چهارشنبه, ۲۳ خرداد, ۱۴۰۳ / 12 June, 2024
مجله ویستا

۹ علامت سرطان خون


۹ علامت سرطان خون

لوسمی نوعی سرطان خون یا مغز استخوان است.

علایم لوسمی را بیشتر بشناسید

لوسمی نوعی سرطان خون یا مغز استخوان است. در این بیماری، سلول های خون به ویژه سلول های سفید شکل غیرعادی پیدا می کند. این سلول های سفید خون، حاوی دی ان ای آسیب دیده است که به رشد غیرعادی و تکثیر سلول ها در خون منجر می شود. به نقل از سایت «Readers Digest» به طور معمول پس از مدتی، سلول های سفید از بین می رود و سلول های خون جدید که در مغز استخوان تولید می شود، جایگزین آن می شود. اما این سلول های غیرعادی به آسانی از بین نمی رود و فضای بیشتری را اشغال می کند و برای سلول های عادی مشکلاتی را به وجود می آورد. در نهایت سلول های طبیعی خون کاهش پیدا می کند. اما برای این که با علایم این بیماری بیشتر آشنا شوید، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

لکه های بنفش یا جوش های ریز و قرمز روی پوست

این جوش و لکه ها، اغلب به صورت خوشه ای ظاهر می شود و گاهی با جوش های ریز اشتباه گرفته می شود.

درد استخوان و مفصل

درد عمیق استخوان ها، یکی از علایم آشکار سرطان خون است که در بیماری های دیگر شایع نیست. درد هنگامی بروز می کند که مغز استخوان، بر اثر تراکم غیرعادی سلول های سفید خون موجود در مغز استخوان، منبسط می شود. استخوان های بلند پا و دست، اصلی ترین محل بروز این درد است.

سردرد

یکی از علایم این بیماری که به ندرت گزارش می شود، سردرد مکرر، شدید و طولانی است. برخی بیماران با درد از خواب بیدار می شوند. رنگ پریدگی همراه با سردرد نیز از دیگر علایم آن است. زیرا جریان خون رسانی به مغز و ستون فقرات محدود می شود. در برخی موارد فرد دچار صرع نیز می شود.

افت میزان گلبول های قرمز سالم

با پایین آمدن تعداد گلبول های قرمز، سلول ها قادر به اکسیژن رسانی به تمام بدن نیستند. در نتیجه فرد دچار کم خونی و خستگی مفرط می شود که به صورت ضعف عضله و کمبود انرژی جسمی و بی خوابی آشکار می شود. در این شرایط فرد قادر به انجام دادن کارهای جسمی و روزمره نیست. برخی بیماران دچار افسردگی یا کسالت می شوند.

خون ریزی بدون دلیل

هر نوع خون ریزی بدون علت می تواند از علایم سرطان خون باشد. این بیماری میزان پلاکت خون را پایین می آورد و مانع از لخته شدن خون می شود. کبودی ناگهانی و بدون علت نیز از علایم این بیماری است. این کبودی ها اغلب در انگشتان، بین انگشتان، دست ها، شکم و کمر ظاهر می شود و تیره تر از کبودی های معمولی است. همچنین قطع نشدن خون ریزی ناشی از بریدگی، خون دماغ شدن مکرر و بدون دلیل و خون ریزی از لثه از علایم این بیماری است. زنان نیز در دوران قاعدگی دچار خون ریزی غیرعادی زیاد و طولانی مدت می شوند.

کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن

سرطان خون شدید یا مزمن، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و فرد دچار تب های شدید می شود. زیرا سلول های سرطانی خون، سلول های سفید خون را به بیرون می راند. با کم شدن سلول های سفید خون، این سلول ها قادر نیستند از بدن در برابر عفونت محافظت کنند.

از دست دادن اشتها

این حالت امری عادی است. گاهی فرد بدون این که متوجه شود به تدریج وزن کم می کند. این امر می تواند به علت خستگی و ضعف شدید باشد. در لوسمی شدید، سلول ها در ستون فقرات یا مغز تراکم پیدا می کند و این امر منجر به بروز مشکلات متعددی از جمله حالت تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست می شود.

کمبود اکسیژن

هنگامی که اکسیژن کافی در خون جریان ندارد، فرد دچار کمبود نفس می شود.

تورم کبد یا طحال

با پیشرفت لوسمی شدید، کبد یا طحال دچار تورم و فرد دچار درد شکم می شود یا احساس پری در زیر دنده ها می کند. برخی در ناحیه تحتانی کمر احساس درد می کنند. حالت تهوع، استفراغ و از دست دادن اشتها اغلب با ورم کبد یا طحال ارتباط دارد.