شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

ورزش و بی خوابی


ورزش و بی خوابی

برخی از افراد مبتلا به بی خوابی هستند و اختلالاتی در چرخه خواب داشته یا مشکلاتی در مراحل مختلف خواب دارند. افرادی که به صورت مرتب ورزش می کنند کمتر دچار دوره های بی خوابی می شوند. …

برخی از افراد مبتلا به بی خوابی هستند و اختلالاتی در چرخه خواب داشته یا مشکلاتی در مراحل مختلف خواب دارند. افرادی که به صورت مرتب ورزش می کنند کمتر دچار دوره های بی خوابی می شوند. ورزش مرتب موجب بهبود کیفیت خواب می شود و دوره های خواب مرتب تر می شود. همچنین مراحل مختلف خواب آرامتر و منظم تر به یکدیگر تبدیل می شوند. ورزش متوسط به مدت ۳۰- ۲۰ دقیقه و ۴- ۳ بار در هفته کمک می کند تا بهتر بخوابید و انرژی بیشتری به شما می دهد. این ورزش بهتر است در هنگام صبح یا بعد از ظهر انجام شود و به زمان خواب نزدیک نباشد.

ورزش برای غلبه بر بی خوابی:

ورزش با دو مکانیسم با بی خوابی مقابله می کند.

افراد مبتلا به بی خوابی زندگی کم تحرک تری نسبت به افراد سالم دارند. فقدان فعالیت فیزیکی موجب جلوگیری از نوسان دمای بدن در طول شبانه روز می شود و می تواند در بروز بی خوابی موثر باشد. در نتیجه برخی افراد دچار بی خوابی می شوند.

ورزش به میزان قابل توجهی موجب افزایش دمای بدن می شود که پس از این، به صورت جبرانی افت دمای بدن رخ می دهد. افت دمای بدن ۲ تا ۴ ساعت پس از ورزش روی می دهد و موجب می شود راحت تر به خواب بروید و در خواب بمانید.

چه ورزشی مناسب است

ورزشی که شما انتخاب می کنید باید شامل فعالیت شدید پاها باشد تا بهتر به خواب بروید. خستگی که ایجاد می شود مانند داروی خواب آور عمل می کند.

ورزش های ایروبیک و هوازی بهترین راه برای مبارزه با بی خوابی است. این ورزشها میزان اکسیژن خون را افزایش می دهند. برای مثال ورزشهایی مانند جاگینگ، شنا، دوچرخه سواری، طناب زدن، حرکات موزون، استفاده از ترد میل و پیاده روی مناسب هستند.

در ابتدا ورزش ملایم به مدت ۲۰- ۱۵ دقیقه در روز و به مدت یک هفته برای اینکه منافع ورزش را احساس کنید کافی است.

نرمشهای کششی قبل از اینکه ورزش شدید انجام دهید، مفید هستند. همچنین این نرمشها را برای سرد کردن و آرامش یافتن بدن پس از ورزش نیز انجام دهید.

برای بسیاری از افراد ورزشی که صبح هنگام انجام شود بهتر است ولی برای مقابله با بی خوابی بهترین زمان ورزش بعد از ظهر یا عصر هنگام است.

البته باید توجه داشته باشید که از ورزش کردن درست قبل از رفتن به رختخواب خودداری کنید زیرا ورزش بدن را تحریک می کند. باید مدت زمان کافی برای آرامش یافتن عضلات و جریان خون، پس از ورزش شدید وجود داشته باشد.

ورزش ملایم غیر هوازی ممکن است در پایان روز کمک کننده باشد. یک پیاده روی مفرح و همراه با تنفس های عمیق ورزش مناسبی است.

حرکات موزون و ملایم، یوگا و نرمش های کششی همراه با موسیقی آرامش بخش و ملایم نیز به تمدد اعصاب و آرامش یافتن شما کمک می کند و در به خواب رفتن شما موثر است.

دکتر هانیه ترکمان