پنجشنبه, ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹ / 13 August, 2020
آفلاتوکسین
حد مجاز آفلاتوکسین خوراک دام تعیین شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / آفلاتوکسین / وزارت جهاد کشاورزی
حد مجاز آفلاتوکسین خوراک دام تعیین شد
به گزارش الف به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، در نشست کمیته ملی تجدید نظر استاندارد خوراک انسان و دام - بیشینه رواداری مایکوتوکسین‌ها که با حضور نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد به ریاست علیرضا رفیعی پور مدیرکل دفتر محیط زیست و سلامت غذای وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، تعیین حد مجاز آفلاتوکسین در خوراک دام که در طول سالیان گذشته توافقات لازم در مورد آن صورت نگرفته بود مورد بحث قرار گرفت. از تصویب حد مجاز آفلاتوکسین خوراک دام در نشست کمیته ملی تجدید نظر استاندارد خوراک انسان و دام، خبر داد.
وجود ماده سفید کننده در شیر کذب است/ماجرای سم آفلاتوکسین در لبنیات
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / لبنیات / وحید مفید / تغذیه / دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
وجود ماده سفید کننده در شیر کذب است/ماجرای سم آفلاتوکسین در لبنیات
استادیار دانشکده تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: در یک برهه زمانی کارشناسی از روی ناآگاهی، بحث ماده سفید کننده در شیر را مطرح کرد و باعث نگرانی مردم شد.
روشی مولکولی برای تشخیص آفلاتوکسین در مواد غذایی
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / مواد غذایی / سم آفلاتوکسین
روشی مولکولی برای تشخیص آفلاتوکسین در مواد غذایی
محققان کشور به‌تازگی روشی مولکولی را برای تشخیص ماده بسیار سمی آفلاتوکسین B در مواد غذایی توسعه داده‌اند که استفاده از آن می‌تواند نگرانی‌های موجود در این زمینه را تاحد زیادی مرتفع کند.
کرونا می‌تواند امنیت غذایی مردم را به خطر بیندازد/ توصیه‌های تغذیه‌ای همزمان با بازگشایی رستوران‌ها/ نگرانی در مورد آفلاتوکسین در شیر وجود ندارد/ احتمال بسته بودن بوفه‌های مدارس در پاییز کرونایی/ سبوس گیری از آرد اشتباه است
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
کرونا می‌تواند امنیت غذایی مردم را به خطر بیندازد/ توصیه‌های تغذیه‌ای همزمان با بازگشایی رستوران‌ها/ نگرانی در مورد آفلاتوکسین در شیر وجود ندارد/ احتمال بسته بودن بوفه‌های مدارس در پاییز کرونایی/ سبوس …
در همه استان‌ها کاهش قابل ملاحظه در سوء تغذیه کودکان داشتیم. در استان سیستان و بلوچستان اگر بیست سال پیش حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد سوء تغذیه کودکان داشتیم، در سال ۹۶ میزان کم وزنی ۱۲ درصد شده است. در حال حاضر ۴ درصد کم وزنی در کودکان زیر ۵ سال وجود دارد و در استان سیستان و بلوچستان ۱۲ درصد است.
سم آفلاتوکسین چیه که میگن تو آجیل هم وجود داره؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / آجیل / پارسی خبر / سم آفلاتوکسین
سم آفلاتوکسین چیه که میگن تو آجیل هم وجود داره؟
آفلاتوکسین نوعی سم قارچی است که این قارچ‌ها معمولاً ذرت، یا بادام زمینی را به راحتی آلوده می‌کنند و از طریق مواد غذایی وارد بدن انسان می‌شوند.
کاهش ۴ هزارتومانی قیمت دام زنده/چالش کارخانجات لبنی در فروش
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ / آفلاتوکسین / عراق / سید احمد مقدسی / شیر خام / دام زنده / لبنیات / انجمن صنفی گاوداران ایران
کاهش ۴ هزارتومانی قیمت دام زنده/چالش کارخانجات لبنی در فروش
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران با بیان اینکه قیمت دام زنده سنگین مجددا با کاهش ۴ هزارتومانی مواجه بوده است،گفت: مصوبه دولت در زمینه خرید تضمینی دام هنوز به مرحله اجرا درنیامده است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
مراقب سلامت آجیل باشید
  با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، خرید و مصرف انواع آجیل و خشکبار نیز افزایش می‌یابد، بر این اساس هنگام خرید این اقلام باید علاوه بر قیمت به کیفیت آن نیز توجه کرد تا دچار مسمومیت‌های ناشی از مصرف آجیل و خشکبار فاسد نشوید.   پسته از محبوب‌ترین آجیل‌هاست به همین نسبت مسمومیت آن خطرات زیادی برای سلامت انسان در پی دارد. مهم‌ترین عامل این مسمومیت‌ها، قارچ آفلاتوکسین است. آجیل مانده نیز حاوی سم آفلاتوکسین است. این سم را نوعی از قارچ به‌نام آسپرژیلوس ترشح می‌کند و آفلاتوکسین می‌تواند فرد را به سرطان …
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / آمار و ارقام / تجارت / لبنیات / مصرف بیش از حد / واردات
اخبار
رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی کشور درباره تأثیر شایعه مصرف بیش از حد آفلاتوکسین در سرانه مصرف لبنیات اظهار کرد:
ماجرای آفلاتوکسین، مصرف لبنیات را ۲۰ درصد کاهش داد
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ / لبنیات / شیر / فرآورده‌های لبنی / مواد غذایی
ماجرای آفلاتوکسین، مصرف لبنیات را ۲۰ درصد کاهش داد
مهر نوشت: رئیس هیات مدیره انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه مطرح شدن مباحثی مبنی بر وجود سم آفلاتوکسین از صدا و سیما موجب کاهش ۲۰ درصدی مصرف لبنیات شده ، از شکایت انجمن از عوامل این اقدام خبر داد.
