جمعه, ۲۹ تیر, ۱۴۰۳ / 19 July, 2024
مجله ویستا

علائم ساده بیماری ها را جدی بگیرید


علائم ساده بیماری ها را جدی بگیرید

بررسی های متعدد نشان می دهد که درصد بالایی از زنان دردهای خود را تا زمانی که مزمن نشود جدی نمی گیرند. به گزارش «MSNBC» اغلب زنان به تصور این که دچار یک بیماری معمولی مانند سرماخوردگی، …

بررسی های متعدد نشان می دهد که درصد بالایی از زنان دردهای خود را تا زمانی که مزمن نشود جدی نمی گیرند. به گزارش «MSNBC» اغلب زنان به تصور این که دچار یک بیماری معمولی مانند سرماخوردگی، کمردرد و یا گلودرد شده اند، زندگی خود را به خطر انداختند. این گروه از زنان با بی توجهی به علائم معمولی و تنها با حاد شدن بیماری به اورژانش مراجعه کردند. به گفته متخصصان این یک روند رایج و نگران کننده است و در صورت توجه به علائم آن می توان از حاد شدن بیماری جلوگیری کرد. در صورت روبه رو شدن با این علائم از هر کاری که دارید دست بردارید و به پزشک مراجعه کنید:

۱) سرماخوردگی که طولانی می شود: خانم سارا ابوت ۲۸ ساله کارمند موزه در واشنگتن که ساعت کاری اش از ۷ صبح تا ۹ شب طول می کشد دچار سرماخوردگی و گرفتگی بینی و به مرور زمان بیماری او حادتر شد. او که فرصت سر خاراندن هم نداشت به داروهای موجود در منزل رو آورد. این ناراحتی او ۲ ماه طول کشید؛ تا این که یک روز هنگام بیدار شدن از خواب، در قفسه سینه احساس سنگینی کرد و قادر به نفس کشیدن نبود. ابوت شروع به سرفه کردن همراه با رگه های خون کرد و از دوستش خواست تا او را به بیمارستان برساند. او آخرین چیزی را که ۹ روز پس از خارج شدن از حالت اغما به یاد دارد، گرفتن عکس از قفسه سینه اش است. او به دستگاه تنفسی وصل شده بود زیرا به تنهایی قادر به نفس کشیدن نبود. این بیماری ساده او که با یک عفونت تنفسی ساده شروع شد و با مصرف یک نوبت آنتی بیوتیک قابل درمان بود به ذات الریه و عفونت کشنده تبدیل شد! راه حل : کاری که ابوت و یا هر زنی که دچار سرماخوردگی حاد شود باید انجام دهد این است که با بروز علائم از حجم کار خود بکاهد، مصرف مایعات را افزایش دهد و در صورت امکان یک یا ۲ روز مرخصی بگیرد و در صورت بهبود نیافتن پس از ۳ یا ۴ روز بلافاصله به پزشک مراجعه کند.

۲) درد شدید و ناگهانی بدن؛ کامیلا ۲۶ساله و دانشجوی پزشکی دچار کمردرد غیرقابل تحمل شد که علت آن تمرین شدید برای مسابقه شنا بود اما پس از گذشت یک هفته، وی دچار ضعف شد و قادر نبود بدون توقف از پله بالا برود. او تصور کرد که نیاز به ورزش کردن دارد. یک هفته پس از شروع درد عضلانی، او شروع به عرق کردن کرد. خوشبختانه از آن جایی که در بیمارستان کار می کرد، همکاران او را ترغیب به سی تی اسکن کردند که وجود ۲ لخته خونی کشنده را در ریه نشان می داد. علت درد و تنگی نفس، لختگی و تجمع مایعات در ریه بود. راه حل: تنگی نفس را نباید به هیچ عنوان نادیده گرفت زیرا می تواند علامت ذات الریه یا حمله قلبی باشد اگر به دردهایی مانند پیچ خوردگی، پارگی عضلات و شکستگی استخوان توجه نشود این دردها وخیم تر خواهند شد. به گفته متخصصان، معده درد ناگهانی و حاد باید بلافاصله توسط پزشک معاینه شود. این درد ناگهانی می تواند به علت پارگی کیست تخمدانی باشد.

۳) گلو درد حاد؛ املیا ۳۴ ساله که دچار گلودرد حاد شده بود، به علت مشغله کاری به آن توجه نکرد و وضعیت او وخیم تر شد. او آب نمک غرغره می کرد تا این که مطلقا قادر به حرف زدن نبود و قورت دادن نیز غیرممکن شده بود. وی پس از اتمام ساعت کاری، خود را به بیمارستان رساند و دکترها ناراحتی او را التهاب نای تشخیص دادند. او به عمل جراحی نیاز پیدا کرد تا تنفس او قطع نشود.

۱۰ علامت دیگر که نیاز به توجه فوری دارند عبارتند از؛

نفخ حاد که می تواند علامت حساسیت غذایی، سندروم روده تحریک پذیر (IBS) و... باشد.

سردردهای مکرر می تواند علامت میگرن مزمن باشد که نیاز به درمان دارد.

سرگیجه خفیف اما مکرر می تواند نشانه کم خونی و یا فشار خون پایین باشد.

گرفتگی سینه می تواند علامت سرماخوردگی، آنفلوآنزا و یا عفونت تنفسی باشد.

احساس سوزش هنگام ادرار و یا تکرر ادرار می تواند نشانه عفونت مجرای ادرار و یا مثانه باشد.

شکم درد حاد و ناگهانی می تواند علامت آپاندیس باشد.

سردرد ناگهانی با تب و سفت شدن گردن می تواند علامت مننژیت باشد.

سرگیجه شدید و تاری دید می تواند علائم سکته و یا وجود تومور در مغز باشد.

درد سینه می تواند علامت ناراحتی قلبی عروقی مانند حمله قلبی و یا آمبولی (انسداد رگ بر اثر لخته خون یا حباب هوا) باشد.

عفونت مجرای ادرار همراه با تب، بدن درد و یا کمر درد می تواند نشانه عفونت خطرناک کلیه باشد.