یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

سرطان مریم میرزاخانی را از ما گرفت بیماری های مهلک قرن 21 از کجا ریشه می گیرند


سرطان مریم میرزاخانی را از ما گرفت بیماری های مهلک قرن 21 از کجا ریشه می گیرند

بیماری های نوپدید قرن معاصر , عنوانی است که مسوولان و سیاستگذاران بهداشتی کشورها برای این بیماری ها انتخاب کرده اند بیماری هایی که ناتوان کننده است و شیوع آن, جدول تعداد نیروی مولد را به تحلیل می برد ایران هم طی دهه های گذشته از هجوم این بیماری ها در امان نبوده و برای مقابله با بالا رفتن شیوع این بیماری ها, از چند سال قبل, در مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت, اداره ای به نام اداره بیماری های نوپدید ایجاد شده است قطعا این بیماری ها که در مواردی و به گفته مسوولان وزارت بهداشت, صرفا انواعی از میکروب و ویروس های قدیمی اما در شمایلی جهش یافته و ناتوان کننده تر هستند, به سادگی قابل ریشه کنی و حذف نیستند

طی دو دهه گذشته، مسوولان وزارت بهداشت ناچار بوده اند برای مقابله با بروز و شیوع بیماری هایی که کانون مولد عامل بیماری زا، خارج از مرزهای ایران بوده هزینه و سرمایه گذاری کنند ولی با این حال شاهد بوده ایم که ایران، از تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، مرس، آنفلوآنزای پرندگان و سل مقاوم به درمان در امان نمانده است. در این اینفوگرافیک، ضمن مروری بر ماهیت بیماری های عفونی نوپدید که طی سال های گذشته در ایران هم قربانی گرفته اند، هشدارهایی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها ارایه شده است؛ بیماری هایی که ممکن است هنوز مانند سکته قلبی و دیابت و پرفشاری خون و سرطان، شناخته شده نباشد یا راه های ابتلا به آنها جدی گرفته نشود اما کوچک ترین سهل انگاری، خسارات انسانی به مراتب تلخ تر از بالا رفتن آمار شیوع سرطان خواهد داشت. این بار، نه برای دولت، برای تک به تک خانواده های ایرانی.

سل مقاوم به درمان؛ ایران کانون میکروب سل نیست

اخبار منتشر شده می گوید که هر ١٥ ثانیه یک نفر بر اثر ابتلا به سل در دنیا می میرد. میزان مرگ بر اثر سل در دنیا، سالانه حدود ٢ میلیون نفر است و نگرانی عمده اغلب دولت ها در قرن ٢١، شناسایی نوعی از میکروب سل است که در مقابل داروهای ضدسل، مقاوم است و تخمین ها نشان داده که از مجموع ٢٠ میلیون بیمار مبتلا به سل در جهان، بیش از ٢٠ درصد مبتلا به سل از نوع مقاوم به درمان هستند.

ایران، کانون میکروب سل نیست مگر در مناطقی از کشور که شرایط زیستی هموطنان، خطر ابتلا را تشدید کند. موفقیت درمان در ایران بیش از ٨٠ درصد برآورد شده و اغلب مبتلایان در ایران، به دلیل همجواری با اتباع آلوده ای که هر سال از افغانستان و پاکستان – کانون های مهم رشد این میکروب و همجوار با ایران – به صورت غیرمجاز از مرزهای کشور عبور کرده و خود را به سایر استان ها می رسانند، بیمار می شوند.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، در حالی که برآورد می شود ۸۰ الی ۹۰ درصد مردم کشور ویروس سل را در بدن خودشان داشته باشند، از هر ۱۰۰ نفر حامل ویروس، ۱۰ نفر مبتلا می شوند که هزینه درمان و بستری یک بیمار مبتلا به سل، کمتر از ٢٠٠ هزار تومان بوده اما دولت باید برای تامین دارو، بستری و درمان مبتلایان سل مقاوم به درمان، بیش از ٢٥ میلیون تومان هزینه کند که در صورت نیاز بیمار به جراحی (در مراحل پیشرفته بیماری) این هزینه بیش از ١٠ برابر افزایش می یابد. در سال ١٩٩٠، سازمان جهانی بهداشت، با هدفگذاری برنامه مبارزه با سل تا سال ٢٠٠٠ میلادی، خواستار آن شد که کشورهای درگیر، بتوانند طی مهلت تعیین شده، بیماریابی را تا ٧٠ درصد و موفقیت درمانی را تا ٨٥ درصد افزایش دهند. سال ٢٠٠٠، بازه زمانی ٢٠١٥ برای تلاش مجدد دولت ها در نظر گرفته شد و امروز صحبت از آن است که این اهداف تا سال ٢٠٥٠ میلادی محقق شود.