مرغ‌های تریاکی، سر سفره مردم
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
مرغ‌های تریاکی، سر سفره مردم
واردات گوشت‌های بدون کیفیت، ذرت‌های آلوده، کیک‌های قرص‌دار، شیرهای آلوده به سم آفلاتوکسین و حالا مرغ‌های تریاکی. معلوم نیست چند روز دیگر طشت رسوایی برای کدام‌یک از محصولات غذایی از بام بیفتد و دوباره در بوق و کرنا کنند که فلان ماده غذایی را نخورید و ترس را به جان شهروندان بیندازد.
شیر کهگیلویه و بویراحمد مشکل آفلاتوکسین ندارد
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / استانی-اقتصادی / کهگیلویه و بویراحمد / استاندارد / سم آفلاتوکسین / شیر
شیر کهگیلویه و بویراحمد مشکل آفلاتوکسین ندارد
مدیرکل استاندارد کهگیلویه و بویراحمد گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته از واحدهای تولیدی و عرضه، شیر استان کهگیلویه و بویراحمد مشکل آفلاتوکسین نداشته است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
راه های کنترل آفلاتوکسین شیر در آذربایجان شرقی بررسی شد
تبریز – فلاح: راهکارهای کنترل آفلاتوکسین شیر خام در اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی بررسی شد.مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی گفت: صاحبان صنایع و دستگاه‌های متولی با وجود مشکلات همه تلاش شان این است تا شیر سالم و بهداشتی برای مصرف کنندگان تامین کنند.امیرحسین بهداد با بیان اینکه استانداردهای ما در بحث آفلاتوکسین شیر خام در کشور 5 برابر سخت گیرانه تر از استانداردهای آمریکا است، خاطرنشان کرد: در زمینه سلامت شیر خام 530 بازدید و 120 مورد آزمایش صورت گرفت که نشان دهنده پایین تر از حد مجاز بودن آفلاتوکسین در شیرهای خام بوده است.وی ادامه داد: یکی از مهمترین اقدامات دامپزشکی استان در بحث کنترل بیماری ها این است که تمام کانون های بیماری ها در طول سالهای اخیر روند کاهشی داشته است از جمله بحث بیماری …
مطرح کردن وجود آفلاتوکسین در شیر ظلم بزرگی در حق صنعت لبنیات است
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
مطرح کردن وجود آفلاتوکسین در شیر ظلم بزرگی در حق صنعت لبنیات است
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که به تمام جزییات از سلامت گاو تا تولید شیر توجه می‌شود و مطرح کردن وجود آفلاتوکسین در شیر، ظلم بزرگی به صنعت لبنیات بود.
آفلاتوکسین موجود در برنج ایرانی خطرناک است؟
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
آفلاتوکسین موجود در برنج ایرانی خطرناک است؟
نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد میزان غلظت آفلاتوکسین تام سنجش شده در برنج ایرانی کمتر از حد مجاز استاندارد ملی ایران (۳۰ میلی‌گرم در هر کیلوگرم) است و آلاینده آفلاتوکسین تام موجود در برنج ایرانی خطری برای سلامت مصرف‌کننده محسوب نمی‌شود.
جای هیچ نگرانی از آسیب‌پذیری آفلاتوکسین در شیر تولید ایران وجود ندارد
۱۳۹۸/۱۱/۱۷ / علیرضا رفیعی پور / گناباد / علیرضا رفیعی پور / محمدرضا شانه ساز / محصولات لبنی
جای هیچ نگرانی از آسیب‌پذیری آفلاتوکسین در شیر تولید ایران وجود ندارد
گناباد- ایرنا- رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: هیچ نگرانی از نظر میزان آسیب پذیری آفلاتوکسین در شیر تولید ایران وجود ندارد و طرح شایعاتی نظیر وجود آفلاتوکسین در شیر به امنیت غذایی مردم صدمه می زند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۸
همه چیز درباره آفلاتوکسین
انتشار خبرهای منفی در حوزه غذای مردم طی ماه‌های گذشته التهاب و استرس زیادی را برای آحاد جامعه برجای گذاشته است. متأسفانه هنوز مردم از اخبار منفی کیک آلوده به قرص رهایی نیافته بودند که خبر آلودگی شیر به آفلاتوکسین ها آن‌ها را غافلگیر کرد. البته به نظر می‌رسد ریشه این‌گونه اخبار و جریان سازی‌ها دارای مشخصه‌ای است که می‌توان آن را در زمره جنگ اقتصادی دشمن قرارداد. بااین‌وجود وظیفه رسانه‌هاست که در چنین شرایطی به شرح واقعیت‌ها بپردازند، اینکه شیر به‌عنوان یک ماده غذایی ضروری برای سلامت این‌گونه مورد هجوم و تاخت‌وتاز قرار می‌گیرد آیا طبیعی است یا خیر؟ یا اینکه قصد ضربه به‌سلامت مردم و تخریب بازارهای صادراتی دارد بحثی است که دیدگاه کارشناسان آن را معلوم می‌کند.مجله دنیای تغذیه در راستای رسالت خود به‌عنوان …
قارچ آفلاتوکسین نان و رابطه آن با سرطان‌زایی
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / استانی-اجتماعی / گیاه‌شناسی / قارچ
قارچ آفلاتوکسین نان و رابطه آن با سرطان‌زایی
یک کارشناس ارشد بیماری شناسی گیاهی قارچ آفلاتوکسین نان و رابطه آن با سرطان‌زایی را تشریح کرد.
