شنبه, ۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 28 January, 2023
مجله ویستا

شوینده‌ها جذب پوستی دارند؟


شوینده‌ها جذب پوستی دارند؟

امروزه انواع مواد شوینده‌ و سفیدکننده و انواع لکه‌برها در بازار موجودند و اغلب خانواده‌ها برای تمیزی بیشتر لباس‌های خود از آنها استفاده می‌کنند....
اما آنچه جای نگرانی و پرسش …

امروزه انواع مواد شوینده‌ و سفیدکننده و انواع لکه‌برها در بازار موجودند و اغلب خانواده‌ها برای تمیزی بیشتر لباس‌های خود از آنها استفاده می‌کنند....

اما آنچه جای نگرانی و پرسش برای خانواده‌ها فراهم می‌کند آن است که آیا این مواد شوینده در بافت لباس می‌مانند و آیا جذب پوستی دارند؟ یکی از دغدغه‌های استفاده‌کننده‌ها، آن است که استفاده از این سفید‌کننده‌ها به‌خصوص برای لباس‌های زیر که مستقیما با پوست در تماس هستند خطری دارد یا نه؟

امروز به دو نکته مهم در این‌باره می‌پردازم. اول اینکه این شوینده‌ها، محلول در آب هستند و در موقع آب‌کشی به همراه آب می‌روند، پس در لباس‌ها، چنانچه به اندازه کافی شسته شوند، باقی نمی‌مانند.

بنابراین باید به استفاده‌کنندگان توصیه کرد لباس‌هایشان را خوب آب‌کشی کنند تا شوینده‌ها در بافت لباس نمانند. البته امروزه اغلب مردم لباس‌ها را با ماشین لباس‌شویی می‌شویند و به دلیل برنامه شستشو و چند بار آب‌کشی این ماشین‌ها، نگرانی از این بابت وجود ندارد.

اگر لباس زیر یا جوراب‌های خود را با سفیدکننده‌ها می‌شویید اجازه دهید خوب در آب غوطه‌ور شوند تا این مواد محلول در آب از این طریق دفع شوند. نکته دوم در استفاده‌‌کنندگان این است که هر شوینده‌ای برای محل خاصی از پوست ساخته شده است.

اگر شوینده‌های لباس که مخصوص لباس‌ها هستند و قدرت پاک‌کنندگی زیادی دارند با پوست بدن‌تان تماس پیدا کند قادرند چربی‌های موجود در سطح پوست را حل کنند و با خود ببرند. در نتیجه شکاف‌های نامریی در پوست ایجاد می‌کند که در افراد مستعد ابتلا به اگزمای زنان خانه‌دار، این شکاف‌ها ترمیم نشده و مواد شوینده‌ می‌توانند وارد پوست شوند و اگزمای وسیع در دست‌های این خانم‌ها به وجود آورند اما اگر شخصی مستعد نباشد، پوست قادر است این شکاف‌ها و آسیب‌ را ترمیم کند.

پوست هرگز از این کار و ترمیم خسته نمی‌شود. برای همین بین مردم مصطلح است که می‌گویند پوست این فرد کلفت است. این افراد وقتی می‌بینند در استفاده از شوینده‌ها آسیبی به دست‌شان نرسید، از تماس مستقیم با آنها پرهیز نمی‌کنند اما می‌خواهم توصیه کنم برای شستشوی ظروف و لباس‌ها حتما از دستکش استفاده کنید. آنهایی که مستعد اگزما هستند، باید زیر دستکش پلاستیکی، دستکش نخی هم بپوشند. پوست دست شما در اثر تماس با شوینده‌ها، آسیب می‌بیند و نباید برای سنجش اینکه آیا پوست کلفت هستید یا نه، چنین ریسکی بکنید! عقلانی نیست سلامت پوست خود را در معرض خطر بیندازید.

دکتر غلامحسین غفارپور

متخصص پوست و مو مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی ایرانهمچنین مشاهده کنید

سایت نورنیوزسایت دیجیاتوسایت اقتصادنیوزسایت اکوایرانسایت اقتصاد 24سایت رویداد 24خبرگزاری تحلیل بازارسایت انتخابخبرگزاری مهرسایت تابناک