آنفلوآنزای پرندگان ؛ پایان پرواز

آنفلوآنزای پرندگان، گونه ای بیماری ویروسی است که در نیمه های قرن بیستم شناسایی شد و بروز اپیدمی آن، اوایل تابستان ۲۰۰۵ میلادی در گزارش های رسمی مسوولان چند کشور مورد هشدار قرار گرفت. اگرچه این گونه از آنفلوآنزا، سرایت انسانی وسیع ندارد اما موارد انتقال صرفا به دلیل ارتباط مستقیم با پرندگان بیمار و ارتباط مستقیم با لاشه های پرندگان کشته شده به وسیله این بیماری است و به عنوان نمونه در سال های آغازین قرن ٢١، موارد ابتلای انسانی، فقط در کشورهای ویتنام، اندونزی، چین، تایلند، کامبوج، جیبوتی، مصر وترکیه مشاهده شد که البته تعداد قابل توجهی از مبتلایان هم بر اثر ابتلا جان خود را از دست دادند. تاکنون هیچ موردی مبنی بر آلودگی یا ابتلای انسانی بر اثر مصرف گوشت یا تخم مرغ پخته شده (حتی پرندگان مشکوک به آلودگی) اثبات نشده اما هنوز هم هیچ امکانی برای جلوگیری از اشاعه ویروس H٥N١ در دنیا وجود ندارد.

متخصصان سلامت هشدار می دهند که برای جلوگیری از انتقال انسانی این ویروس، مردم باید از تماس با پرندگان وحشی مرده پرهیز کرده و هر مورد مشکوک از لاشه پرندگان مبتلا را به واحدهای دامپزشکی مناطق محل سکونت خود گزارش دهند. سر بریدن پرندگان بیمار، پرورش و تماس با خروس های جنگی، بازی با پرندگان و خوردن خون یا گوشت خام یا نیم پخته پرندگان هم احتمال ابتلا به بیماری را تشدید می کند. چنانچه افراد مشکوک به آلودگی به این ویروس، علایمی همچون تب بالا، سردرد، درد عضلانی، آبریزش بینی، گلودرد، سرفه و تنگی نفس داشته و دچار اسهال، استفراغ، درد شکمی، خونریزی از بینی و لثه ها باشند باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنند زیرا مرگ و میر با این بیماری بالاست و تاکنون بیش از نیمی از مبتلایان جان خود را از دست داده اند.

هپاتیت آ، بی، سی؛ بیماری های کبدی

نوعی عفونت ویروسی که کبد را مورد آسیب قرار می دهد و یک بیماری بی علامت است اما در صورت مراجعه نکردن برای درمان، مزمن شدن عفونت موجب زخم شدن کبد شده و پس از چند سال به سیروز کبد (سخت و زخم شدن بافت کبد) منجر می شود. در مواردی، مبتلایان سیروز کبد دچار نارسایی کبد و سرطان کبد هم می شوند. راه انتقال ویروس هپاتیت سی بی شباهت به نحوه انتقال ویروس ایدز نیست. استفاده از سرنگ مشترک و آلوده برای تزریق مواد مخدر یا روانگردان و داروهای نیازمند تزریق (و حتی خون و فرآورده های خونی آلوده به ویروس)، خالکوبی با سرنگ های غیر ایمن، انتقال از مادر به جنین و در هنگام زایمان، استفاده از لوازم شخصی فرد آلوده (تیغ و مسواک)، انتقال از طریق ترشحات و خون بیمار آلوده مهم ترین راه های ابتلاست اما تجهیزات آلوده و ضدعفونی نشده پزشکی هم می تواند ویروس را به افراد سالم منتقل کند. در حالی که بیماران نیازمند دریافت مستمر فاکتورهای انعقادی خون، مانند بیماران هموفیلی یا تالاسمی به شدت در معرض خطر ابتلا به هپاتیت سی قرار دارند، پیش بینی می شود که حدود ٢٠٠ میلیون نفر در دنیا مبتلا به هپاتیت سی باشند. هپاتیت سی هم از عفونت های شناخته شده در دهه ٨٠ میلادی است و در حالی که حدود ١٥ الی ٢٠ درصد موارد ابتلا به دلیل موفق نبودن درمان به مرحله حاد می رسد و حدود ٨٠ درصد مبتلایان هم دچار عفونت مزمن می شوند، مرگ ناشی از درمان نکردن بیماری یا پاسخ ندادن به درمان حدود ٣٠ الی ٥٠ درصد است. علایم بیماری در مرحله حاد معمولا با علایم برخی بیماری های عفونی شباهت دارد.