ریشه‌کن‌کردن سم آفلاتوکسین در محصولات غذایی با نور فرابنفش
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / سم آفلاتوکسین
ریشه‌کن‌کردن سم آفلاتوکسین در محصولات غذایی با نور فرابنفش
آلودگی محصولات غذایی به سمومی به نام آفلاتوکسین، معضل بزرگی است که نه‌تنها می‌تواند صادرات این محصولات را با مشکل مواجه کند، بلکه سلامت عمومی مردم داخل کشور را نیز تهدید نموده و تولید را نیز با مخاطراتی مواجه می‌سازد. محققین کشور برای رهایی از این مشکل، پرتودهی را توصیه کرده‌اند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۳
رد شایعات مطرح شده پیرامون صنایع‌غذایی
در جدیدترین نشست کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران که با حضور رئیس سازمان غذا و دارو برگزار شد، مهم‌ترین دغدغه‌ها و چالش‌های حوزه غذایی کشور مطرح شد و در مقابل متولیان دولتی به پرسش‌ها و دغدغه‌های مطرح شده پاسخ دادند. رئیس و مدیران ‌کل سازمان غذا و دارو در این جلسه در یکی از محور‌های مهم از صحبت‌های‌شان، توضیحاتی را درباره ماجرای آلوده‌بودن شیر تولیدی در ایران به آفلاتوکسین ارائه کردند و با رد این اظهارنظرها، تصریح کردند که این‌گونه شایعات تنها تولید و صنعت غذا در داخل کشور را مورد تخریب قرار داده و واقعیت ندارد.
کاهش ۳۵ درصدی فروش شیر
۱۳۹۸/۱۱/۱۰
کاهش ۳۵ درصدی فروش شیر
عضو هیئت مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران از کاهش ۳۵ درصدی فروش شیر در پی ادعای یک کارشناس تلویزیونی درباره آلودگی شیر به سم آفلاتوکسین خبر داد.
بررسی میزان آفلاتوکسین M۱ در شیر خام گاوداری‌ها توسط پژوهشگران
۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / ایلام / دانشگاه ها / شیر / محققان ایرانی / طرح های پژوهشی
بررسی میزان آفلاتوکسین M۱ در شیر خام گاوداری‌ها توسط پژوهشگران
طرح بررسی بار میکروبی و میزان آفلاتوکسین M۱ در شیر خام گاوداری‌های صنعتی، سنتی و مراکز جمع‌آوری و عرضه شیر در استان ایلام به عنوان یکی از طرح های صنعتی برگزیده دانشگاه‌ها معرفی شد.
با خیال راحت شیر و لبنیات بخورید
۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / استانی-اقتصادی / شیر / سم آفلاتوکسین / کرمانشاه
با خیال راحت شیر و لبنیات بخورید
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه به مردم استان برای مصرف شیر و لبنیات اطمینان خاطر داد.
افزایش ۱۷.۵ درصدی تخلفات کشف شده اصناف
۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / لبنیات / شیر / سم آفلاتوکسین / تخلفات اصناف
افزایش ۱۷.۵ درصدی تخلفات کشف شده اصناف
جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در هشت ماهه امسال بازرسی از واحدهای صنفی ۱۳.۶ درصد و تخلفات کشف شده این واحدها ۱۷.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.
اعلام جرم علیه کارشناس صدا و سیما در رابطه با موضوع آفلاتوکسین
۱۳۹۸/۱۱/۰۸
اعلام جرم علیه کارشناس صدا و سیما در رابطه با موضوع آفلاتوکسین
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران گفت: علیه کارشناسی که موضوع خلاف واقع وجود سم آفلاتوکسین در شیر را اعلام کرد، اعلام جرم شده است.
معاون استاندار تهران:‌ علیه کارشناس صدا و سیما اعلام جرم شد
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / صدا و سیما / استانداری تهران / تهران / استان تهران / ستاد تنظیم بازار
معاون استاندار تهران:‌ علیه کارشناس صدا و سیما اعلام جرم شد
تهران- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران گفت: علیه کارشناسی که موضوع خلاف واقع وجود سم آفلاتوکسین در شیر را اعلام کرد، اعلام جرم شده است.
رحمانی: آلودگی شیر و کیک جنگ روانی دشمن است
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / شیر / رضا رحمانی / وزارت بهداشت / آفلاتوکسین / شیر آلوده
رحمانی: آلودگی شیر و کیک جنگ روانی دشمن است
وزیر صنعت گفت: تنها ۲ درصد واردات کشورهای همسایه از ایران است هر چند بالای ۵۰ درصد صادرات غیرنفتی ما را تشکیل می‌دهد.
آفلاتوکسین هیولا نیست
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / استانی-اجتماعی / زنجان / شیر / سم آفلاتوکسین
آفلاتوکسین هیولا نیست
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: میزان آفلاتوکسین شیر در استان ۴۴ نانوگرم در لیتر و پایین‌تر از حد مجاز کشوری است.
شایعه سم آفلاتوکسین و استفاده از پالم و وایتکس چقدر به مصرف شیر لطمه زد؟
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / شیرینی و شکلات / شیر / لبنیات / گرانی در بازار لبنیات / فرآورده‌های لبنی
شایعه سم آفلاتوکسین و استفاده از پالم و وایتکس چقدر به مصرف شیر لطمه زد؟
پنل تخصصی سلامت در همایش ملی صنعت لبنیات شیر ایران درباره مشکلات عرضه لبنیات در بین مردم از جمله شایعاتی مانند سم افلاتوکسین، ریختن پالم در لبنیات، واحدهای لبنی سنتی و مشکلات نظیر آن برگزار شد.
