پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

حوادث رانندگی بیش از زلزله و جنگ قربانی می گیرد


حوادث رانندگی بیش از زلزله و جنگ قربانی می گیرد

آمارهای کشته شدگان تصادفات رانندگی واقعی اما تلخند این آمارها زمانی تلخ تر می شوند که آنها را در کنار دیگر آمارهای تلفات انسانی مانند کشته شدگان زلزله, حوادث هوایی یا جنگ قرار دهیم

در این گزارش آمارهای منتشرشده از سوی سازمان های مختلف را کنار هم قرار دادیم تا نتیجه اش تلنگری باشد به شهروندان و مسئولان کشور تا با برنامه ها و طرح های سازنده بتوانند از این آمار وحشتناک بکاهند.

غیر استاندارد بودن جاده ها وخودروهای تولیدی داخل کشور دست به دست فرهنگ پایین رانندگان و نظارت ضعیف پلیس داده و نتیجه تاسف بار و مرگباری را رقم زده است تا آنجا که می توان گفت حدود ۲۸۰ هزار نفر در ۱۲ سال گذشته به دلیل تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده اند. این در حالی است که به گفته مسئولان کشور تا هفت برابر کشته شدگان تصادفات، اشخاص دچار معلولیت می شوند، بنابراین می توان نتیجه گرفت که در ۱۲ سال گذشته حدود دو میلیون نفر هم به دلیل تصادفات رانندگی معلول شده اند.

اگر بخواهیم از هزینه های پنهان تصادفات مانند بی سرپرست شدن افراد و طلاق به دلیل معلولیت چشمپوشی کنیم و فقط حداقل هزینه افراد معلولی را که تصادفات به جامعه تحمیل می کند، بررسی کنیم، رقم فراوانی به دست می آید. برای نمونه اگر هزینه ماهانه هر فرد معلول را چیزی حدود ۵۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم باید گفت این معلولان سالانه هزینه ای برابر با ۱۲ هزار میلیارد تومان به جامعه تحمیل کرده اند.

● هواپیما بسیار ایمن تر از خودرو

این در حالی است که اگر آمار کشته شدگان حوادث رانندگی را با حوادث هوایی کشور مقایسه کنیم متوجه می شویم ترس بسیاری از مردم از پرواز بی دلیل است، زیرا از سال ۱۳۲۷ تا ۱۳۹۰ براساس آمار پایگاه اطلاع رسانی صنعت هواپیمایی کشور، حدود ۱۰۴ سانحه هوایی رخ داده که برخی آنها تلفات جانی داشته است. جالب اینجاست که تعداد افرادی که در این حادثه ها جان خود را از دست داده اند حدود ۲۰۵۲ نفر است.بنابراین با توجه به آمار کشته شدگان تصادفات رانندگی می توان گفت پرواز ایمنی بیشتری دارد.

علاوه بر این به گزارش ایسنا، از سال ۱۹۷۷ میلادی تا ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۵۷ تا ۱۳۸۸ شمسی) ۱۷ سانحه هوایی در طول تاریخ صنعت هواپیمایی در نقاط مختلف دنیا به وقوع پیوسته که این تعداد جزو بدترین و مرگبارترین سوانح محسوب می شوند. جالب اینجاست که طی این ۳۲ سال در کشورهای جهان، ۵۴۱۶ نفر جان خود را از دست دادند.

● جنگ امن تر از رانندگی در ایران

چنانچه بخواهیم آمار کشته شدگان تصادفات رانندگی کشورمان در ۱۲ سال گذشته را با کشته شدگان جنگ ایران و عراق مقایسه کنیم درمی یابیم تلفات این جنگ هشت ساله پایین تر از کشته شدگان رانندگی بوده است. زیرا به گزارش مهر در دوران دفاع مقدس شاهد از دست دادن ۲۲۱ هزار و ۶۸۲ نفر از جوانان و فرماندهان بودیم. از این گذشته تعداد جانبازان جنگ ایران و عراق هم بسیار کمتر از افرادی است که در ۱۲ سال گذشته به دلیل تصادفات رانندگی دچار معلولیت شده اند زیرا جنگ ۵۵۴ هزار و ۸۵۸ رزمنده جانباز به یادگار گذاشت ولی در تصادفاتی که به آن اشاره کردیم حدود دو میلیون نفر دچار معلولیت شده اند.