جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

چه‌قدر به قوانین زندگی پایبندید!؟


چه‌قدر به قوانین زندگی پایبندید!؟

هنگامی‌که به‌درستی آن‌چه را که می‌خواهیم، تجسم کنیم، حتماً راهی برای رسیدن به آن پیدا می‌شود و چه‌بسا دقیقاً به آن‌چه فکر کرده‌ایم، دست یابیم.
هم‌اکنون ابزارهائی برای فکر …

هنگامی‌که به‌درستی آن‌چه را که می‌خواهیم، تجسم کنیم، حتماً راهی برای رسیدن به آن پیدا می‌شود و چه‌بسا دقیقاً به آن‌چه فکر کرده‌ایم، دست یابیم.

هم‌اکنون ابزارهائی برای فکر کردن بهتر و تجسم خلاق‌تر در اختیار ما قرار دارند، مثلاً نرم‌افزارهای کامپیوتری که شما می‌توانید به کمک آن دستگاهی هر چند پیچیده را طراحی و حتی در پایان شبیه‌سازی کرده و آن را به‌صورت مجازی در حال کار مشاهده کنید.

پس از این مرحله که هنر یک مهندس طراح است، کارگران ماهر در نقشه‌خوانی، به سادگی تک‌تک قطعات طراحی شده را می‌سازند و آن را در زمانی نه‌چندان طولانی تحت نظارت مهندس طراح جمع می‌کنند. دستگاهی که تا چند ساعت قبل، فقط یک فکر بود، اکنون خلق شده و کار می‌کند. اگر بخواهیم مهم‌ترین قسمت ساخت یا بهتر بگوئیم خلق این ماشین را بررسی کنیم، قطعاً بایستی به مرحله تجسم بیشتر فکر کنیم. این ماشین تا مرحله‌ای که هنوز درون کامپیوتر بود فقط یک فکر بود، اما یک فکر کاملاً دقیق، بدین معنا که تمام شرایط واقعی برای آن در نظر گرفته شده بود. مثلاً انواع قوانین فیزیکی و شیمیائی که برای حرکت تمام قسمت‌ها نقش اصلی را بازی می‌کنند. آن‌چه از قوانین فیزیک و شیمی می‌دانیم برای طراحی واقعی یک پدیده دقیق مکانیکی کافی است.

اما آیا قوانین لازم برای طراحی یک پدیده انسانی را می‌شناسیم؟

آیا می‌دانیم هنگامی که می‌خواهیم بهترین فرزند دنیا باشیم چه قوانینی را باید به کار بندیم؟

ما نمی‌دانیم هنگامی که یک گل از دست ما به‌دست دوستی می‌رسد چه واکنشی شیمیائی و فیزیکی رخ می‌دهد اما می‌دانیم که این کار باعث خوشحالی او می‌شود.

ما نمی‌دانیم وقتی لب‌های خود را به علامت خنده می‌گشائیم چه اتفاقی می‌افتد، اما می‌بینیم که دیگران هم ابراز خوشحالی می‌کنند.

ما نمی‌دانیم چرا وقتی اخم می‌کنیم زندگی رنگ عوض می‌کند، اما آن را می‌شناسیم. ما دیده‌ایم که چگونه فرزندمان، ما را بیشتر از دیگران دوست دارد ولی هیچ توضیح و منطقی برای آن نمی‌آوریم، هنگامی که موفقیتی کسب می‌کند خوشحال می‌شویم، هنگامی که خوشحال می‌شویم زندگی شیرین‌تر می‌شود، هنگامی که احترام می‌گذاریم و احترام می‌بینیم لذت می‌بریم و ...

این‌ها همه، قوانین ساده زندگی هستند و ما تک‌تک آنها را تجربه کرده و می‌شناسیم. بله ما قوانین زندگی را می‌دانیم.

یک مهندس باتجربه، فقط کافی است به قوانین فیزیک و شیمی پایبند باشد تا طراحی‌اش واقعاً به ثمر بنشیند و دستگاه طراحی‌ شده‌اش عملاً خلق شود. من و شما چه‌طور؟ آیا به قوانین زندگی پایبند هستیم!؟