جوسازی‌های اخیر درباره سلامت شیر شک‌برانگیز بود
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / وزارت صنعت معدن و تجارت / رضا رحمانی / آفلاتوکسین
جوسازی‌های اخیر درباره سلامت شیر شک‌برانگیز بود
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه جوسازی اخیر درباره سلامت شیر کشور مشکوک بود، گفت: در شرایطی که کشور درگیر جنگ اقتصادی است، این القائات روانی به عنوان مکمل جنگ اقتصادی استفاده می‌شود.
استانداردهای لبنیات ایران سختگیرانه‌تر از اروپا است
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / لبنیات / شیر / سم آفلاتوکسین / وزارت کشاورزی
استانداردهای لبنیات ایران سختگیرانه‌تر از اروپا است
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی رونق عرضه لبنیات سنتی را یک عارضه خواند و درباره اظهارات اخیر درباره وجود آفلاتوکسین در شیر گفت: استانداردهای غذایی ما در شیر و لبنیات خیلی سختگیرانه‌تر از اروپا است.
شیر یا شر؛ تحقیقات مختلف در مورد آفلاتوکسین در شیر و خطرات آ‌ن‌چه می‌گویند؟
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
شیر یا شر؛ تحقیقات مختلف در مورد آفلاتوکسین در شیر و خطرات آ‌ن‌چه می‌گویند؟
در مورد تأثیرات مصرف محصولات لبنی بر سلامت جامعه همواره شک و تردیدهایی وجود داشته است که نتیجه آن کاهش مصرف لبنیات و افزایش مصرف جایگزین‌هایی مثل سویا، برنج، بادام یا جو دوسر بوده است. یک روز می‌گویند شیر پالم دارد و روز دیگر می‌گویند دارای باکتری یا آنتی‌بیوتیک است و نباید آن را مصرف کرد.
بازار داغ شیرفروشان سنتی
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
بازار داغ شیرفروشان سنتی
شیوا نجفی _ روزنامه نگار شایعه پراکنی‌های فضای مجازی و رسانه‌ها با مشوش‌کردن افکار عمومی هر از چند گاهی ضربات عمیقی بر پیکره صنعت لبنیات صنعتی و سنتی کشور وارد می‌کند که جبران‌ناپذیر است. این بار هم شایعه آلوده‌بودن شیرهای پاستوریزه به آفلاتوکسین موجب شده تا روزانه 20درصد به تولیدات شیر خام گاوداری‌های بزرگ صنعتی و شرکت‌های تولیدکننده محصولات لبنی به شکل صنعتی به‌علت فروش پایین ضرر و زیان وارد شود. اما باید دید این شایعه در بخش فروش لبنیات سنتی باز و غیرپاستوریزه 2هزار واحد صنفی تهران هم مؤثر …
روزانه 8 میلیارد تومان ضرر کردیم
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
روزانه 8 میلیارد تومان ضرر کردیم
لیلا شریف_روزنامه نگار انتشار هر خبر و شایعه‌ای در مورد محصولات مختلف، نخستین تأثیرش را در بازار می‌گذارد. فرقی ندارد که خبر راست باشد یا شایعه؛ این بازار است که نخستین تنش‌ها و ضررهای مربوط به واکنش مردم را دریافت می‌کند. وجود سم آفلاتوکسین در شیر نیز جزء آن دسته از خبرهایی بود که در همان نخستین لحظات انتشارش- قبل از آنکه منبع موثقی آن را رد یا تأیید کند- پایش را به بحث‌های خانوادگی باز کرد و در گروه‌های تلگرامی همه با هراس، بر نخوردن شیر تأکید می‌کردند. هراس از خوردن شیر پاستوریزه موجب شد تا …
شایعات غذایی؛  اخبار بد و شایعات چه بلایی بر سر بازار صنایع غذایی می‌آورد؟
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
شایعات غذایی؛ اخبار بد و شایعات چه بلایی بر سر بازار صنایع غذایی می‌آورد؟
انگار تولیدکنندگان مواد‌غذایی را روی صندلی داغ نشانده باشند، هر از گاهی اخبار واقعی یا غیرواقعی سراغ یک گروه از تولیدکنندگان این حوزه می‌رود و در چشم به‌هم‌زدنی بازار را به هم می‌زند. این روزها نوبت تولیدکنندگان صنایع لبنی است که به‌ دلیل یک اظهارنظر در مورد وجود سم آفلاتوکسین در شیر، روزهایشان را با ضرر مالی شب کنند.
موضع وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی در مورد استاندارد شیر چیست؟ نظارت‌ها را با شایعه‌پراکنی تشدید نمی‌کنیم
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
موضع وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی در مورد استاندارد شیر چیست؟ نظارت‌ها را با شایعه‌پراکنی تشدید نمی‌کنیم
این روزها همه به یکدیگر توصیه می‌کنند که شیر نخورید. ماجرا از این قرار است که در یک برنامه تلویزیونی یک کارشناس ادعای ناسالم بودن شیر را مطرح کرد. اظهارنظر جنجالی بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران مبنی بر آلوده بودن حدود ۳۳درصد شیرهای پاستوریزه به آفلاتوکسین در تهران و اعلام آمار ۶۰ درصدی برای مرکز مازندران در تلویزیون موجی از نگرانی‌ها را به راه انداخت که مردم با پیام‌هایی به یکدیگر توصیه کردند که هرگز شیر نخورید چون اینطور شایعه می‌شد که این شیرها سرطان کبد ایجاد می‌کند.
