پنجشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 30 May, 2024
مجله ویستا

فروشگاه های بزرگ و مگامال ها چگونه به کسب و کارهای کوچک ضربه میزنند


فروشگاه های بزرگ و مگامال ها چگونه به کسب و کارهای کوچک ضربه میزنند

در آلمان حساب می کنند که به عنوان مثال برای هر هزار نفر به 38 صنف مختلف نیاز هست و به همین نسبت در یک محله با 100 هزار نفر جمعیت چند فروشگاه و چه اصنافی و با چه پراکندگی باید وجود داشته باشد همه این ها برای راحتی شهروندان و جلوگیری از ورشکستگی اصناف است اگر یک محله به 10 قصابی نیاز دارد, اجازه نمی دهند یازدهمی برای خودش قصابی بزند این نقشه کلی است و بعد با این پایه محاسباتی برای رونق کسب و کار و پوشش نقاط کور مگامال ها سر برمی آورند وقتی به تهران نگاه می کنیم و نقشه پراکندگی مگامال ها, می بینیم آنها از هر کوچه و خیابانی سر برآورده اند بافت شهری را به هم ریخته اند و کسب و کارهای کوچک را بلعیده اند

یک کاسب ورشکسته می گوید: تا زمانی که این مگامال ها و مراکز خرید توی این محل و آن محل ساخته بشود وضعیت بدتر از این هم می شود. نگاه کنید به همین مجتمع بزرگی که در میدان حر ساخته اند. کلی مغازه دارد همه چیز هم می فروشند. سوپرمارکت و فرش و لوازم خانگی و لباس و... خب با این وضعیت معلوم است کسی از مغازه های محلی خرید نمی کند. حالا هم مجبورم با ماشین کار کنم تا چرخ زندگی ام بچرخد.

آسید کریم، بقال سرکوچه از دستم شاکی است؛ آنقدر شاکی که جرأت نمی کنم وارد مغازه اش شوم. روی صندلی چوبی اش تکیه زده و بی آنکه نگاهم کند می گوید: «برو از همان فروشگاه هایی که صندوق عقب ماشین ات را تا خرخره پر می کنی خرید کن، جنس های من به درد شما نمی خوره. برو...»

آسیدکریم پیرمرد ریزجثه ای است و از زمانی که یادم می آید عرقچین سبز رنگی به سر دارد. آسید دیگر مثل آن زمان که برنج و قند و شکر و روغن کوپنی را یک تنه بین مردم محله پخش می کرد، توان و قدرت ندارد. گاهی روی همان صندلی قدیمی که همسن و سال من است خوابش می برد و مشتری ها بیدارش می کنند. یک سالی می شود که سرشب نشده بقالی را می بندد. مغازه اش با 30 سال پیش فرقی نکرده. هنوز هم قفسه های فلزی روی دیوار پر از تاید و ریکا و رشته فرنگی است. کیسه های لوبیا و نخود و عدس و لپه و برنج را هم دقیقاً جلوی یخچال قدیمی در یک صف چیده.

می روم تو نخ پیرمرد و آنقدر شوخی می کنم تا حال و هوایش عوض شود و ببینم چرا این همه بدخلقی می کند. دست بر قضا چند روز پیش برادر کوچکترم را دیده که از فلان مگامال کلی خرید کرده و حالا آنقدر ناراحت است که می خواهد کلاً قید بقالی را بزند و کرکره مغازه اش را برای همیشه پایین بکشد:

«از زمانی که این فروشگاه بزرگ ها را زده اند، بازار ما هم خوابیده. کسی دیگر از ما خرید نمی کند. همه مثل داداش سرکار عالی می روند از همان جا خرید می کنند. صرف نمی کند پول برق و مالیات بدهی و سودی هم نکنی. جنس ها را زیر قیمت می دهم برود پی کارش و بقالی را جمع می کنم.»

پیرمرد حرف حساب می زند مگر روزی چقدر فروش دارد؟ با آمدن این مگامال ها کاسبی مغازه دارهای محلی کساد شده از بقال و قصاب و خیاط گرفته تا میوه فروش و نانوا و چینی فروش همه شان شاکی اند. می گویند تحریم تمام شد ولی بازار ما با آمدن این مگامال ها از قبل هم کسادتر شده.

