دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

مراقب اختلال افسردگی فصلی باشید


مراقب اختلال افسردگی فصلی باشید

اگر در ماه‌های آبان و آذر، دچار افت خلق و کاهش انرژی و انگیزه می‌شوید و در ماه‌های فروردین و اردیبهشت دوباره به حالت عادی و سالم برمی‌گردید، احتمالا به اختلال افسردگی فصلی …

اگر در ماه‌های آبان و آذر، دچار افت خلق و کاهش انرژی و انگیزه می‌شوید و در ماه‌های فروردین و اردیبهشت دوباره به حالت عادی و سالم برمی‌گردید، احتمالا به اختلال افسردگی فصلی موسوم به SAD مبتلا هستید.

دکتر آنجلوس هالاریس، رییس دپارتمان علوم روان پزشکی و رفتاری در نظام بهداشتی دانشگاه لویولا در آمریکا گفت:« متخصصان بر این باورند که علت بروز اختلال SAD ، برهم خوردن تعادل شیمیایی در مغز است که این عدم تعادل در نتیجه کمبود نور مناسب در روزهای کوتاه زمستان و عموما تاریک‌تر شدن هوا بروز می‌کند.» انجمن روان‌پزشکی آمریکا در آماری اعلام کرده است که تقریبا ۱۰ تا ۲۰ درصد از آمریکایی‌ها به نوع خفیفی از این اختلال بیمار گونه مبتلا می‌شوند. برخی افراد به لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به این اختلال هستند که البته در زنان به مراتب بیشتر از مردان است و به نظر می‌رسد که از سال‌های نوجوانی آغاز می‌شود. برای کاهش خطر بروز این اختلال، می‌توانید اقداماتی را انجام دهید. برای مثال، حتی‌المقدور در روزهای زمستان حتی در روزهای ابری از منزل خارج شده و روزی یک ساعت چشم‌هایتان را در معرض نور طبیعی قرار دهید. اگر در خانه هستید پرده‌ها را کنار بزنید تا نور طبیعی روز وارد منزل شود.