شایعه وجود سم در شیر به صنایع لبنی آسیب زد
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / استانی-اقتصادی / شرکت پشتیبانی امور دام / شیر / سم آفلاتوکسین
شایعه وجود سم در شیر به صنایع لبنی آسیب زد
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی البرز با بیان اینکه موضوع وجود سم آفلاتوکسین در شیرهای تولیدی کشور به صورت کاملاً غیرعلمی مطرح شد، گفت:  خوشبختانه با اطلاع‌رسانی صحیح و سریع پس از آن از آسیب بیشتر به صنایع لبنی کشور جلوگیری شد.
نان کپک زده را دور بریزید
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / نان کپک زده / سم آفلاتوکسین / استانی-اجتماعی
نان کپک زده را دور بریزید
دبیر انجمن صنایع غذایی آذربایجان شرقی با بیان این‌که نان کپک زده سم تولید می‌کند و باید دور ریخته شود، گفت: بحث کپک زدگی نان و خوراک دام منجر به تولید سم آفلاتوکسین می‌شود، از این‌رو نباید به نان کپک‌زده، به دید برکت نگاه کنیم و باید آن را از چرخه مصرف خارج کنیم.
وزارت بهداشت: آفلاتوکسین شیرهای سنتی کنترل نمی‌شود
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
وزارت بهداشت: آفلاتوکسین شیرهای سنتی کنترل نمی‌شود
مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو گفت: شیرها و فرآورده‌های لبنی سنتی و فله‌ای مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست زیرا هیچ نظارتی بر آنها وجود ندارد و ممکن است میزان آلودگی میکروبی یا آفلاتوکسین این محصولات بیش از حد مجاز باشد.
موضع رسمی وزارت بهداشت: مردم از لبنیات سنتی و فله‌ استفاده نکنند
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
موضع رسمی وزارت بهداشت: مردم از لبنیات سنتی و فله‌ استفاده نکنند
مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو گفت: شیرها و فرآورده‌های لبنی سنتی و فله‌ای مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست زیرا هیچ نظارتی بر آنها وجود ندارد و ممکن است میزان آلودگی میکروبی یا آفلاتوکسین این محصولات بیش از حد مجاز باشد.
وزیر بهداشت: موضوع شیرهای آلوده مانند کیک‌های آلوده در پی زمین‌زدن صنعت غذایی کشور است
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
وزیر بهداشت: موضوع شیرهای آلوده مانند کیک‌های آلوده در پی زمین‌زدن صنعت غذایی کشور است
شفقنا- وزیر بهداشت با بیان اینکه شیر و لبنیات تولید شده در کشور هیچ‌گونه مشکلی ندارد، گفت: میزان آفلاتوکسین موجود در شیرهای تولیدی کارخانه‌های ما بسیار کمتر از حد مجاز تعیین شده برای آن است و به هیچ عنوان...
فیلم | اظهارات جدید وزیر بهداشت درباره میزان آفلاتوکسین شیرهای پاستوریزه
۱۳۹۸/۱۱/۰۴ / سعید نمکی / شیر / لبنیات
فیلم | اظهارات جدید وزیر بهداشت درباره میزان آفلاتوکسین شیرهای پاستوریزه
سعید نمکی وزیر بهداشت در حاشیه سفر خود به استان کاشان در جمع خبرنگاران، درخصوص حواشی پیش‌آمده مبنی بر ادعای وجود سم آفلاتوکسین در شیر و لبنیات در کشور گفت: موضوع شیرهای آلوده نیز مانند کیک‌های آلوده به قرص در راستای زمین زدن صنعت مواد غذایی کشور در شرایطی که در جنگ اقتصادی قرار داریم اتفاق افتاده است.
واکنش وزیر بهداشت به موضوع شیرهای آلوده
۱۳۹۸/۱۱/۰۴ / وزارت بهداشت / صنایع غذایی
واکنش وزیر بهداشت به موضوع شیرهای آلوده
ایسنا نوشت: وزیر بهداشت با بیان اینکه شیر و لبنیات تولید شده در کشور هیچ‌گونه مشکلی ندارد، گفت: میزان آفلاتوکسین موجود در شیرهای تولیدی کارخانه‌های ما بسیار کمتر از حد مجاز تعیین شده برای آن است و به هیچ عنوان مشکلی برای مصرف کنندگانش ایجاد نخواهد کرد.
پروژه شیر مسموم چگونه کلید خورد؟
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / شیر / لبنیات / گرانی در بازار لبنیات / آلودگی آب / دام - دامپروری
پروژه شیر مسموم چگونه کلید خورد؟
ادعای آلوده بودن شیرهای تولیدی کشور به سم آفلاتوکسین این روزها به موضوعی جنجالی در کشور تبدیل شده؛ این در حالی است که مراجع نظارتی عنوان می‌کنند استانداردهای ایران بسیار سخت‌گیرانه است و چنین موضوعی را تکذیب می‌کنند.
