سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

ویژگی های یک ارتباط سالم


ویژگی های یک ارتباط سالم

ایجاد یک ارتباط سالم و هدایت آن در مسیری منطقی و درست, نه تنها آرامش روان را به دو طرف یک رابطه ارزانی می کند, بلکه سبب رشد و بالندگی سایر ابعاد زندگی افراد نیز می شود از سوی دیگر, ناآگاهی از وظایف و عمل نکردن به تعهدات, داشتن توقعات نابجا و عدم درک متقابل, نه تنها یک ارتباط را به ناکجا آباد می کشاند, بلکه صدمات جبران ناپذیری به روح و روان افراد وارد می کند

ایجاد یک ارتباط سالم و هدایت آن در مسیری منطقی و درست، نه‌تنها آرامش روان را به دو طرف یک رابطه ارزانی می‌کند، بلکه سبب رشد و بالندگی سایر ابعاد زندگی افراد نیز می‌شود. از سوی دیگر، ناآگاهی از وظایف و عمل‌نکردن به تعهدات، داشتن توقعات نابجا و عدم درک متقابل، نه تنها یک ارتباط را به ناکجا آباد می‌کشاند، بلکه صدمات جبران‌ناپذیری به روح و روان افراد وارد می‌کند.

به گفته زهرا بابایی، کارشناس ارشد روان شناسی، تفاوت های جنسی، فرهنگی و ارزشی نقش ویژه ای در انتخاب طرف مقابل برای یک ارتباط جدی و هدفمند دارد. عناصر دیگری همچون تعهد، صمیمیت، حل کردن اصولی تعارضات، شباهت دو طرف و آشنایی در زمان مناسب هم برای به نتیجه رساندن یک ارتباط اجتناب ناپذیر است.

دلایل ایجاد روابط بین جنس مخالف

بابایی درباره دلیل ایجاد روابط بین جنس مخالف می گوید: اوایل دوران بزرگسالی، رابطه با جنس مخالف جایگاه و اهمیتی خاص برای افراد پیدا می کند تا جایی که وقتی فرد، توانایی درک هویت و استقلال​ را پیدا می کند از نظر روانی خود را نیازمند یک ارتباط صمیمانه می بیند. یافتن یک نفر به عنوان شریک زندگی، رویدادی مهم و سرنوشت ساز است که علاوه بر تغییر مسیر زندگی، تاثیری عمیق بر سلامت روان افراد می گذارد. در اغلب جوانان ایجاد یک ارتباط دوستانه و جستجوی صمیمیت به ازدواج ختم می شود، این مساله نشان دهنده هدفمند بودن ارتباط است، بنابراین لازم است افراد مقدمات یک انتخاب را از قبل بشناسند و فراهم کنند؛ در حالی که نوجوانان و جوانان در حوزه مهارت های ارتباطی هیچ گونه آموزش رسمی و کاربردی دریافت نمی کنند. بابایی همچنین خاطر نشان کرد رشد هویت سبب می شود جوانان جهتگیری جنسی و شغلی خویش را بدانند، ارزش ها و حریم هایشان را بشناسند و اولویت ها و برنامه هایشان در روابط میان فردی را لحاظ کنند. کسی که به یک شناخت کافی از خود و اهدافش رسیده باشد، در یک ارتباط نه آسیب می زند و نه آسیب می بیند، بلکه با نگاهی به آینده ارتباط را مدیریت می کند.

تعهد

تعهد یکی از جنبه های تعیین کننده برای ادامه یک ارتباط است. این روان شناس در تعریف تعهد و روش های شناسایی آن می گوید: وقتی رابطه ای هدفمند باشد، هیچ کدام از طرفین خود را رها و آزاد نمی دانند، بلکه با مسئولیت پذیری، سهم خویشتن را در ارتباط شناسایی می کنند. تعهد از طریق مولفه هایی چون صمیمیت، اهمیت دادن به فرد مقابل، پذیرش او و احترام گذاشتن به عقایدش نشان داده می شود. کسی که متعهد است خود را در برابر حریم ها و مرزهای شخصی که برای خودش تعریف کرده متعهد می داند.

صمیمیت

زن و شوهر باید با هم رفیق باشند. این جمله ای است که احتمالا زیاد شنیده اید. بابایی در رابطه با صمیمیت و همدلی در یک ارتباط می گوید: صمیمیت جزو هیجانی رابطه است، ارتباط گرم و محبت آمیز، بی تفاوت نبودن در برابر مشکلات و ابراز نگرانی کردن نسبت به مشکلات مرتبط با فرد مقابل، نشاندهنده میزان صمیمیت است. اگر کسی بخواهد میزان صمیمیت را در طرف مقابلش بسنجد باید به کیفیت دیگر روابط او توجه کند. برای مثال در روابط دوستانه و ارتباط های شغلی، مولفه هایی همچون یاریگر بودن، صبوری و پذیرای تفاوت های موجود در افراد و ارزش های آنها بودن، نشان دهنده میزان صمیمیت افراد است.

