شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

هشدار به والدین، توصیه‌ های اشتباه درباره نوزادان!


جام نیوز:«ارائه کنندگان اطلاعات پزشکی، باید به اهمیت این اطلاعات پی ببرند که والدین فارغ از اعتبار منبع آن، به این اطلاعات مراجعه می‌کنند و طبق توصیه آنان عمل می‌کنند».

محققان به والدینی که برای توصیه‌های پزشکی در گوگل سرچ می‌کنند، هشدار داده می دهند؛ چرا که نیمی از اطلاعاتی که آن ها پیدا می‌کنند، اشتباه است.

محققان در این تحقیق، اطلاعات بدست آمده از جستجو در گوگل را درباره خواب کودکان، مورد مطالعه قرار دادند.

آنها نتایج بدست آمده از 1300 وبسایت که درباره توصیه‌های پزشکی درباره خواب کودکان و مرگ مرتبط با خواب بود را مورد بررسی قرار دادند.

 نتایج تحقیق نشان داد که فقط 43.5 درصد از سایت‌ها، اطلاعات درست و صحیح ارائه کرده‌ بودند، بیش از یک سوم از سایت‌ها راهنمائی‌های نامرتبط و 28.1 درصد، اطلاعات غلط، ارائه کرده بودند.

زمانی که سایت‌های که مرتبط با موضوع نبودند، فاکتور گرفته شده و مستثنی شدند، نتایج نشان داد که 39.2 درصد از سایت‌های مرتبط با این موضوع نیز، اطلاعات غلط و نادرست ارائه می‌کنند.

دکتر «راچل مون» از مرکز ملی پزشکی کودکان واشنگتن می‌گوید: ارائه کنندگان اطلاعات پزشکی، باید به اهمیت این اطلاعات پی ببرند که والدین فارغ از اعتبار منبع آن، به این اطلاعات مراجعه می‌کنند و طبق توصیه آنان عمل می‌کنند.

محققان معتقدند که وبسایت‌های دولتی در زمینه ارائه اطلاعات صحیح، با 80.1 درصد، بیشترین اعتبار را دارا می‌باشند و وبلاگ‌ها با 30.9 درصد، کمترین میزان صحت را دارا هستند.

دکتر «فریسکا»، معتقد است هر چند داشتن اینترنت، چیز خوبی است، اما داشتن اطلاعات غلط یا بد، بدتر از نداشتن اطلاعات می‌باشد.

در سال 2010، 59 درصد از جمعیت آمریکا، از جستجوهای اینترنت، برای اطلاعات پزشکی استفاده کردند.

کارشناسان معتقدند که والدین باید از سایت‌های دولتی برای توصیه‌های پزشکی استفاده کرده و اطلاعات خود را دو مرتبه چک نمایند./س