هیچ آلودگی در شیر صنایع لبنی کرمانشاه وجود ندارد
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / صنایع لبنی / سم آفلاتوکسین / استانی-اقتصادی / استاندارد / کرمانشاه
هیچ آلودگی در شیر صنایع لبنی کرمانشاه وجود ندارد
مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه به مردم اطمینان داد، محصولات لبنی تولیدی استان هیچگونه آلودگی از نظر سم آفلاتوکسین ندارد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۳
اعاده حیثیت، حبس تا ۲ سال و ۷۴ ضربه شلاق در انتظار متخلفان است
گروه اجتماعی| به دنبال اظهارات بی اساس فردی در مورد وجود مقادیر بالای سم آفلاتوکسین در لبنیات و شیرهای صنعتی در برنامه «سلام صبح بخیر» که روز شنبه از شبکه 3 سیما پخش شد و واکنش‌های تندی در تکذیب این شایعه غیرعلمی از سوی مسوولان وزارت بهداشت را رقم زد، رییس انجمن سم شناسی و مسمومیت‌ها ضمن تاکید بر اینکه احتمال آلودگی در تمام مواد غذایی و از جمله لبنیات و شیرهای صنعتی غیرقابل اجتناب است، رعایت استانداردها در تولید محصولات غذایی کارخانه‌ای در کشور را مورد تایید قرار داد و گفت: «در کشورهای مختلف استاندارد و سقف مجازی برای وجود انواع سموم در مواد غذایی ازجمله آفلاتوکسین‌های B1 و M1 تعیین شده و در ایران نیز حد مجاز سختگیرانه‌ای برای آفلاتوکسین M1 تعیین شده …
راهکارهای اصلاح خط مشی رسانه ملی
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / رسانه ملی / شیر / قانون / کودکان / لایحه
راهکارهای اصلاح خط مشی رسانه ملی
اوایل هفته، ‌خبری در میان مردم می‌پچید مبنی بر اینکه شیر‌های کشور آلوده به آفلاتوکسین است که سرطان‌زاست و نباید آن را نوشید. منبع این خبر جایی نبود صدا و سیمای کشور. هر چند که مسوولان به سرعت وارد ماجرا شدند و آن را تکذیب کردند اما معلوم نیست که انتشار این خبر دروغ تا چه اندازه بر تولید و درآمد کارخانجات تولید لبنی و نیز دامداران کشور اثر منفی خواهد گذاشت.
توصیه به حذف شیر از سبد غذایی مردم؟
۱۳۹۸/۱۱/۰۳
توصیه به حذف شیر از سبد غذایی مردم؟
در شرایطی که رسانه ملی طی ماه‌های گذشته همواره پرچمدار اظهارات جنجالی و برنامه‌های پرحاشیه بوده است، این هفته نیز فیلمی از یک برنامه تلویزیونی در فضای مجازی دست به دست شد که امنیت روانی جامعه را مورد تهدید قرار داد؛ انتشار خبر وجود سم سرطان‌زای آفلاتوکسین در یک‌سوم شیر‌های کشور از سوی شخصی که در برنامه «سلام، صبح بخیر» شبکه۳ «کارشناس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی» معرفی شد، موج جدیدی از نگرانی‌ها در کشور ایجاد کرد.
خریداران  پروپاقرص شیر
۱۳۹۸/۱۱/۰۳
خریداران پروپاقرص شیر
چند روزی است که خانواده‌ها درگیر خبری شدند که در آن گفته شده، بطری شیرهایی که در کشورتوزیع می‌شود به سم آفلاتوکسین آلوده است. بعد از آنکه این موضوع در صداوسیما رسانه‌ای شد، موجی عظیم از خریداران شیر نگران شدند که شیرهای مصرفی‌شان به سم آفلاتوکسین آلوده است و در آینده برای آنها مشکل زا خواهد شد. کمتر از دو ساعت این خبر در محافل مختلف تکذیب شد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
ورود مجدد محموله ذرت‌های آلوده به ایران
مدتی پیش بود که ورود ذرت‌های آلوده به سم آفلاتوکسین به کشور ایران خبرساز شد و بعد از این بود که سازمان استاندارد ایران وارد عرصه شد و ورود ذرت‌های مسموم به سم آفلاتوکسین را به کشور تکذیب کرد، اما ظاهراً ماجرا ادامه دارد.
نبود انسجام در توزیع دارو/ ارزش ۲.۵ میلیارد دلاری ارزش بازار تجهیزات پزشکی کشور
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / استانی-اجتماعی / دارو / تجهیزات پزشکی / واردات / سم آفلاتوکسین / شیر
نبود انسجام در توزیع دارو/ ارزش ۲.۵ میلیارد دلاری ارزش بازار تجهیزات پزشکی کشور
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: تجهیزات پزشکی مصرفی دانشگاه علوم پزشکی برای بیمارستان ها در سال ۱۳۹۶، ۱۵۰ میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۱۳۹۷ به بالای ۲۰۰میلیارد تومان رسیده است و به طور قطع امسال فراتر از ۳۲۰ میلیارد تومان خواهد بود.
حاشیه‌سازی برای ذرت‌های اخراجی!
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
حاشیه‌سازی برای ذرت‌های اخراجی!
ذرت‌های آلوده این‌بار به بهانه شیرهای آلوده به سم آفلاتوکسین حاشیه‌ساز شدند؛ ادعایی که طی زنجیره‌ای از خوراک دام تا شیر مصرفی مردم چرخیده و تبعات خاص خود را به همراه داشته است. این در حالی است که این ذرت‌ها مدت‌هاست از مرحله واردات کنار رفته و در حال خروج تدریجی از کشور است.
شیر تولیدی در فارس استاندارد و سالم است
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / استانی-اقتصادی / شیر / سم آفلاتوکسین / ایسنا / استان فارس
شیر تولیدی در فارس استاندارد و سالم است
مدیرکل استاندارد استان فارس تاکید کرد که براساس یافته‌های آزمایشگاهی، تمام تولیدات لبنی شرکت‌های تحت پوشش استاندارد در این استان خصوصا محصول شیر پاستوریزه و فرادما، کاملا سالم و استاندارد است.