کاهش اشتها، خستگی، تهوع، دردهای مفصلی یا عضلانی، و کاهش وزن از شایع ترین علایم است اما برخی موارد مرحله حاد، با زردی همراه است. سیروز کبد در مصرف کنندگان الکل که مبتلا به ایدز یا هپاتیت بی باشند شایع تر است و مبتلایان سیروز کبدی، بیش از سایرین در معرض ابتلا به سرطان کبد قرار دارند. در ایران بنا بر آخرین آمار رسمی، شیوع هپاتیت C کمتر از نیم درصد جمعیت کشور است اما بیشترین مبتلایان در ایران، مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر و روانگردان ها هستند. برخی راه های انتقال ویروس هپاتیت نوع آ و بی، از الگوی هپاتیت سی پیروی می کند اما مصرف آب آلوده، تماس با فرد آلوده و تماس جنسی با فرد حامل ویروس هم می تواند موجب بیماری جامعه سالم شود. علائم بیماری در هر سه نوع هپاتیت مشابه است اما خطر آفرینی این دو نوع از هپاتیت در مقایسه با هپاتیت سی به مراتب کمتر است ضمن آنکه واکسیناسیون برای این دو نوع از هپاتیت در دوران نوجوانی، یکی از راه های پیشگیری از ابتلا در سنین بزرگسالی است. افرادی که در مناطق با شیوع بالای هپاتیت آ کار می کنند، مبتلایان ایدز، مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر، مردان همجنس گرا، اعضای خانواده بیمار مبتلا به هپاتیت آ و بیماران مصرف کننده فاکتورهای انعقادی به شدت در معرض ابتلا به هپاتیت آ هستند.

تعدد شرکای جنسی و رابطه جنسی غیرایمن، ارتباط جنسی با بیمار حامل ویروس هپاتیت بی، همجنس گرایی، ابتلا به عفونت های مقاربتی برای افراد با رفتارهای جنسی پرخطر، مبتلایان نارسایی کلیه که ناچار به همودیالیز هستند، استفاده از سرنگ مشترک آلوده و زندگی با بیمار آلوده به ویروس هپاتیت بی، احتمال ابتلای سایرین را هم افزایش داده و به عنوان مهم ترین راه های انتقال و آلودگی محسوب می شود. بنا بر آخرین آمار رسمی، بیشترین مبتلایان هپاتیت بی و سی در ایران، افراد در گروه سنی ٢٠ تا ٤٠ سال بوده و شیوع هپاتیت بی در ایران، از نرخ ٥ درصد تا پیش از الزام به واکسیناسیون همگانی در ابتدای دهه ٧٠، به کمتر از دو درصد کاهش یافته و در حال حاضر، حدود یک میلیون و چهارصد هزار نفر در ایران، مبتلا به هپاتیت بی و ٢٠٠ هزار نفر هم مبتلا به هپاتیت سی هستند.

ایدز؛ بیماری قرن

ویروس نقص ایمنی انسانی- HIV، عامل بیماری ایدز است که از زمان ورود ویروس به بدن تا بروز ایدز، ممکن است ۶ ماه الی ١٠ سال یا بیشتر، دوران نهفتگی بیماری باشد. در چنین شرایطی، بیمار با وجود آن که هیچ علامتی در ظاهر ندارد اما یک ناقل فعال برای انتقال ویروس به سایرین است. راه انتقال ویروس و سرایت بیماری، رابطه جنسی محافظت نشده، تزریق مشترک مواد مخدر یا روانگردان (یا حتی سایر فرآورده های نیازمند تزریق مانند آنتی بیوتیک ها و آنتی مالاریا) با سرنگ آلوده، انتقال از طریق خون و فرآورده های خونی آلوده به بیماران نیازمند جراحی، انتقال از طریق زایمان طبیعی از مادر آلوده به نوزاد در حال تولد و همچنین از طریق شیردهی پس از تولد نوزاد، انتقال به جنین در دوران بارداری مادر آلوده و همچنین انتقال از طریق زخم ها و بریدگی های سطحی باز و جدید و تماس محل زخم با خون بیمار آلوده است.