داود، قصاب محله قدیمی مان است و مثل بیشتر هم صنفی هایش فربه. نشسته و فوتبال می بیند. اعصاب هم ندارد چرا که مهدی طارمی پنالتی را خراب کرده. زیر لب غرغری هم می کند که آنها را سانسور می کنم. مرغ ها توی یخچال از راست نظام گرفته اند. مرتب و منظم. نگاه بی چشم شان به روبه روست. توی آن یکی یخچال هم چند ران و سر دست گوسفند و گوساله از چنگک های فولادی آویزان است. ماجرا مال چند روز پیش از رمضان است.

نگاه جست وجوگرم داود را به حرف می آورد: «چیزی به ماه رمضان نمانده ولی بازار کساد است. این یخچال ها باید خالی باشند ولی کو مشتری؟ سال ها پیش وضعیت خیلی بهتر بود مردم خرید می کردند ولی الان پول شان را می برند جای دیگر خرج می کنند، لنگه اش زن خودم؛ دیشب گفت جمعه برویم چی چی استار خرید کنیم! والا مخم سوت کشید و با عصبانیت گفتم زن حسابی همین شما هستید که بازار من و امثال من را کساد می کنید. طومار نوشته بود؛ تاید و شامپو و مایع ظرفشویی فلان مارک و نخود و لوبیا و کلی خرت و پرت که از همین مغازه های دور و اطراف هم می شود خرید. می گوید آنجا تنوع جنس هاش زیاده! والا با این وضعیت کاسبی صرف ندارد.»

درددل های کاسب های محل ذهنم را مشغول می کند، بندگان خدا راست هم می گویند مثل قدیم مشتری ندارند، نمونه عینی آن خود من. شاید برای خرید کوچکی در حد 10- 20 هزار تومان از همین مغازه ها خرید می کنم و برای خرید حسابی می روم فروشگاه.

وضعیت آنقدر نسبت به گذشته تغییر کرده که حتی مادرجان مان هم خریدهایش را فهرست می کند و ماهی یکبار به یکی از همین مگامال ها می رود و از شیر مرغ تا جان آدمیزاد می خرد. توجیهش هم این است به جای اینکه هر روز برای خرید از این مغازه به آن مغازه برود ماهی یکبار 2 ساعت فروشگاه می رود و هر چیزی که می خواهد می خرد. تنوع جنس ها خیلی زیاد است و بعضی های شان هم تخفیف خورده اند.

بالاخره این هم نوعی تفکر است. شاید هم خوب باشد، مثلاً دیگر نیازی به صرف زمان زیادی نیست و تنوع اجناس و تخفیف و... از نکات مثبت آن باشد ولی از سوی دیگر مغازه هایی که تا دیروز بسیاری از مایحتاج مان را از آنها می خریدیم، همان هایی که حساب دفتری داشتیم و اگر پولش چند روزی این طرف و آن طرف می شد به روی خودشان نمی آوردند، حالا نفس شان به شماره افتاده. بسیاری از آنها نتوانستند با غول مگامال هایی که اساساً تعریفی دیگر دارند، مقابله کنند و شکست سخت و تلخی خوردند مثل یکی از بچه محل های قدیمی ما به نام رضا.

رضا همسن و سال خودم است. 36 سال دارد و تا همین چند ماه پیش بوتیک داشت ولی بعد از 15 سال عطایش را به لقایش بخشید. بازارش روی پاشنه در نچرخید و مجبور شد کرکره مغازه را برای همیشه پایین بکشد و برود مسافرکشی.

رضا هم مثل بقیه از برخی بی تفاوتی ها و ناملایمات کسانی که می توانستند برای حل این معضل کاری بکنند گلایه مند است. می گوید: «تا زمانی که این مگامال ها و مراکز خرید توی این محل و آن محل ساخته بشود وضعیت بدتر از این هم می شود. نگاه کن همین مجتمع بزرگی که در میدان حر ساخته اند. کلی مغازه دارد همه چیز هم می فروشند. سوپرمارکت و فرش و لوازم خانگی و لباس و... خب با این وضعیت معلوم است کسی از مغازه های محلی خرید نمی کند.با باز شدن فروشگاه های بزرگ و برندهای خارجی مشتری هایم کم و کم شد تا اینکه دیدم سود که هیچ، از سرمایه ام می خورم. چند هفته پیش از اینکه بوتیک را ببندم از یکی از مشتری هایم پرسیدم چرا دیگر سری به من نمی زند؟ او هم بدون رودربایستی جواب داد که از برندها خرید می کند آن هم زمانی که در حراج هستند. خب با این وضعیت معلوم است که نمی شود کاسبی کرد. حالا هم که مجبورم با ماشین کار کنم تا چرخ زندگی ام بچرخد.»