فیلم | مردم با اطمینان  لبنیات مصرف کنند/تلویزیون باید در بحث کارشناس دقت کند!
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / شیر / مواد غذایی / وزارت بهداشت
فیلم | مردم با اطمینان لبنیات مصرف کنند/تلویزیون باید در بحث کارشناس دقت کند!
فاطمه شعبانی: چند روزی است ویدیویی در فضای مجازی دست به دست می شود که کارشناس یک برنامه تلویزیونی درباره آلودگی شیرهای تولیدی کارخانجات صنایع لبنی هشدار می دهد و مجری برنامه هم در اقدامی عجیب و باورنکردنی از مردم می خواهد که شیر مصرف نکنند!! ویدئویی که بازخوردهای زیادی در بین مردم داشته و نگرانی هایی را برای هم وطن هایمان ایجاد کرده است. دکتر« سامد برومند فر» مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کل کشور تاکید می کند:« مردم نگران نباشند شیرخام و لبنیات تولیدی داخل کشور از لحاظ آفلاتوکسین از حد استانداردهای بین المللی هم پایین تر است و شرایط بسیار خوبی دارد.»
تخریب برندهای لبنی ایران در بازار صادراتی/ بازگشت ۳ تا ۵ هزار تن شیر به کارخانه‌های لبنی در یک روز
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / آفلاتوکسین / لبنیات
تخریب برندهای لبنی ایران در بازار صادراتی/ بازگشت ۳ تا ۵ هزار تن شیر به کارخانه‌های لبنی در یک روز
سخنگوی انجمن صنفی صنایع لبنی ایران از آغاز تخریب برندهای لبنی ایران در بازار جهانی توسط رقبا به بهانه برنامه صدا و سیمای کشور خبر داد و گفت: رقبای برندهای ایرانی تلاش می‌کنند تا با انتشار فیلم اظهارات غیرکارشناسانه اخیر در صدا و سیما، برندهای ایرانی را در بازارهای منطقه‌ای تخریب کنند.
«آفلاتوکسین» از زبان رییس انجمن سم شناسی
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / سلامت / شیر پاستوریزه / وزارت بهداشت / آفلاتوکسین / سازمان دامپزشکی
«آفلاتوکسین» از زبان رییس انجمن سم شناسی
رییس انجمن سم شناسی و مسمومیت‌ها: وزارت بهداشت جهت اطمینان خاطر مردم استنادات و ارزیابی‌های روتین محصولات غذایی را اطلاع‌رسانی کند.
پشت پرده آفلاتوکسین و حمله به صنایع لبنی چه بود؟
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / آفلاتوکسین / صنایع لبنی
پشت پرده آفلاتوکسین و حمله به صنایع لبنی چه بود؟
همان‌طور که سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد، تلاش مسوولان برای کاهش سم آفلاتوکسین در شیر‌ها سال‌ها در حال انجام است و این مقدار در سال‌های اخیر به‌شدت کاهش پیدا کرده و به پایین‌تر از حدود مجاز رسیده است. ارقامی که در خصوص آلودگی شیر‌ها در چند شهر اعلام شد مربوط به نتایج چند پایان‌نامه و طرح تحقیقاتی علمی منتشر شده در دانشگاه‌های کشور در سالیان گذشته بوده و به معنی تعمیم‌پذیری به تمامی شیر‌ها نیست.
ضرورت برخورد قانونی با شایعات اقتصادی
۱۳۹۸-۱۱-۰۲
ضرورت برخورد قانونی با شایعات اقتصادی
خبر وجود سم آفلاتوکسین در شیر از سوی یک کارشناس در آنتن زنده تلویزیونی مطرح شد، خبر در وهله نخست چنان تلخ بود که مجری برنامه تحت تاثیر اطلاعات ارایه شده از سوی کارشناس قرار گرفته و با آب و تاب تمام از نخریدن شیر صحبت می کند. این اتفاق اما به فاصله ای کوتاه چنان بازتاب گسترده در شبکه های اجتماعی پیدا می کند که تمامی دستگاههای متولی و حتی خود صدا و سیما مجبور به تکذیب رسمی خبر می شوند.
نظارت کافی بر محصولات لبنی فله ای و سنتی وجود ندارد
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / لبنیات / دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / آفلاتوکسین
نظارت کافی بر محصولات لبنی فله ای و سنتی وجود ندارد
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه محصولات صنعتی و کارخانه ای توسط چهار دستگاه نظارتی قوی رصد می شود، بر تضمین سلامت محصولات غذایی تاکید کرد.
