سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

برنامه ریزی کنکور از تابستان تا روز آخر


برنامه ریزی کنکور از تابستان تا روز آخر

تابستان سال پیش دانشگاه اگر ضعف به خصوصی در درس خاصی دارید نیروی تمرکز و فراگیری تان را روی آن درس بگذارید

تابستان سال پیش‌دانشگاه اگر ضعف به‌خصوصی در درس خاصی دارید نیروی تمرکز و فراگیری‌تان را روی آن درس بگذارید. درسی را که می‌خوانید حتما تمام کنید و نگذارید مطلبی از آن باقی بماند. اگر توانستید در کلاس درس از معلم‌تان سوالات را بپرسید و تا حد ممکن از معلم خصوصی استفاده نکنید، زیرا به آموزش‌های معلم خصوصی‌تان متکی می‌شوید و تلاش برای یادگیری را کنار می‌گذارید. تابستان سال قبل از کنکور فرصت ارزشمندی است. آن را از دست ندهید. با برنامه‌ریزی و شرکت در کلاس‌های آموزشی مورد نیاز برنامه جدی خود را برای فراگیری مطالب مهم درسی شروع کنید. سعی کنید درس‌های پایه به خصوص عربی و دروس عمومی را حداقل یک دور کامل مرور کنید زیرا آنچه دانش‌آموزان در تابستان فرامی‌گیرند با نوعی آرامش همراه است و دیرتر از حافظه پاک می‌شود.

● برنامه‌ریزی روزانه

مطابق برنامه پیش‌دانشگاهی که در آن درس می‌خوانید حرکت کنید. نه مطالب را جلوتر بیاموزید و نه دیرتر، زیرا فراگیری مطالب پابه‌پای همکلاسی‌ها می‌تواند فرصت رفع اشکالات درسی را برای شما به وجود آورد. دروس سال‌های قبل را هم در برنامه‌ریزی هفتگی جا دهید. اگر حل سوالی را نمی‌دانید ابتدا ببینید این مطلب مربوط به چه سال تحصیلی‌ای است. اگر برای سال گذشته یا حتی دو سال پیش بود، دوباره مباحث علمی سال‌های قبل را دوره کنید زیرا ذهن‌تان برخی از نکات را فراموش کرده است. در روز ششم یا هفتم جلسه یک ساعت و ۴۰ دقیقه درس بخوانید و به ازای هر جلسه۲۰ دقیقه استراحت کنید. البته می‌توانید در ۱۲ تا ۱۴ جلسه ۵۰ دقیقه‌ای همراه با۱۰ دقیقه استراحت هم درس بخوانید. این دو بهترین روش فراگیری است. صبح پنجشنبه و عصر جمعه برای تفریح و استراحت هستند. به ذهن خودتان استراحت دهید تا شادابی و نشاطتان را برای درس خواندن مداوم از دست ندهید. جمعه‌ها دو جلسه کمتر از هر روز عادی درس بخوانید، اما در روزهای تعطیل وسط هفته مطابق برنامه‌ریزی روزهای عادی مطالعه کنید. یادتان نرود تعداد جلسه‌های کلاس‌های درس مدرسه هم جزو برنامه‌ریزی روزانه محاسبه می‌شود. اگر روزی به مدرسه نرفتید مانند برنامه‌ریزی روزهای عادی مطالعه کنید و حداقل یک جلسه در هر روز را به دروس پایه سال‌های قبل اختصاص دهید.

● از مهر تا نوروز؛ برنامه‌ریزی هفتگی

پنج نکته زیر را به‌خاطر داشته باشید تا نتایج مثبتی از مطاله شش ماهه‌تان به‌دست آورید.

۱) برنامه‌ریزی مطالعه دروس پیش‌دانشگاهی مطابق برنامه دبیرستان

۲) برنامه‌ریزی برای دوره‌ی دروس سال‌های قبل

۳) ثبت کارهای انجام شده به‌صورت روزانه و بررسی عمل‌کرد هفتگی در روزهای جمعه

۴) بررسی هفتگی کارهای انجام‌شده در آخر هر ماه

۵) روزهای جمعه را از برنامه‌ریزی مطالعه‌تان حذف کنید و فقط درس‌های روز شنبه پیش‌دانشگاهی را مطالعه کنید. بهتر است در روز جمعه کم کاری‌های هفته را جبران کنید.

