌ای آمده هول نکنید ما که زلزله ندیده نیستیم همانطور که موقع تحریم‌ها گفتیم ما که تحریم ندیده نیستیم هول نکنید. هر چند برخی هول کردند دور از جون سکته زدند برخی هول کردند ارز و سکه خریدند. ولی آرامش تان را حفظ کنید. بخاطر چند تا زلزله به هم نریزید. باید برای حفظ آرامش در مقابل زلزله شعار دهیم: " نلرزید نلرزید ما همه ثابت هستیم" یعنی لرزان نیستیم. البته انسان باید متحرک باشد ساکن نباشد اما لرزان هم نباشد. ما قبلا زلزله گرانی‌ها را هم دیدیم. من به آنها هم که روی گسل‌های زلزله خیز ساختمان‌سازی …
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ /
احتمال فعال شدن
احتمال فعال شدن "گسل شمال تبریز"
در انتها لازم بذکر است زلزله‌ای با این مقیاس در ابعاد جهانی از لحاظ خطر‌آفرینی حایز اهمیت نبوده و ساختمان‌های مهندسی به سادگی توان تاب‌آوری در برابر چنین لرزه‌ای را دارند و امن‌ترین مکان برای عزیزان حین زلزله داخل ساختمان‌هایی است که به درستی ساخته شده باشند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / گسل تبریز / زلزله میانه / زلزله آذربایجان شرقی /
پیام زلزله‌های اخیر در مناطق مختلف کشور
پیام زلزله‌های اخیر در مناطق مختلف کشور
زلزله 5.9 ریشتری روز گذشته در منطقه ترکمنچای آذربایجان شرقی در شرایطی رخ داد که به گفته کارشناسان حوزه زلزله، انرژی گسل میانه هنوز تخلیه نشده است و احتمال وقوع زلزله‌های بزرگ‌تر در آذربایجان شرقی وجود دارد. ساعت 2:17 بامداد روز جمعه 17 آبان زلزله‌ای در محدوده روستای ترک در 25 کیلومتری شمال میانه رخ داد که این زمین لرزه تا ساعت 11:20 صبح جمعه 7 پس‌لرزه با بزرگای بیش از 3.5 داشته که بزرگ‌ترین آنها با بزرگای 4.3 در ساعت 3:02 بامداد روی داده و موجب کشته شدن 6 نفر از هموطنانمان شده است.
۱۳۹۸-۰۸-۱۸ /
احتمال زلزله‌های  دیگر
احتمال زلزله‌های دیگر
منطقه‌ای که دیروز در آذربایجان شرقی به دلیل زلزله‌ای 9/5 ریشتری لرزید به سبب گسل معروفی که دارد قبلا نیز شاهد وقوع زلزله‌هایی بوده است. یکی زلزله‌ای ویرانگر در قرن نوزدهم و دیگری 23 سال قبل و در 10 اسفند ماه 1375 که در گلستان و مسیر اردبیل (یعنی شمال منطقه کنونی حادثه) رخ داد و 600 نفر تلفات انسانی را به همراه داشت.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ /
انرژی زمین در مناطق زلزله‌زده تخلیه شده است؟
کارشناسان زلزله می‌گویند گسل تبریز به حکایت تاریخ، لرزه‌خیزترین گسل در استان است. این گسل از جنوب شهر زنجان تا نزدیکی خوی و به عقیده برخی تا کشور ترکیه امتداد دارد و شواهد حاکی از تقسیم گسل تبریز به سه پاره یا "segment" در استان آذربایجان‌شرقی و استان‌های مجاور آن به خصوص آذربایجان‌غربی است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / زلزله / انرژی زمین / آدربایجان شرقی /
انرژی گسل میانه هنوز تخلیه نشده/ احتمال وقوع زلزله‌های بزرگتر
انرژی گسل میانه هنوز تخلیه نشده/ احتمال وقوع زلزله‌های بزرگتر
رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، از احتمال آزاد شدن تدریجی انرژی موجود در بافت زمین محل رخداد زلزله میانه و احتمال وقوع لرزه های بزرگتر خبر داد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / علی بیت اللهی / مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی / زلزله / زمین لرزه /
تمامی نقاط مازندران در مسیر گسل زلزله قرار دارد
مدیرکل راه و شهرسازی مازندران با تاکید بر انجام اقدامات پیشگیرانه در مدیریت بحران، گفت: تمامی نقاط مازندران در مسیر گسل زلزله قرار دارد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ /
فیلم | خطرناک‌ترین گسل‌های تهران را بشناسید
فیلم | خطرناک‌ترین گسل‌های تهران را بشناسید