عقبگردی کنیم به یک هفته و یک ماه و یک سال پیش. آخرین باری که رفته ایم بقالی سرکوچه چه زمانی بوده؟ قصابی چطور؟ اصلاً از بوتیک محل مان خرید کرده ایم؟ سرگردانی بین سنت و مدرنیته حتی در این مسأله هم ریشه دوانده . ماجرا، ماجرای آش رشته و مگامال است. شاید عده ای به خاطر اینکه زمان زیادی برای خرید روزانه نداشته باشند و ترجیح می دهند که هر هفته یا ماهی یکبار خرید کلی کنند ولی امان از چشم و هم چشمی و باکلاس بازی. البته بازار آنقدر برای سازندگان مراکز تجاری و خرید مهیاست که هرجایی ساختمانی چند طبقه بالا می آورند و اسمش را می گذارند مگامال.

راه دور نرویم دور و برمان کلی از این مراکز تجاری و فروشگاه های بزرگ مارک هست که بدون درنظر گرفتن جای پارک و بافت شهری فعال شده اند و هر روز شاهد حجم سنگینی از ترافیک دور و برشان هستیم .

به عنوان مثال مرکز معروف غرب تهران در بزرگراه ستاری که همه کوچه های دور و اطرافش پر از ماشین هایی است که از نقاط مختلف شهر برای خرید آمده اند یا همین فروشگاه برند ترکیه ای را که بالاتر از سیدخندان زده اند و کلی ماشین آنجا دوبله سوبله پارک می کنند و چه ترافیکی راه می اندازند بیا و ببین. از زیانی که تولید ملی با ورود برندهای خارجی توسط مگامال ها می بیند که بگذریم از بین رفتن بنگاه های کوچک اقتصادی مثل بقالی و کفاشی و قصابی و... هم هدیه دیگر این فروشگاه های بزرگ مد روز است.

محمد رضا محسنی کارشناس مسائل شهری می گوید: «ابتدا باید به این موضوع پرداخت که دلیل به وجود آمدن مگامال ها چیست و اصلاً باید در چه منطقه ای از شهر فعالیت کنند؟ آنهایی که تجربه خرید از مگامال های خارج از کشور را دارند، می دانند که این فروشگاه ها معمولاً یا در مرکز شهر قرار دارند یا کاملاً در حاشیه و دارای فضای تفریحی و رفاهی، پارکینگ و امکانات متعدد دیگری هستند که اساساً برای عادلانه شدن دسترسی عموم شهروندان به کالاهای مصرفی شکل می گیرند و درعین حال مراقبت می شود که به بافت شهری و فروشگاه ها و تولیدی های کوچک صدمه ای وارد نشود.»

وی در ادامه می افزاید: «در آلمان حساب می کنند که به عنوان مثال برای هر هزار نفر به 38 صنف مختلف نیاز هست و به همین نسبت در یک محله با 100 هزار نفر جمعیت چند فروشگاه و چه اصنافی و با چه پراکندگی باید وجود داشته باشد. همه این ها برای راحتی شهروندان و جلوگیری از ورشکستگی اصناف است. اگر یک محله به 10 قصابی نیاز دارد، اجازه نمی دهند یازدهمی برای خودش قصابی بزند. این نقشه کلی است و بعد با این پایه محاسباتی برای رونق کسب و کار و پوشش نقاط کور مگامال ها سر برمی آورند.»وقتی به تهران نگاه می کنیم و نقشه پراکندگی مگامال ها، می بینیم آنها از هر کوچه و خیابانی سر برآورده اند؛ بافت شهری را به هم ریخته اند و کسب و کارهای کوچک را بلعیده اند.