شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

چقدر به تشک خوابتان توجه می‌کنید؟


چقدر به تشک خوابتان توجه می‌کنید؟

سلامت ما از مسیر خوابی خوب می‌گذرد. بنابراین باید تمام موقعیت ها را برای داشتن خوابی خوب، برای خودمان فراهم کنیم. استرس و فعالیت های روزانه داشتن خوابی خوب را مشروط می‌کنند، …

سلامت ما از مسیر خوابی خوب می‌گذرد. بنابراین باید تمام موقعیت ها را برای داشتن خوابی خوب، برای خودمان فراهم کنیم. استرس و فعالیت های روزانه داشتن خوابی خوب را مشروط می‌کنند، اما محیط و در ادامه آن، رختخواب نیز نقش مهمی بازی می‌کنند. بنابراین خوب است نگاهی به تشک مان داشته باشیم تا ببینیم چگونه می‌شود بهتر و راحت تر خوابید!

فرانسوی ها، خواب و تشک شان

بنابر نظرسنجی که در سال ۲۰۰۹ توسط مؤسسه ملی خواب و هوشیاری انجام شد، ۸۴ درصد فرانسوی ها فکر می‌کنند که رختخواب تأثیر مثبتی بر کیفیت خواب دارد.

اگر بخواهیم علمی تر نگاه کنیم، با تکیه بر حرکات ثبت شده افراد در حین خواب، ثابت شده که تعویض رختخواب، کیفیت خواب را تغییر می‌دهد.

تبدیل یک رختخواب کهنه به یک رختخواب نو باعث افزایش مدت خواب نمی‌شود، اما کیفیت خواب در آن بهتر خواهد بود. فرد شب آرام تر است و فردا صبح برای بیدار شدن مشکل کمتری دارد، در طول روز نیز فعالیت هایش شدیدتر و سطح انرژی اش بالاتر است.

باید بدانید که چگونه می‌توان یک رختخواب خوب انتخاب کرد و چگونه باید از تشک خواب مراقبت نمود؟

تشک تان را ۱۰ سال یک بار عوض کنید!

رختخواب کهنه می‌شود، ۱۰ سال بیشترین زمانی است که می‌توان از یک تشک و زیرانداز استفاده کرد. خودتان قضاوت کنید: ۱۰ سال معادل ۳۰۰۰۰ ساعت استفاده و ۱۵۰۰۰۰ حرکت (با در نظر گرفتن ۵ حرکت در هر شب) است.

چگونه باید رختخواب را انتخاب کرد؟

توصیه می‌شود که رختخواب و تشک تان را همزمان عوض کنید و آنها را از مارک های یکسان انتخاب نمایید تا در کنار هم، آسایش بیشتری را برای شما فراهم آورند.

زیرانداز باید سفت و محکم باشد، نه توخالی و نه برآمده. برآمده نباشد که تشک را از شکل نیندازد. ضمناً باید طوری باشد که برای رعایت اصول بهداشت، جریان هوا از تشک عبور کند.

در رابطه با تشک، باید یکی از انواع آن را بنا بر نیازها و تمایلات تان (خصوصاً شیوه نگهداری) انتخاب کنید، انواع تشک تخت عبارتند از: لاتکس، فوم، پلی اورتان و فنری.

اندازه یک تشک دو نفره مناسب ۲۰۰ در ۱۶۰ سانتی متر و حتی ۲۰۰ در ۱۸۰ سانتی متر است.

در صورت داشتن حساسیت، یک تشک از جنس کتان که ضد باکتری، ضد کنه و ضد قارچ باشد، انتخاب کنید.

ضمناً می‌توانید از یک روانداز روی تشک و یا یک بالش ضد حساسیت هم استفاده کنید.

بالش تان باید طوری باشد که سر و گردن تان در یک راستا قرار گیرند.

چند دقیقه روی رختخواب دراز بکشید، چشم های تان را ببندید و روی آنچه که احساس می‌کنید تمرکز نمایید.

به پشت (طاقباز) بخوابید. اگر بتوانید یک دست را از میان پهلوی تان و تشک عبور دهید، این تشک بیش از حد سفت است.

روی یک آرنج تان فشار بیاورید. اگر فرو رفت، به این معناست که تشک بیش از اندازه محکم نیست.

توصیه هایی برای نگهداری از رختخواب

- به طور منظم، روی تشک و زیراندازتان را جارو کنید.

- بعد از بلند شدن از خواب، بگذارید رختخواب تان هوا بخورد و فورا تشک را جمع نکنید یا روی آن روتختی نیندازید، زیرا حین خواب، بدن عرق می کند.

- به طور مرتب، ملافه تشک تان را عوض کنید و بشویید.

- هر روز هوای اتاق خوابتان را تهویه کنید ، یعنی در و پنجره آن را باز کنید (البته به جز ایام گرده افشانی گیاهان، اگر حساسیت دارید).

- اگر رختخواب تان چنین شرایطی را دارد، حواس تان باشد که اتاق خواب تان فضای مناسبی برای خواب داشته باشد، از جمله: نور کم، آرام و ... .