تا امروز و با گذشت ٥ دهه از شناسایی نخستین موارد ابتلا در امریکا، هنوز هیچ درمان قطعی برای بیماری وجود ندارد و درمان های موجود، صرفا مانع از پیشروی و سرعت فعالیت ویروس شده و تا حد قابل توجهی باعث افزایش طول عمر بیمار می شود. تمام زنان و مردانی که رابطه جنسی غیرایمن با شرکای جنسی متعدد و تزریق مشترک با سرنگ های آلوده داشته اند باید درصدی از احتمال آلودگی به ویروس HIV را برای خود در نظر بگیرند. با وجود کمون اولیه، در اغلب موارد علایمی طی چند روز تا چند هفته پس از تماس جنسی با فرد آلوده به ویروس یا تزریق با سرنگ آلوده به ویروس، یا حتی ورود ویروس به بدن از طریق سایر راه های ابتلا (غیر از انتقال در دوران بارداری به جنین) بروز می کند که به «نشانگان حاد ویروسی» موسوم است. این علایم بی شباهت با علایم سرماخوردگی (و در موارد حاد) یا آنفلوآنزا نیست و معمولا شامل تب، بزرگی غدد لنفاوی، گلودرد، بثورات پوستی، سردرد و زخم در اندام های حساس یا دهان است و برخی مبتلایان هم علایمی مانند برهم خوردن نظم دستگاه گوارش، تهوع، استفراغ و اسهال را گزارش داده اند و شباهت این علایم اولیه، می تواند پزشک متخصص را در شناسایی یا ارجاع بیمار برای آزمایشات تخصصی دچار تردید یا اشتباه کند.

پس از علایم اولیه، بیمار وارد مرحله ای به نام دوره نهفتگی ویروس می شود که این دوره، بسته به شرایط جسمانی و زندگی بیمار می تواند از سه سال تا بیش از ۲۰ سال طول بکشد. در صورت شناسایی نشدن مبتلایان و مراجعه نکردن بیمار برای آزمایش خون و شمارش سلول های CD٤، علایم اولیه با شدت بیشتری بروز کرده و حتی مشکلاتی همچون التهاب ریه، لاغری مفرط و برفک، در دوران پایانی بیماری با شدت بیشتری ظاهر می شود و در حالی که تمام بیماران، در نهایت به مرحله ایدز می رسند، مراجعه زودهنگام و کنترل پیشرفت فعالیت ویروس با داروهای ضدرتروویروسی می تواند زندگی طولانی تری را برای بیماران به دنبال داشته باشد. مبتلایان ایدز، به دلیل نقص سیستم ایمنی بدن، به شدت در معرض ابتلا به ویروس های سرطان زا هستند. نخستین مورد ابتلا به ایدز در ایران، سال ١٣٦٥ شناسایی شد که کودک خردسال مبتلای هموفیلی بود و بر اثر دریافت فرآورده های خونی وارداتی آلوده به ویروس مبتلا شده بود. تا امروز بیش از ٣٠ هزار بیمار در ایران شناسایی شده اند.

تب مالت؛ خطری برای بخش مرکزی و غرب کشور

تب مالت - بروسلوز - یکی از مهم ترین بیماری های مشترک انسان و دام است. عامل بیماری، باکتری بروسلا است که از طریق مصرف زباله و علوفه آلوده، وارد بدن دام شده اما انتقال انسان به انسان نداشته و صرفا از طریق دام آلوده - گاو، خوک، گوسفند و بز - به انسان منتقل می شود. اگرچه درمان بیماری چندان دشوار نبوده و بدون الزام قرنطینه یا ایزولاسیون بیمار، صرفا نیازمند سپری کردن یک دوره مداوای با آنتی بیوتیک است اما خطر این بیماری در انتقال انسانی، تاثیر گذاری بر اعضای خون ساز بدن - مغز استخوان، غدد لنفاوی، کبد و طحال – و همچنین بروز عفونت در لایه درونی قلب، مفاصل و سیستم اعصاب مرکزی است. دوره نهفتگی بیماری از ۵ تا ۶۰ روز متغیر است ضمن آنکه مردان بیشتر از زنان در معرض ابتلا قرار دارند.

