دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

تغییرات دوران بارداری، کدامها خطرناکند؟


در دوران بارداری اندام‌های بدن به خصوص اندام‌های داخلی به علت رشد جنین و بزرگ شدن رحم آرایشی جدید به خود می‌گیرند و دست‌خوش تغییرات بسیاری می‌شوند اما بسیاری از افراد فکر می‌کنند که تمام این تغییرات در بزرگ و گرد شدن شکم خلاصه می‌شود.
در طول دوران بارداری تغییراتی در اندام‌های داخلی شکم بوجود می‌آید که در ابتدا باورنکردنی و وحشتناک است اما فراموش نکنید در طول 9 ماه این اتفاقات به طور تدریجی و مداوم پیش می‌آید.
گفتنی است که اندام‌ها باید به‌آرامی جا را برای رشد جنین باز کنند و به همین دلیل اندام‌هایی همچون شکم، روده و کبد باید تغییر حالت دهند و گاهی اوقات به مثانه فشار بیاورند تا از این طریق فضا را برای رشد جنین باز کنند.
علاوه بر تغییراتی که در دوران بارداری در داخل بدن بوجود می‌آید، تحولاتی دیگری همچون افزایش ضربان قلب، افزایش حجم خون و کاهش ظرفیت عملکری ریه (باعث می‌شود زن باردار گاهی اوقات احساس تنگی نفس کند) نیز بوجود می‌آید. از طرف دیگر، عملکرد کلیه افزایش می‌یابد تا بتواند سموم و مواد زائد بدن مادر و جنین را خارج کند. پوست نیز در این دوران تغییر می‌کند و کشیده شود و گاهی رگ‌های عنکبوتی در سطح آن بوجود می‌آید.