سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

نوستالژی لاجوردی


نوستالژی لاجوردی

یك سال از قهرمانی ایتالیا در جام جهانی ۲۰۰۶ گذشت و اكنون عاشقان فوتبال ضمن یادآوری خاطرات آن شب های زیبای آلمان, چشم انتظار آغاز جام جهانی ۲۰۱۰ هستند

یك سال از قهرمانی ایتالیا در جام جهانی ۲۰۰۶ گذشت و اكنون عاشقان فوتبال ضمن یادآوری خاطرات آن شب های زیبای آلمان، چشم انتظار آغاز جام جهانی ۲۰۱۰ هستند.مروز خاطرات را ازفابیو كاناوارو، كاپیتان لاجوردی پوشان آغاز می كنیم. او درست یك هفته بعد از بالای سر بردن جام جهانی، راهی رئال مادرید شد تا همراه فابیو كاپلو بزرگ به ۳ سال ناكامی مادریدی ها در راه فتح رقابت های لالیگا خاتمه دهد.

● مرد سال اروپا

كانا در تیم ملی ایتالیا و یوونتوس بازی های خوبی به نمایش گذاشت و در نهایت عنوان مرد سال فوتبال اروپا و جهان را به دست آورد. او پس از كسب این جوایز گفت: «سال رؤیایی را پشت سر گذاشتم. با این همه جوایز، درآینده كار دشواری پیش رو خواهم داشت. لحظه بوسه زدن بر جام جهانی را فراموش نمی كنم.

واقعاً نمی توانم خاطره شیرین تری را به یاد بیاورم. من فقط نتیجه تلاش همتیمی هایم را به جهانیان نشان دادم!»اودو، گتوسو، نستا، پیرلو، اینزاگی و گیلاردینو چند ماه بعد همراه میلان افتخار دیگری رقم زدند و برای هفتمین بار جام قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را در ویترین افتخارات باشگاه قرار دادند.سرخ و سیاه ها از مرحله مقدماتی اوج گرفته و در نهایت با حذف تیم هایی مانند بایرن مونیخ و منچستریونایتد، راهی فینال انتقامی مقابل لیورپول شدند. فقط ۲ سال از آن باخت دردناك گذشته بود اما میلانی ها چنان انگیزه انتقام داشتند كه گویی مدت ها در انتظار رقیب بودند. درنهایت ۲ گل «سوپرپیپو» میلان را بر بام اروپا قرار داد.

● دیگران

فابیو گروسو، زننده پنالتی قهرمانی ایتالیا در فینال جام جهانی ۲۰۰۶ درتمام طول سال به عملكرد خوب خود ادامه داد. ماركو ماتراتزی ملقب به «ماتریكس» هم دست كمی از او همتیمی خود نداشت.

او در بازی نهایی جام جهانی، دروازه فرانسه را گشود و در سری A نیز ۱۰ گل (از جمله گل های قهرمانی اینتر) را به ثمر رساند. تیم او، ۹۷ امتیازی شد، ۱۷ پیروزی پیاپی را به دست آورد و در نهایت هفدهمین اسكودتو را برای هواداران جوزپه مه آتزا به ارمغان آورد.

تكرار می كنیم؛ ۲ گل او در بازی ۲۲ آوریل ۲۰۰۷ مقابل سیه نا، قهرمانی آبی و مشكی ها را قطعی كرد.از زیدان بزرگ هم بگوییم. «زیزو» مقابل ایتالیا یك ضربه پنالتی استثنایی را به گل تبدیل كرد اما در نهایت حریف به پیروزی رسید و این چهره افسانه ای با یك نایب قهرمانی دوران فوتبال ملی خود را خاتمه داد. داور مسابقه، الیزندوی آرژانتینی اولین داوری نام داشت كه برای او نخستین بار در طول تاریخ رقابت ها، بازی افتتاحیه و فینال را سوت زد.

● زیدان

او در اندونزی، مربی فوتبال بچه ها نام گرفت و حتی با رییس جمهوری این كشور هم دیدار كرد. زیدان به عنوان سفیر یونیسف گفت: «تمام آنچه درمیادین فوتبال آموختم را به كودكان عاشق انتقال خواهم داد.»بازیكن سابق بوردو و یوونتوس این جملات را در حضور «بامبانگ» رییس جمهوری اندونزی نیز تكرار كرد. به هر حال زیزو، تورام، ویه را و ماكلله در پایان جام جهانی گذشته، از تیم ملی فرانسه جدا شدند اما روند پیشرفت خروس های آبی به كمك جوانانی مانند دیارا، ریبری، آبیدال، مالودا، نصری و بنزما متوقف نشد.

فرانسه فینال جام جهانی را از دست داد اما در ۱۱ بازی بعدی خود تا به امروز ۹ برد و ۲ باخت رقم زده كه از جمله پیروزی های آنها می توان به برد ۳ بر یك مقابل ایتالیا در مرحله مقدماتی یورو ۲۰۰۸ اشاره كرد.

انتقام؟ بله، هرچند دل هواداران فرانسه به اندازه كافی خنك نشد! اكنون جام جهانی در ایتالیا است و مردان سرزمین گل با حسرت به ۳ سال آینده چشم دوخته اند. شما می توانید حدس بزنید تا آن زمان چه اتفاقاتی رخ خواهد داد؟همچنین مشاهده کنید

وبگردیروزنامه شرقسایت دیدارنیوزخبرگزاری برناخبرگزاری ایلناسایت فرادیدسایت دیجیاتوسایت الفخبرگزاری تسنیمسایر منابع