یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

در رحم چه می گذرد؟ نی نی بان، گروه ترجمه: مسلما مادرتان می گوید که وقتی بچه بودید خیلی بامزده بودید اما اگر او بگوید که شما در رحم او چه شکلی داشتید چه اتفاقی می افتد؟


در رحم چه می گذرد؟
 
1.داخل رحم همه بچه ها سبیل هایی دارند که آنها را می خورند. وقتی جنین چهار ماهه است، کرک هایی دور لب آن رشد می‌کند که در طول یک ماه کل بدن او را فرا می گیرد. این مو ها که لانوگو نام دارند قبل از تولد بچه می ریزد و بچه آنها را می خورد و به بخشی از اولین مدفوع او که مکونیوم نام دارد، تبدیل می شود.
 
2. وزن بچه‌ها در پنج ماه نخست دو برابر می شود. تصور کنید که وزن شما در پنج ماه دو برابر می شود. بچه ها در واقع هیچ کاری به جز خوردن، خوابیدن، مدفوع کردن و بزرگ شدن به شکلی عجیب ندارند. به عبارتی رشد آنها غیرقابل توقف است.
 
3. وقتی به دنیا آمدید، روی سقف و پشت و جداره های دهان و روی زبان خود جوانه های چشایی داشتید. احتمالا این جوانه ها با بزرگ شدن و رشد کردن سن محو می شوند.
 
4. نوزادان دختر عادت ماهیانه می شوند و پستان و ترشح شیر دارند. وقتی بچه ها در رحم هستند، هورمون های مادر را جذب می کنند و وقتی بزرگ شدند هورمون های استروژن دارند. یعنی در نوزادان دختر هم پوشش رحمی ریخته و عادت ماهیانه کوچکی رخ می دهد و از پستان همه بچه ها کمی شیر ترشح می شود. گاهی هم خون از پستان های آنها استخراج می‌شود.
 
5.چشم بچه ها در زمان تولد 75% سایز بزرگسالی آنهاست. در زمان تولد قدرت بینایی بچه بیست چهار صدم بوده و با گذشت شش ماه از تولد به بیست بیستم می رسد.
 
6.بچه های متولد ماه می وزن بیشتری دارند. بچه هایی که در این ماه متولد می شوند به طور متوسط 200 گرم بیشتر از بچه های متولد ماههای دیگر وزن دارند. دلیل چنین چیزی را هیچکس نمی داند.
 
7.بچه ها صدای زنانه را ترجی می دهند و به شکلی ناخودآگاه بزرگسالان هم خود را با آن تطبیق می دهند. شاید برای همین بزرگسالان وقتی اطراف بچه ها هستند، با صدای زیر حرف می زنند. این پدیده نشان می دهد که بچه ها قابلیت کنترل ذهن ها را دارند.
 
8. بچه ها با چشم باز می خوابند. در بچه ها به خواب رفتن با چشم باز مرسوم و متداول است. پس اگر بچه شما این گونه خوابید، جای نگرانی نیست. ولی تماشای چنین چیزی برای همه ترسناک است.
 
9. بچه ها استخوان کشکک یا کاسه زانو ندارند. فقط ساختاری غضروفی دارند که چیزی شبیه آن را شکل داده ولی کشکک واقعی تا سالهای اولیه زندگی آنها شکل نمی گیرد. بخش های دیگر سیستم اسکلتی بدن او به طور مشابه رشد می کنند. هرچه بیشتر بزرگ می شویم، استخوان های بیشتری جای غضروف ها را می گیرند و برای همین بعد از زمین خوردن درد کمتری احساس می کنیم.
 
10.احتمال دوقلو زایی در سراسر جهان متغیر است. در نیجریه احتمال داشتن دوقلو 22-1 است. در آفریقای غربی دوقلوزایی رایج است. در ژاپن این احتمال 200-1 است.
 
11.نوزادان واقعا اشک نمی ریزند. وقتی صدای نوزادی را درحال گریه کردن می شنوید، در واقع آنها فقط درحال فریاد زدن هستند. به عبارت دیگر تا هفته سوم زندگی یا شاید دیرتر، اشکی در زمان گریه تولید نمی کنند. اما صرفنظر از تولید کردن یا نکردن اشک، گریه یک بچه همیشه به حدی بلند است که شما را از خواب بپراند.
 
12. بچه ها می توانند همزمان نفس بکشند و ببلعند. تا هفت ماهگی بچه می توانند به طور همزمان هم نفس بکشد و هم ببلعد. ممکن است چنین چیزی رندوم به نظر آید ولی آنها با این قابلیت خود می توانند بزرگسالان را در مسابقه نوشیدن شکست دهند.
 
13.قسمت نرم روی سر بچه متورم بوده و ملاج نام دارد. قبل از اینکه جمجمه به طور کامل در آن منطقه رشد کند، این یک منطقه حساس و تابدار است.
 
14. بچه ها توانایی های فوق بشری دارند. احتمالا می دانید که نوزادان قابلیت گرفتن اجسام با دستان خود را دارند ولی احتمالا نمی دانستید که قدرت چنگ زدن آنها به حدی بالاست که می توانند کل بدن خود را بالا نگه دارند. درست مثل یک قهرمان المپیک ژیمناستیک که روی حلقه است.
 
15. بافت مدفوع نوزادان به گونه ای است که خیلی راحت می تواند همه جا را کثیف کند. مدفوع نوزادان اغلب مایعی آغشته به بافت دانه های خردلی است. در نتیجه زمان زیادی طول نمی کشد که جاری شود و همه جا را کثیف کند.
 
16.بچه ها یادشان می رود که شما را در چه شرایط وحشتناکی قرار داده و چه اندازه عجیب بوده اند. بچه ها بیشتر خاطرات سه سال نخست زندگی خود را از یاد می برند. متخصصان این امر را فراموشی نوزادی می نامند و تئوری های مختلفی در مورد اینکه چرا این اتفاق می افتد دارند. اما همه می دانیم که صرفنظر از دلیل رخ دادن چنین چیزی، هیچکدام از ما خوشبختانه کارهای عجیبی که وقتی به دنیا آمدیم و تاثیری که روی دیگران داشته را نمی دانیم.