مصرف شیر، محصولات لبنی (کره، پنیر) و فرآورده های گوشتی دام آلوده، عامل اصلی سرایت بیماری به انسان است. لرز، تب متناوب (تب و لرز)، تعریق، خستگی قابل توجه، درد هنگام لمس ستون فقرات، سردرد و بزرگ شدن غدد لنفاوی، نشانه های اولیه و تب مالت حاد بوده اما در صورت مزمن شدن بیماری، علایمی همچون خستگی، درد عضلانی، کمردرد، یبوست، کاهش وزن، افسردگی، ناتوانی جنسی، آبسه کردن تخمدانها، کلیه ها و مغز هم بروز می کند که در صورت مراجعه و درمان دیر هنگام، امکان مزمن شدن بیماری و (در موارد پیشرفته) معلولیت، عفونت قلب، استخوان، مغز یا کبد هم وجود دارد. تنها راه پیشگیری از ابتلا به تب مالت، خودداری از مصرف شیر و کلیه فرآورده های لبنی محلی و غیرپاستوریزه، خودداری از مصرف گوشت دام تایید نشده و ذبح غیربهداشتی و گوشت نیم پز و خام، استفاده از وسایل محافظتی بدن مانند دستکش، محافظ چشم، پیش بند هنگام تماس با حیوانات یا گوشت و سایر محصولات دامی (به دلیل خطر ابتلا از طریق استنشاق باکتری سیال در هوا)، واکسیناسیون دام برای ایجاد مصونیت حداقل ٧ ساله در برابر ورود و لانه گزینی باکتری و در نهایت، ارایه آموزش های بهداشتی به کارکنان تمام مشاغل مرتبط با دام است.

ایران به دلیل بی توجهی مردم به توصیه های بهداشتی متخصصان، از کشورهایی است که گزارش های نگران کننده ای از موارد سالانه ابتلا به تب مالت ثبت می کند چنانکه صرفا سال ١٣٩٣، وزارت بهداشت از ابتلای بیش از ٢٠هزار ایرانی به تب مالت خبر داد و بنا بر هشدارهای رسمی، آمار بالای موارد ابتلا به تب مالت در بخش هایی از کشور به ویژه در مناطق مرکزی، غربی و شمال غربی به دلیل افزایش مصرف لبنیات غیر پاستوریزه و محلی نگران کننده است.

مرس؛ سندرمی در خاورمیانه

یک بیماری ویروسی است که نخستین بار در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی گزارش شد. به دلیل شناسایی کانون اولیه بروز بیماری، مرس از همان زمان به نام «سندرم تنفسی خاورمیانه» Middle East respiratory syndrome موسوم شد. ویروس عامل این بیماری، از خانواده کروناویروس و نوع جهش یافته ای از خانواده ویروس های عامل سرماخوردگی است و حدود یک سوم مبتلایان، بر اثر شدت علایم، جان خود را از دست می دهند.

مهم ترین علت مرگ، بیماری شدید حاد تنفسی است که با تب و سرفه و تنگی نفس بروز می کند. تا امروز، شیوع بیماری صرفا در کشورهای همسایه با عربستان سعودی گزارش شده و شیوع در کشورهای امارات متحده عربی، قطر، عمان، یمن و کویت باعث انتقال ویروس و سرایت به اتباع کشورهایی که سفری به کانون ویروس (کشورهای عربی) داشته اند همچون فیلیپین، مالزی، انگلیس، فرانسه، تونس، ایتالیا، امریکا و کره جنوبی شده است. در ایران هم طی سال های ١٣٩٢ و ١٣٩٣، ٦ بیمار مبتلا به مرس شناسایی شد که دو نفر از مبتلایان، فوت کردند و ٤ نفر بهبود یافتند. به دلیل شدت احتمال مرگ در مبتلایان، هر فردی که تا ١٤ روز پس از بازگشت از سفر به یکی از کشورهای کانون ویروس یا در صورت مواجهه با موارد مشکوک به ابتلا دارای علایمی همچون تب، سرفه و تنگی نفس، اسهال، نارسایی تنفسی، نارسایی کلیه و علائم عفونی باشد باید در نخستین فرصت به مراکز درمانی برای معاینات تخصصی ارجاع شود.

افراد سالمند، زنان باردار، مبتلایان دیابت، سرطان و بیماری های مزمن ریوی، کودکان و بیماران دچار نقص یا ضعف سیستم ایمنی به شدت در معرض ابتلا به مرس هستند و علایم بیماری در این افراد با شدت بیشتری ظاهر می شود. از آنجا که پیشگیری از ابتلا به مرس، با هیچ واکسن و درمان دارویی امکان پذیر نیست و ویروس، از طریق ترشحات تنفسی مبتلایان، به سایر افراد سالم منتقل می شود، توصیه متخصصان این است که برای جلوگیری از ابتلا، افراد سالم حتما به شست و شوی مکرر دست ها، استفاده از دستمال به هنگام عطسه یا سرفه، خودداری از دست زدن به صورت با دست آلوده، ضد عفونی کردن سطوح در معرض تماس با افراد آلوده و دور بودن از افراد بیمار و کسانی که به تازگی از مسافرت به کشورهای پایگاه انتشار ویروس بازگشته اند توجه کنند. خودداری از ذبح غیربهداشتی و تماس با خون و گوشت خام شتر و همچنین پرهیز از مصرف فرآورده های لبنی شتر از دیگر توصیه های متخصصان برای پیشگیری از ابتلا به مرس است.

تبی که از کنگو آمد

این بیماری از طریق گزش کنه هیالوما یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می شود. نخستین موارد ابتلا در دهه ٥٠ میلادی در آفریقا شناسایی شد و در حالی که لانه گزینی منبع آلودگی در بدن دام، هیچ علامت و بروز بیرونی ندارد، بیماری تا ٣٠ درصد خطر مرگ انسانی دارد. مقاومت ویروس عامل بیماری در برابر گرما کم است و با وجود آنکه ویروس تا ١٠ روز در خون دام آلوده باقی می ماند اما در دمای ۵۶ درجه بالای صفر و به مدت ۳۰ دقیقه از بین می رود و بنابراین، پختن گوشت و پاستوریزاسیون شیر دام آلوده باعث از بین رفتن ویروس می شود.

همچنین نگهداری لاشه دام ذبح شده (در صورت آلوده بودن دام به ویروس بیماری زا) به مدت ۲۴ ساعت در دمای ۴ درجه بالای صفر باعث از بین رفتن ویروس خواهد شد. نیروهای نظامی نزدیک به مراتع و زمین های کشاورزی، کارکنان بیمارستان هایی که مبتلایان را پذیرش و درمان می کنند، کشاورزان و کارگران دامداری ها و کشتارگاه ها و قصابان به شدت در معرض ابتلا قرار دارند.

فصل شیوع بیماری، فصل های بهار و تابستان است اما متخصصان، رعایت توصیه های بهداشتی را تا پایان پاییز ضروری می دانند. تماس با بزاق، ادرار، مدفوع، استفراغ، خون و بافت بیماران، به خصوص در مرحله خونریزی و شدت یافتن علایم بیماری باعث انتقال بیماری می شود و به همین دلیل اعضای خانواده بیمار و تیم درمانی بیمارستان محل بستری بیمار هم به شدت در معرض ابتلا بوده وتوصیه جهانی این است که بیمار مشکوک به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو باید قرنطینه شود و با افراد خانواده و پرسنل بیمارستانی در تماس نباشد و تمام وسایل بیمارستانی مانند ماسک، دستکش، روپوش، پیش بند، لوله های خون، سرنگ های استفاده شده و هر وسیله ای که با ترشحات بیمار در تماس بوده باید سوزانده شود و همچنین پس از درمان یا فوت بیمار (به دلیل قابلیت انتقال ویروس از بدن فرد متوفی به سایر افراد تا ٢٤ ساعت پس از فوت) تمام وسایل و لباس های فرد بیمار آتش زده یا نابود شود.

پیش از خونریزی و مراحل پایانی بیماری که از زمان تماس با عامل بیماریزا، حدود یک الی ۷ روز طول می کشد، علایمی همچون سردرد شدید، تب، لرز، درد عضلانی، گیجی، درد و سفتی گردن، درد چشم و حساسیت به نور بروز می کند. تهوع، استفراغ، گلودرد، اسهال و کاهش اشتها هم از دیگر علایم مراحل اولیه ابتلا و آلودگی است. مرگ بیماران معمولا به دلیل از دست دادن خون، خونریزی مغزی، خونریزی در تمام بافت ها و اعضای داخلی بدن، کمبود مایعات به دلیل اسهال، یا مشکلات دستگاه تنفسی اتفاق می افتد. در حالی که امسال و تا امروز، ٧٩ بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در ایران شناسایی شده و ٥ نفر از مبتلایان فوت کرده اند، توصیه و تاکید مسوولان وزارت بهداشت برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری فاقد واکسن پیشگیرانه، این است که از مصرف گوشت تازه خودداری شود و دام پس از ذبح تا ۲۴ ساعت در دمای صفر تا مثبت چهار درجه سانتی گراد قرار گیرد تا ویروس های آن کشته شوند.