سه شنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 21 May, 2024
مجله ویستا

بزرگترین اشتباهاتی که مردم در هنگام راه اندازی یک داد وستد مرتکب می شوند


بزرگترین اشتباهاتی که مردم در هنگام راه اندازی یک داد وستد مرتکب می شوند

بزرگترین این اشتباهات همانا این است که مردم کاروکسب مناسب را انتخاب نمی کنند وقت صرف کنید

ـ بزرگترین این اشتباهات همانا این است که مردم کاروکسب مناسب را انتخاب نمی کنند. وقت صرف کنید. آن چه در بارۀ معاملات املاک گفته می شود – "چیزی به اسم آخرین جای خوب وجود ندارد" – درمورد کاروکسب هم صدق می کند: چیزی به اسم آخرین فرصت خوب وجود ندارد. چنانچه کاروکسبی هست که شما در آن وارد هستید و می دانید که مزایایی برایتان دربر دارد، اشتباه است اگر آن را در صدر فهرست کار هایی که در نظر دارید، قرار ندهید.

- برای تأمین بودجۀ شروع کار همیشه و تماما ً به منابع خارجی وابسته نباشید. اولین منبع مالی باید پس انداز های خودتان باشد؛ اگر هنوز شروع به پس انداز نکرده اید، همین حالا پس انداز پول نقد را آغاز کنید. و هنگامی که از کسی درخواست پول می کنید، آماده باشید که برنامۀ جامعی از کسب وکار مورد نظرتان را در اختیار او قرار دهید که شامل منبع درآمد شما و زمانبندی پس دادن پول باشد.

- بسیاری ازکارآفرینان، پیش از موعد به آغاز کاری دست می زنند. در صورتی که سر کار می روید، تا هنوز کاملا ً و از هر نظر آمادگی ندارید که به طور تمام وقت کار خود را آغاز کنید، از کار قبلی خود استعفا ندهید. یا شاید بهتر این باشد که قبل از آنکه از کار خود استعفا دهید، کار وکسب خود را بطور نیمه وقت شروع کنید

- بسیاری از کسانی که کسب وکار تازه ای راه می اندازند، این اشتباه را می کنند که به توصیۀ دیگران گوش نمی دهند. مردم علاقه دارند از کار خود صحبت کنند – از مطرح کردن سئوالاتتان نترسید. از امتیاز آشنا شدن با سخت ترین مشکلات بر مبنای تجربۀ دیگران، بهره ببرید.

- در موقع امضای قرارداد اجاره، شراکت، یا قرارداد نمایندگی فروش، یا هر سند مهم دیگری، برخوردار نبودن از نظر یک وکیل، اشتباه است. به یاد داشته باشید که وقتی یک قرار داد پنج سالۀ اجاره از قرار ماهی ۱۰۰۰ دلار را امضا می کنید، زیر بار یک تعهد ۶۰,۰۰۰ دلاری می روید.

- آیا شما در ورزشی که نمی دانستید چگونه باید امتیاز آورد، شرکت می کردید؟ فکر کنید چه اشتباه بزرگی می توانست باشد که دارایی خود را در کاری بیندازید که از حساب و کتاب و گردش پول نقد بی خبر باشید. قضاوت درمورد کسب وکار شما برحسب حامیان مالی شما و بر مبنای معیار های مالی صورت می گیرد: ترازنامۀ شرکت، صورت وضعیت سود و زیان، صورت وضعیت گردش نقدینگی. قابلیت شما در پیش بینی میزان نقدینگی در آینده از طریق کنترل گردش پول نقد ضرورت دارد.

- از اِعمال کنترل جدی بر امور مالی داخلی غافل نشوید. هدف شما این است که همۀ عایدات کارو کسب خود را دریافت کنید، بدون این که قسمتی از آن به دلیل اتلاف ، کلاهبرداری، وجود کارمندان نادرست یا عدم توجه، ضایع شده و به هدر رود. و در حینی که باید وظایفی به عهدۀ کارمندان خود بگذارید، توجه داشته باشید که اختیار امضای چک یا حتی امضای سفارشات خرید را به دیگران نسپارید.

گسترش دادن کسب وکار قبل از ثتبیت آن و اطمینان از سوددهی، کاری اشتباه است. باید مسائل با دقت زیاد بررسی شود و الگویی که از روی آن بتوان گسترش یافت، تهیه گردد. فکر بدی نیست که قبل از گسترش فعالیت خود، موفقیت کالا یا خدماتی را که عرضه می کنید در ابعاد کوچکتری از بازار بسنجید . اگر درحال گسترش کار خود هستید، مشوق های مالی برای مدیران درنظر بگیرید که برمبنای مشارکت فردی آن ها در سوددهی شرکت باشد، نه این که جبران زحمات آن ها به عملکرد کلی شرکت وابسته شود.

بسیاری از کارآفرینان قادر نیستند در صورت بروز مشکلات کاری یا رکود، عکس العمل سریع از خود نشان دهند. وقتی با رکود کاری روبرو می شوید (که حتما ً مواجه خواهید شد)، قبل از هر چیز، مشکلات را مشخص کنید و آن ها را بشناسید، در ضمن از کاهش هزینه ها به خاطر حفظ جریان نقدینگی غفلت نورزید. در این زمان باید به دنبال فرصت مناسب برای رقابت باشید: در دوران رکود، رقبای شما هم با مشکلاتی مشابه روبرو هستند، و شاید کاروکسب خود را به قیمت های مناسبی واگذار کنند. به یاد داشته باشید که هر کاروکسبی دارای یک چرخۀ معین است؛ به کاری که بیشتر از همه آشنا هستید بچسبید و دوران نامساعد را به راحتی پشت سر بگذارید.

فیل هالند