یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

تاریخچه فیفا


تاریخچه فیفا

روز ۲۱ ماه می ۱۹۰۴ اساسنامه ای که توسط ویلهلم هوشمن هلندی به عنوان پیش نویس فدراسیون بین المللی فوتبال نوشته شده بود به امضای اعضای موسس رسید

روز ۲۱ ماه می ۱۹۰۴ اساسنامه ای که توسط ویلهلم هوشمن هلندی به عنوان پیش نویس فدراسیون بین المللی فوتبال نوشته شده بود به امضای اعضای موسس رسید.

هیات موسس عبارت بودند از اشنایدر (سوئیس)، هوشمن (هلند)، مولینگهاوس (بلژیک)، سیلور (دانمارک)، ماکس کاهن (بلژیک)، آندره اسپیر (فرانسه) و روبرت گولرین (فرانسه). ۲ روز بعد برپایه اساسنامه تدوین شده، نخستین کنگره فیفا تشکیل گشت و طی آن روبرت گولرین دبیرکل سازمان فوتبال فرانسه به عنوان اولین رئیس فیفا انتخاب شد.

با گذشت زمان، کشورهای بیشتری به عضویت فیفا درآمدند. انگلیسی ها البته روی چندان خوشی به این تشکیلا ت نوپا نشان ندادند و در ابتدا به عضویت آن درنیامدند. در سال ۱۹۱۴ هنگامی که ژول ریمه رئیس فدراسیون فوتبال فرانسه ایده جام جهانی را نخستین بار مطرح کرد، هوشمن هلندی که اولین قوانین را برای تصویب فیفا تدوین کرده بود، استقبال شایانی از آن به عمل آورد.

او حتی بر این عقیده بود که فوتبال المپیک باید به جام جهانی تبدیل شود اما چند عضو دیگر فیفا اعتقاد داشتند که فقط با نظارت فیفا، فوتبال المپیک می تواند به عنوان یک رویداد قهرمانی فوتبال در جهان شناخته شود و فوتبال المپیک باید از قوانین فیفا پیروی کند.

مباحث این چنینی در بین اعضای فیفا ادامه داشت که در سال ۱۹۱۴ جنگ جهانی اول سراسر اروپا را فرا گرفت و هرگونه تلا ش و کوششی را برای به ظهور رساندن ایده جام جهانی از بین برد. تمامی کشورهایی که علاقه به برگزاری جام جهانی داشتند با مسائل دیگر روبه رو بودند و فکر ایجاد جام جهانی را از ذهن خود دور کردند. پس از پایان جنگ، فیفا در سال ۱۹۱۹ دوباره شروع به کار کرد و چندی بعد هیات جدید به ریاست ژول ریمه بر سر کار آمد.

ژول ریمه، لوئیز استورپ را به عنوان معاون و هوشمن را به عنوان دبیرکل فدراسیون بین المللی فوتبال برگزید. در زمان شروع ریاست ژول ریمه در مجموع ۲۰ کشور عضو فیفا بودند اما هنگامی که در سال ۱۹۵۴ از این سمت استعفا داد، تعداد اعضای فیفا به عدد ۸۵ رسیده بود که یک رکورد قابل توجه برای پیرمرد پرتلا ش و خوش فکر فرانسوی محسوب می شد.

ژول ریمه برای ایجاد جام جهانی سعی و تلا ش فراوانی از خود نشان داد که سفرهای بی شمار به کشورهای عضو فیفا در اقصی نقاط جهان، مبارزه با مخالفین جام جهانی، تشکیل اجلا س های بی شمار، تعیین میزبان اولین دوره، بحث با مخالفین میزبانی اروگوئه (کشورهای هلند، سوئیس و ایتالیا که خواستار میزبانی ایتالیا بودند)، تشکیل کمیته سازماندهی بازی ها، ایجاد یک صندوق مالی برای پشتیبانی این بازی ها، بحران های اقتصادی اعضای اروپایی فیفا پس از جنگ و همچنین عدم اجازه باشگاه ها برای حضور بازیکنانش در تیم ملی، گوشه ای از مشکلا ت بی شمار ژول ریمه بود اما او سرانجام به خاطر تلا ش های طاقت فرسایش موفق شد تمامی این موانع را از میان بردارد و شاهد برگزاری جام جهانی فوتبال باشد. زمانی لبخند بر چهره ژول ریمه نقش بست که ۳ کشور بلژیک، رومانی و فرانسه با یک کشتی مسافرتی با تحمل یک مسافرت طاقت فرسا و طولا نی به مونته ویدئو رسیدند تا در جام جهانی حضور یابند. بدین ترتیب جام جهانی با انسجام تشکیلا ت فیفا در تصمیم گیری و سازماندهی تولد یافت و امروزه به هیجان انگیزترین رویداد ورزشی جهان تبدیل شده است.

امروزه بیش از ۲۱۲ کشور عضو فیفا هستند که اکثر آنها در رقابت های مقدماتی جام جهانی حضور می یابند. مقر فیفا در زوریخ، کشور سوئیس قرار دارد که ساختمان آن در سال ۱۹۷۶ دایر شده است و تاکنون ۸ نفر بر این تشکیلا ت عظیم ریاست کرده اند. از آنجایی که نظارت مستقیم بر تمامی کشورها از سوی فیفا امری بسیار دشوار است، از این رو در هر قاره کنفدراسیونی جداگانه توسط فیفا ایجاد شده است تا این کنفدراسیون ها زیر نظر فیفا بر کار کشورهای قاره خود نظارت کنند و مسابقات قاره ای را برگزار کنند.