همشهری آنلاین: گسل مشا مناطقی همچون نیاوران در شمال شرق تا برج‌های منطقه ۲۲ در غرب تهران را تحت تاثیر قرار می‌دهد و گسل ری در صورت فعال شدن فاجعه مرگباری در تهران را رقم می‌زند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۷ /
معدن ناپسند دره زرشک
معدن ناپسند دره زرشک
فعالان محیط‌زیست مخالف این طرح و اهالی منطقه می‌گویند دومعدن مس دره زرشک و علی‌آباد در آبخوان ‏اصلی تامین‌کننده آب مورد نیاز دشت یزد- اردکان قرار گرفته است و به همین دلیل باید روبه‌روی این طرح ‏ایستاد. موافقان اما معتقدند بهره‌‌برداری از این دو مقرون به ‌صرفه است و برای کاهش صدمات محیط‌زیستی، ‏طراحی و جانمایی صحیح کارخانه فرآوری، انتخاب روش مناسب کانه‌ ‌آرایی، ساخت و جانمایی صحیح سد و ‏دپوهای باطله، طراحی صحیح الگوی آتش‌ باری و … می‌تواند راهگشا باشد. کارشناسان مختلف در سال‌های ‏گذشته بارها درباره اثرات سوء ‌فعالیت این معدن گفته‌اند: «آلودگی آب‌های منطقه، ریزش قنات‌ها، نزدیکی ‏معدن به گسل دهشیر و افزایش خطر زلزله با انفجارهای معدنی، افزایش زمین لغزش در گردنه علی‌‏آباد، نابودی مراتع، تخریب روستاهای …
۱۳۹۸/۰۷/۳۰ /
سونامی در سواحل جنوب منتفی است/ مردم هرمزگان نگران نباشند
سونامی در سواحل جنوب منتفی است/ مردم هرمزگان نگران نباشند
رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: به دلیل آنکه زلزله امروز در غرب جزیره هرمز رخ داده که خالی از گسل است، احتمال وقوع سونامی وجود ندارد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / علی بیت اللهی / گسل فعال / زلزله / مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی / سونامی /
امتداد گسل
امتداد گسل "پیشانی‌کوهستان" در رومرکز زلزله امروز کوخرد/هشدار نسبت به زلزله‌های اخیر جنوب کشور
مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به زلزله بزرگ امروز استان هرمزگان گفت: در رومرکز این زلزله امتداد گسل پیشانی کوهستان قرار دارد که به نظر می‌رسد یکی از بخش‌های این گسل موجب این زمین‌لرزه شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / کوخرد / زلزله / گسل پیشانی کوهستان / استانی-علمی و آموزشی /
گسل» بهترین فیلم کوتاه جشنواره لندن شد
فیلم کوتاه «گسل» به کارگردانی سهیل امیرشریفی جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره بین‌المللی فیلم لندن را از آن خود کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ / جشنواره فیلم لندن / فیلم گسل /
بازار را نمی‌توان به روش سنتی اداره کرد/شکاف جدی بین  وضع موجود و خواسته کشاورزان
بازار را نمی‌توان به روش سنتی اداره کرد/شکاف جدی بین وضع موجود و خواسته کشاورزان
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: با توجه به افزایش تولید که در بخش کشاورزی رخ می‌دهد دیگر با روش‌های سنتی نمی‌توان بازار محصولات کشاورزی را اداره کرد و به این دلیل گسل جدی میان عینیت موجود در بخش کشاورزی و ذهنیت کشاورزان وجود دارد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ /
طرح مطالعات شناسایی گسل‌های شهرهای ارومیه و خوی اجرا می شود
طرح مطالعات شناسایی گسل‌های شهرهای ارومیه و خوی اجرا می شود
اجرای طرح مطالعات شناسایی گسل‌های شهرهای ارومیه و خوی تصویب شد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / استانی-اجتماعی / گسل /
دستور کار شهرداری برای تهیه نقشه راه‌های اضطراری تهران
دستور کار شهرداری برای تهیه نقشه راه‌های اضطراری تهران
شهردار تهران ضمن بیان اینکه با همکاری ژاپنی‌ها آسیب‌پذیری تهران در برابر حوادثی چون زلزله مورد بررسی قرار گرفته است تاکیدکرد: شناسایی و تهیه نقشه گسل تهران بر این اساس در دستور کار قرار گرفت.همچنین شریان‌های تهران هم شناسایی شد و ۱۸ برنامه اولویت دار در خصوص کاهش خطر در این شریان‌ها در حال حاضر در دست اجراست.
۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / پیروز حناچی / شهردار تهران / حوادث / فرونشست زمین پایتخت /
مهاجم بایرن سریع‌ترین بازیکن بوندسلیگا
مهاجم بایرن سریع‌ترین بازیکن بوندسلیگا
بازیکن فرانسوی بایرن مونیخ توانست یک رکورد جدید را به نام خود در بوندسلیگا به ثبت برساند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / کینگسلی کومان / تیم فوتبال بایرن مونیخ /
ثبت ۳ زلزله در شرق تهران | هشدار نسبت به وجود دو سد و ۵ گسل فعال
ثبت ۳ زلزله در شرق تهران | هشدار نسبت به وجود دو سد و ۵ گسل فعال
همشهری آنلاین: مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: امتداد ۵ گسل و وجود دو سد لزوم توجه جدی به گسل‌های شرق تهران را افزایش می‌دهد.  سیلاب ناشی از تخریب احتمالی سد لار می‌تواند در حرکت به سوی شرق در مسیر دره‌های "لار" و "هراز"، مراکز جمعیتی واقع در امتداد این دره‌ها را دچار آسیب‌دیدگی جدی کند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۲ /
جزئیات زلزله‌های امروز فیروزکوه تهران | گسل فیروزکوه با توان لرزه‌زایی بالای ۶ ریشتر | احتمال وقوع فوج‌لرزه‌ها
جزئیات زلزله‌های امروز فیروزکوه تهران | گسل فیروزکوه با توان لرزه‌زایی بالای ۶ ریشتر | احتمال وقوع فوج‌لرزه‌ها
همشهری آنلاین: استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله و مهندسی زلزله، زلزله‌های امروز 11 مهر ماه در فیروزکوه استان تهران را در پهنه گسل "فیروزکوه" دانست و گفت: این ناحیه از دید خطر زمین‌لرزه، توان لرزه‌زایی برای زلزله شدیدی با بزرگای بیش از ۶ را دارد و احتمال وقوع تعداد زیادی زلزله‌ به صورت فوج گونه و متوالی در این منطقه وجود دارد.
۱۳۹۸/۰۷/۱۱ /
نواخته شدن زنگ خطر زندگی بر روی گسل
نواخته شدن زنگ خطر زندگی بر روی گسل
تبریز - ایرنا - ریزش بخشی از کوه عینالی در شهرک باغمیشه تبریز در دامنه ارتفاعات شمالی این شهر به علت سستی خاک منطقه، آژیر خطر زندگی را برای ساکنان خانه‌های ساخته شده بر روی گسل و مناطق زلزله خیز این کلان شهر به صدا درآورد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / تبریز / گسل / حاشیه نشینی / زلزله /
گسل فعال شمال قزوین ۸۰۰ سال است سابقه لرزش نداشته است
گسل فعال شمال قزوین ۸۰۰ سال است سابقه لرزش نداشته است
مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین، با بیان اینکه استان قزوین ۴۰ گسل دارد که هشت مورد آن‌ها ازجمله گسل شمال شهر قزوین فعال هستند، گفت: این گسل حدود ۸۰۰ سال است که سابقه لرزش نداشته و در صورت فعالیت می‌تواند زلزله‌ای با قدرت 6.5 ریشتر در زمین ایجاد کند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / استانی-اجتماعی / گسل / زلزله / منطقه قزوین / زلزله‌خیز / زمین لرزه / بحران /
گسل های خوزستان فعال شده اند/ لزوم افرایش آمادگی برای زلزله
معاون توسعه مدیریت استانداری خوزستان گفت: باید آمادگی بیشتری برای مقابله با زلزله داشته باشیم چون گسل های خوزستان جوان و فعال شده و طی دو روز اخیر دو زلزله بالای ۴.۵ ریشتری داشتیم.
۱۳۹۸/۰۷/۰۳ / زلزله های خوزستان / گسل های خوزستان /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •