چهارشنبه, ۲۳ خرداد, ۱۴۰۳ / 12 June, 2024
مجله ویستا

۵ مُد‌ ضد سلامت


۵ مُد‌ ضد سلامت

۱) شلوارهای جین تنگ
شلوار جین تنگ می‌تواند باعث عفونت مثانه بانوان شود.همیشه در اطراف مقعد باکتری‌هایی وجود دارند. این باکتری‌ها می‌توانند در اثر اصطکاک لباس به طرف واژن حرکت …

۱) شلوارهای جین تنگ

شلوار جین تنگ می‌تواند باعث عفونت مثانه بانوان شود.همیشه در اطراف مقعد باکتری‌هایی وجود دارند. این باکتری‌ها می‌توانند در اثر اصطکاک لباس به طرف واژن حرکت کنند و چون مجرای ادراری در بانوان کوتاه است، خیلی سریع باعث عفونت ادراری می‌شوند که نشانه آن خارش و تکرر ادرار است. از طرف دیگر محققان دانشگاه پورتلند می‌گویند چون در این لباس‌ها امکان تبادل هوا وجود ندارد، شانس رشد قارچ‌ها نیز افزایش می‌یابد. آنجا محیطی تاریک، مرطوب برای رشد سریع قارچ‌ها در کشاله‌ران است که خودشان را با خارش و سرخی‌ نشان می‌دهند.

۲) کفش‌های پاشنه بلند

پزشکان می‌گویند گرچه بانوان دوست دارند همیشه با پوشیدن کفش‌ پاشنه بلند، قد بلندتر به‌نظر برسند ولی این پوشیدن مداوم آغازگر مشکلات زنجیره‌ای طولانی برای آنها است.

پوشیدن مداوم کفش پاشنه بلند باعث انقباض تاندون آشیل می‌شود. آسیب تاندون آشیل می‌تواند باعث مشکلات شدید راه رفتن شود. از سوی دیگر عدم تعادل هنگام راه رفتن با این کفش‌ها شانس سقوط و زمین خوردن و آسیب لگن را در بانوان افزایش می‌دهد. همچنین کفش پاشنه بلند فشار زیادی را بر کمر بانوان وارد می‌کند که باعث کمردردهای شدید در طولانی مدت خواهد شد.

۳) دمپایی‌های لاانگشتی

دمپایی لاانگشتی نگین‌دار و بندی شاید شیک باشد ولی به دلیل عدم حمایت کفش از ساق پا می‌تواند خطرآفرین باشد. این دمپایی‌ها معمولا قوس کافی در کف‌شان ندارند که می‌تواند باعث خارپاشنه پا شود که درمان آن جراحی است. از سوی دیگر این دمپایی‌ها هیچ محافظتی از پا در برابر اشیای تیز موجود در محیط ندارند.

۴) چکمه‌های صاف و مشکلات زانو و کمر: در بازار چکمه‌های پاییزی و زمستانی وجود دارد که کف آنها صاف و فاقد هرگونه انحنای مطابق با کف پا است. این کفش‌ها باعث کمردرد و فرسایش زانو می‌شوند. هنگام خریدن این چکمه‌های خزدار حتما دقت کنید که خز این کفش‌ها به زانوی شما فشار نیاورد و از طرف دیگر حتما در کف ضخیم این کفش‌ها انحنای کف پای شما رعایت شده باشد.

۵) کیف دستی‌های بزرگ و سنگین

گرچه مد است که کفش‌های پاشنه بلند ورنی را با کیف دستی بزرگ ست کنید ولی کیف دستی‌های بزرگ و سنگین هم برای بانوان مشکل آفرین هستند. پزشکان می‌گویند حمل کیف دستی‌های بزرگ و سنگین باعث کمردرد می‌شود. بهتر است اگر چنین کیف دستی دارید.