شیرهای تولیدی به سم آفلاتوکسین آلوده نیستند
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / استاندارد / جامعه / دارو / دانشگاه علوم پزشکی / معاون
شیرهای تولیدی به سم آفلاتوکسین آلوده نیستند
گیلان| معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام کرد: شیرهای تولیدی در گیلان،
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
سمی که تکذیب‌نشدنی است
امیر حسین ذاکری ‪-‬ گاهی برخی خبرها چه پیامدها و واکنش‌هایی به همراه دارد. بیخود نیست تریسی بورنارد یک روزنامه نگار با سابقه می‌گوید: " تولید خبریعنی تولید واکنش". لذا یک خبری پخش شد که فورا واکنش‌های مردم ورسانه‌ها را برانگیخت و آن این بود که شایعه شد در شیر ماده سمی به نام "آفلاتوکسین" وجود دارد که خطرناک است. همین جوی از نگرانی از در دل مردم همیشه در صحنه نگرانی و استرس ایجاد کرد. برخی به کنایه گفتند "خداحافظ شیر" برخی گفتند: "دل شیرمی خواهد شیر خوردن!" خلاصه حرف وکنایه حتی در فضای مجازی و در میان کاربران زیاد شد. البته عده زیادی هم کامنت گذاشته بودند: ما مدتها شیر نخوردیم پس سمی به بدنمون نرسیده و در نهایت سلامت هستیم. برخی کاربران هم به طنز پاسخ دادند: اما نخوردن‌اش باعث کمبود کلسیم میشه …
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
آفلاتوکسین ۹۷ درصد شیرهای صنعتی استاندارد است
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: میزان قارچ آفلاتوکسین در ۹۷درصد شیرهای تولیدی کمتر از حد مجاز و در حد استاندارد است، مردم با خیال راحت شیر و لبنیات مصرف کنند و مطمئن باشند اگر 5برابر میزان کنونی هم شیر بنوشند میزان آفلاتوکسین شیرها در بدن کمتر از حد استاندارد است.  محمدرضا شانه‌ساز روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: اطلاعاتی که در روزهای اخیر در مورد میزان آفلاتوکسین در شیرها اعلام شد، واقعا آمار نادرستی است. سازمان غذا و دارو به‌طور مرتب همه استانداردهای موادغذایی ازجمله شیر را هم در سطح تولید …
ببینید | ماجرای سم قارچی که از طریق شیر وارد بدن انسان می‌شود، چیست؟
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / شیر / لبنیات / فرآورده‌های لبنی
ببینید | ماجرای سم قارچی که از طریق شیر وارد بدن انسان می‌شود، چیست؟
چند روزی است که نگرانی در خصوص سلامت محصولات لبنی،‌جامعه را فرا گرفته است. اما آفلاتوکسین چیست و شایعه‌اش از کجا آمد؟ منبع: ایرنا
انتشار شایعه آفلاتوکسین در شیر با هدف لگدمال کردن اعتماد عمومی!
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
انتشار شایعه آفلاتوکسین در شیر با هدف لگدمال کردن اعتماد عمومی!
احتمال و فرض مسموم بودن شیر‌های پاستوریزه با استدلال‌های کارشناسی توسط کارشناسان شفاف سازی شده و می‌شود، اما آنچه مهم است ضربه‌ای است که انتشار چنین نظریات غیرعلمی بر اعتماد عمومی و امنیت روانی جامعه وارد می‌کند؛ آن هم در شرایطی که به دلیل حوادث آبان ۹۸ و به دنبال آن وقایع دی ماه به ویژه سقوط هواپیمای اوکراینی و موج اعتراضات دانشجویی پس از آن، اعتماد عمومی به شدت خدشه دار شده و مردم باور خود را نسبت به حقیقت گویی رسانه‌ها و کارشناسان حوزه‌های مختلف در داخل از دست داده اند. صداوسیما با رفتار غیرمسئولانه و پخش اظهارات غیر تخصصی یک کارشناس، علاوه بر روان مردم، به صنعت شیر و کارخانه‌هایی که اغلب توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند نیز آسیب‌های فراوانی را وارد کرد، همان بلایی که انتشار خبر گوشت‌های آلوده …
واکنش سرپرست وزارت کشاورزی به شایعه آفلاتوکسین
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / سم آفلاتوکسین / عباس کشاورز / وزارت جهاد کشاورزی
واکنش سرپرست وزارت کشاورزی به شایعه آفلاتوکسین
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در واکنش به شایعه شیرهای آلوده به آفلاتوکسین گفت: تمام محصولات غذایی توسط وزارت بهداشت کنترل می‌شود؛ لذا اطمینان می‌دهم مردم با خیال راحت محصولات تولید شده را مصرف کنند و هیچ تولیدی خارج از استانداردهای تعیین شده نیست. نمی‌دانم چرا برخی افراد به خود اجازه می‌دهند جامعه را بی‌دلیل نگران کنند؟!
چگونه رسانه ملی دستاوردهای چندین ساله نظام بهداشتی کشور را به باد می‌دهد
۱۳۹۸-۱۱-۰۱
چگونه رسانه ملی دستاوردهای چندین ساله نظام بهداشتی کشور را به باد می‌دهد
این روزها شاهد دست به دست شدن ویدئوی صحبت‌های پخش شده یک متخصص ایمنی غذایی در یکی از برنامه‌های تلویزیون هستیم که نسبت به آلودگی شیر با مقادیر بالای آفلاتوکسین به مصرف‌کنندگان هشدار می‌دهد. این نخستین بار نیست که پخش صحبت‌های کارشناسی نشده و سلیقه‌ای در مورد غذا و تغذیه از رسانه ملی، سلامت مردم را نشانه گرفته است.
مردم شیر را از سبد غذایی حذف نکنند
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / استانی-اجتماعی / سم آفلاتوکسین
مردم شیر را از سبد غذایی حذف نکنند
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه مردم نگران وجود سم آفلاتوکسین در شیرهای تولیدی نباشند گفت: مردم شیر را از سبد غذایی خانوار حذف نکنند.
اظهار نظر در حوزه سلامت باید علمی و مستند باشد
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / ایرج حریرچی / وزارت بهداشت / آفلاتوکسین
اظهار نظر در حوزه سلامت باید علمی و مستند باشد
معاون کل وزارت بهداشت، خواستار دقت نظر علمی و مستند در انعکاس اخبار حوزه سلامت شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •