شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

درمان اسهال کودک با دوغ و چای کم‌رنگ


تبیان: يك فوق تخصص گوارش كودكان با بيان اين كه رعايت دستورات تغذيه‌اي در كودكان مبتلا به اسهال در يكي، دو روز اول ابتلا ضرورت دارد، گفت: پس از آن كودك مي‌تواند به تغذيه معمولي خود ادامه دهد تا از اين طريق از كاهش وزن و متعاقب آن سوء تغذيه كودك جلوگيري شود.
دكتر غلامرضا خاتمي، استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا واحد علوم پزشکي ايران با هشدار نسبت به افزايش تعداد دفعات اسهال در كودكان در صورت عدم رعايت بهداشت، گفت: اسهال كودكان در چند ساعت ابتدايي به صورت استفراغ و پس از گذشت 12 تا 24 ساعت اسهال بروز مي‌كند. اسهال گاهي با تب همراه بوده و در مواردي هم ممكن است تب وجود نداشته باشد.
وي گفت: اسهال به دفع آبكي مدفوع و تعداد دفعات بيش از سه بار در روز گفته مي‌شود. ‌بستگي به شدت اسهال گاه تعداد دفعات به بيش از هشت بار در روز نيز مي‌رسد.

درمان اسهال کودک با دوغ و چای کم‌رنگ


خاتمي در توضيح علايم ابتلا به اسهال خفيف گفت: در اين حالت مقدار آبي كه بدن كودك از دست داده زياد نيست و بنابراين بدن نياز چنداني به مصرف محلول ORS ندارد.
وي در ادامه با بيان اينكه در اسهال متوسط حدود 5 تا 10 درصد از وزن بدن كودك از دست مي‌رود؛ افزود: در اين حالت آبي كه كودك از دست داده زياد و تعداد دفعات دفع نيز زياد است. كودك تشنه بوده و با ولع و ميل فراوان محلول ORS را مي‌نوشد.
متخصص گوارش كودكان درباره علايم اسهال شديد گفت: در اسهال شديد تعداد دفعات دفع بيش از 10 بار در روز است. بدن آب زيادي از دست داده و بيش از 10 درصد از وزن بدن كم شده است و كودك سرپا نيست. گاه بي‌هوش مي‌شود كه در اين حالت نيازمند سرم درماني و بستري شدن در بيمارستان است.
اين استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران در رابطه با رعايت مسايل تغذيه‌اي هنگام اسهال كودكان، گفت: در اسهال خفيف كه تعداد دفعات دفع يك تا دو بار در روز و گاه به سه تا پنج بار در روز مي رسد، در كودكان زير يك سال شير مادر، سوپ و غذاهاي معمولي مانند فرني و در كودكان بالاي دو سال نيز تغذيه معمولي ادامه يابد.
وي ادامه داد: در اسهال متوسط نيز لازم است در دو ساعت اول ابتلا كمبود مايعات بدن با محلول ORS جبران شود و پس از آن كودك به تغذيه معمولي خود ادامه دهد. حتي كودكاني كه با شيرخشك تغذيه مي‌شوند مي توانند شير خشك را مصرف كند.
وي با تاكيد بر لزوم رعايت موارد تغذيه‌اي در يك تا دو روز ابتدايي ابتلا به اسهال گفت: هنگام ابتلا به اسهال از مصرف نوشابه‌ها و آب ميوه‌هاي تجاري جدا خودداري شود.
دكتر خاتمي خطاب به والدين كودكان گفت كه مصرف دوغ و چاي كم رنگ هنگام اسهال در كودكان توصيه مي‌شود. در دوران اسهال توجه به دو مورد ضرورت دارد. در درجه اول تامين آب از دست رفته كودك با ORS و ديگر اينكه طي دو تا چهار ساعت اول ابتلا تغذيه كودك برقرار شود تا از كم وزني و سوء تغذيه كودك ممانعت به عمل آيد.
وي در پايان گفت: در صورتي كه كودك بيمار تحت نظر پزشك بوده و دستورات لازم را رعايت كند، در مواردي ممكن است حتي اسهال تا 10 تا 15 روز ادامه يابد كه جاي هيچگونه نگراني نيست.