دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

آرتروز و رژیم درمانی آن


یک رژیم غذایی و تغذیه مناسب کلید اصلی جلوگیری از انواع بیماری‌ها از جمله آرتروز است.اولین مرحله عمده در درمان آرتروز ,رساندن وزن بدن به وزن ایده آل است.وزن اضافی باعث ایجاد …

یک رژیم غذایی و تغذیه مناسب کلید اصلی جلوگیری از انواع بیماری‌ها از جمله آرتروز است.اولین مرحله عمده در درمان آرتروز ,رساندن وزن بدن به وزن ایده آل است.وزن اضافی باعث ایجاد فشار بر روی مفاصل و در نتیجه عوارض آرتروز می‌گردد. رعایت یک رژیم غذایی که حاوی فیبر بیشتری باشد(فاقد مواد شیمیایی آلوده که باعث ایجاد استرس در بدن می‌شود, باشد.)

مصرف بیشتر میوه‌ها و سبزیجات تازه,ماهی,دانه‌ها و غلات کامل توصیه می‌شود. مصرف ماهی‌های آبهای سرد از جمله ماهی آزاد (سالمون), توصیه می گردد.مصرف چربی‌های اشباع شده ,روغن‌های هیدروژنه یا تا اندازه‌ای هیدروژنه شده,غذاهای پر چرب و سرخ کرده و شکر تصفیه شده توصیه نمی‌گردد. چرا که مواد غذایی باعث ایجاد اسیدیته ی بالای محیط داخلی مفاصل شده و این حالت موجب علائم بد تر و درد بیشتری در مفاصل و در نتیجه التهابات در آنها می‌شود. گوشت‌های پر چرب ,تخم مرغ, مارگارین,کره,کافئین,الکل, شکر سفید, تنباکو و محصولات لبنی باید از رژیم غذایی حذف شوند.در حدود یک سوم از افرادی که از بیماری آرتریت روماتوئید رنج می برند به سولانین‌ها و یا بعضی گیاهان حساس اند که از آن جمله می توان سیب زمینی, فلفل ها, بادمجان ,گوجه فرنگی و تنباکو را نام برد که باید از رژیم غذایی این افراد حذف شوند.توصیه می‌شود که حداقل ۶ تا ۸ لیوان آب خالص در طول روز جهت دفع سموم از بدن مصرف شود.