● روزهای قبل و بعد از نوروز

بهترین برنامه‌ریزی آن است که دانش‌آموز کنکوری را هدایت کند تا فرا رسیدن عید نوروز، حداقل یک دور همه درس‌ها را به‌طور کامل و عمیق مطالعه کرده و یاد گرفته باشد. مطالعه قبل از عید و یادگیری و درک مطلب، نقش مهمی در موفقیت کنکور دارد زیرا در روزهای بعد از عید، دانش‌آموزان باید تست درس‌های یادگرفته را تمرین کنند و دیگر فرصتی برای مطالعه باقی نمی‌ماند. به یاد داشته باشید روزهای بعد از عید یعنی فروردین و اردیبهشت و حتی خرداد تنها به مرحله‌ی تست‌زدن تعلق دارد نه بازخوانی مطالب. شما باید در این روزها مهارت و آمادگی شرکت در کنکور را پیدا کنید. البته می‌توانید در برنامه‌ریزی مختصری، در این مرحله نیز دروس اختصاصی را مطالعه و برخی از دروس عمومی را نیز تکرار کنید آیا این مثال کنکوری را شنیده‌اید، برای دروس عمومی بیشتر بخوان و کمتر تست بزن و برای دروس اختصاصی خواندن، تمرین، تست با هم مهم است. این جمله کلید رمز موفقیت شما در کنکور است. به‌طور کلی دانش‌آموزان باید در روزهای قبل از عید عمیق و تشریحی رئوس مطالب را بخوانند و در روزهای بعد تنها تکرار برخی نکات مهم را در برنامه‌ریزی روزانه‌شان قرار دهند. یادتان باشد در روزهای بعد از عید بیشتر به مرور درس و تست زدن‌های موضوعی بپردازید.

● ایام نوروز

یکی از مهم‌ترین روزهای آمادگی کنکور، ایام عید نوروز است. در ایام نوروز سه یا چهار روز مطالعه را به‌طور کامل تعطیل کنید و ترجیحا به مسافرت بروید. همچنین در روز ۱۳ فروردین نیز همراه خانواده به دشت و صحرا بروید و از طبیعت استفاده مناسب کنید. اما مابقی ایام نوروز فرصت مفید و ارزشمندی است برای شما دانش‌آموز کنکوری و باید حداکثر استفاده را برای درس خواندن از آن ببرید. نگذارید استفاده نکردن از این فرصت ناب، زمینه‌ساز عقب‌ماندگی شما از رقبا شود.

● در ماه آخر چگونه درس بخوانیم

نکات اصلی درس‌ها را مرور جامع کنید. همه دروس مهم است پس به همه به یک اندازه بها دهید. به سراغ یادگیری مطالب جدید نروید، مطالب یاد گرفته شده را طوری تمرین کنید که کاربردی شوند و تبدیل به مهارت. کلاس‌های یادگیری تعطیل. ساعت خواب و بیداری مطابق با روز کنکور. ۱۰ شب تا شش صبح را بخوابید. ساعات درس خواندن را افزایش ندهید بلکه حتی مقداری هم کم کنید و نگذارید ذهن‌تان خسته شود. فقط منابع و جزواتی که خوانده‌اید را دوره کنید و از منبع جدید استفاده نکنید. مرور مطالب نه باید به‌صورت جزئی و کلی باشد بهتر است خلاصه‌ها و نکات استخراج‌شده خودتان دوباره‌خوانی شود. یادتان نرود مرور بخش‌هایی که زیر آن خط کشیده‌اید، می‌تواند به شما در یک لحظه در سر کنکور کمک کند.

برنامه‌ریزی روز آخر بیشتر روز آخر را فقط استراحت و تفریح کنید. شما درس‌تان را خوانده‌اید. صبور و مطمئن باشید. مواظب خوراک و حوادث باشید. حجم غذا کم و مقوی باشد. نگذارید در سر جلسه دل درد امان‌تان را ببرد و نتیجه امتحان مطلوب نشود. سعی کنید با افرادی که کنکور ندارند یا افراد خانواد باشید تا اضطراب کنکور به شما منتقل نشود. به همراه خانواده حوزه‌ی امتحانی خود را شناسایی کنید. این نکته مهم را به‌خاطر داشته باشید، صبح با صدای زنگ بیدار نشوید و به افراد خانواده بسپارید که شما را بیدار کنند. نگذارید از همان اول صبح روز کنکور دچار استرس شوید.

منبع: فرهیختگان آنلاین