توانایی حل تعارضات

گاه اختلاف نظر بین افراد تا جایی پیش می رود که هرکدام تنها نظر خودشان را درست می پندارند و حتی حاضر نیستند به دیگری و نظراتش مجال بیان شدن دهند. بابایی درباره حل این تعارضات می گوید: یکی دیگر از ویژگی های مهم یک رابطه خوب، حل کردن تعارض به صورت سازنده است. پرداختن به مشکلات با آرامش و اجتناب از گفت وگوهای منفی هر چند صبر و تحمل می طلبد، اما سبب احترام به حقوق خویش و دیگری خواهد شد. برای ابزار این تعارض ها باید مراقب بود ​ مبادا طرف مقابل تحقیر شود یا حالت دفاعی بگیرد. ضمن این که کارشکنی​ و سنگ اندازی در امور طرف مقابل به قصد حل ​ تعارضات فقط آنها را پیچیده تر می کند. بابایی همچنین خاطر نشان کرد: هدف از ابراز تعارض ها، اصلاح​ طرف مقابل یا تغییر دادن او نیست بلکه قرار است دو طرف درباره اختلافاتشان صحبت و تبادل نظر کنند. در بسیاری موارد افراد در صدد تغییر دادن طرف مقابلشان هستند یا حتی با این امید به زندگی مشترک وارد می شوند که با ترفندی خاص این تغییرات را در همسرشان ایجاد کنند. خیلی اوقات رابطه به اتمام می رسد در حالی که یک طرف احساس حقارت ناشی از ضعف ها یا تفاوت هایش را برای تمام عمر با خودش حمل خواهد کرد و این منصفانه نیست.

شباهت؛ عنصر ماندگاری ارتباط

یک باور قدیمی در مردم وجود دارد که اگر دختر و پسر با همدیگر متفاوت باشند، ارتباط پایدارتری خواهند داشت، چرا که همیشه برای یکدیگر تجربه های تازه به ارمغان می آورند. بابایی در پاسخ به این سوال که شباهت زوجین ارتباط را ماندگارتر می کند یا تفاوتشان می گوید: دیدگاهی وجود دارد که اضداد یکدیگر را بهتر جذب می کنند، اما از این دیدگاه حمایت اندکی شده است. در عوض، هماهنگی و شباهت، قوی ترین نیرو برای مستحکم کردن یک رابطه است، هر چه دو نفر شباهت بیشتری داشته باشند از رابطه خود راضی تر خواهند بود و به احتمال بیشتری کنار هم می مانند.

این روان شناس همچنین متذکر شد: برای شناسایی شباهت ها و تفاوت ها لازم است زمان کافی صرف کرده و در مورد توانایی ها، کار، دوستان، خانواده و سرگرمی های طرف مقابل خود سوال کنید.

ارتباط های مناسب در زمان های نامناسب

چرا گاهی افراد، بسیاری از مولفه های یک ارتباط خوب را دار​ند، اما باز هم ارتباطشان به ازدواج ختم نمی شود؟ بابایی در پاسخ به این پرسش می گوید: برای این که رابطه عاشقانه به ازدواج بینجامد باید در زمان مناسب روی دهد. ممکن است دو نفر مناسب یکدیگر باشند اما دارای موقعیت مناسب اجتماعی یا خانوادگی برای ازدواج نباشند، مثل این که پسر شرایط مالی مناسبی برای ازدواج ندارد یا هنوز تکلیف خدمت سربازی اش روشن نیست، از سوی دیگر برخی خانواده های سنتی هم تا دختر بزرگ تر ازدواج نکرده باشد، برای دختران کوچک تر خود اجازه خواستگاری نمی دهند. بنابراین علاوه بر تفاهم دو طرف باید به شرایط زمانی آنها نیز توجه کرد.

که عشق آسان نمود اول، ولی...

فرقی نمی کند با یک نگاه شروع شده باشد یا با یک همصحبتی ساده یا اصلا با همان جزوه های معروف دانشگاه! هر چه بود به پایان رسیده و این آغاز یک فراق ابدی است. حالا هر کدام با یک دنیا خاطره تلخ و شیرین از هم جدا شده اند و سعی می کنند به روی خودشان نیاورند. از بیرون که نگاه می کنی انگار نه انگار که عشقی بوده ، اما به قلب ترک خورده هر کدام که سرک بکشی یک دنیا حرف نگفته تلنبار شده است. چه کنیم با عشق هایی که ناکام مانده اند؟

وضعیت کنونی تان را بررسی کنید: می دانم عشق دودوتا چهارتا سرش نمی شود، اما وقتی دلایل جدایی تان را تحلیل می کنید، آن عشق آتشین کمی فرو می نشیند. همین قدر که بتوانید اوضاع خودتان را بسنجید و اتفاقات را کنار هم بچینید، می توانید واقعیت پایان یافتن یک ارتباط را هم درک کنید. این گام اول است: پذیرش وضعیت موجود.

هر از دست دادنی، سوگواری خودش را می طلبد: اگر دلتان بگیرد، گاهی گریه کنید، به یاد خاطرات گذشته بیفتید و... هیچ ایرادی ندارد. طبیعی ترین رفتار ما سوگواری در برابر از دست دادن های گوناگون است. اجازه ندهید یاد و خاطره یک نفر آن قدر در وجودتان سرکوب شود که روانتان را فرسوده کند. سوگواری کردن، انرژی روانی تان را از روی یک ناکامی برمی دارد و اجازه عبور از آن اتفاق خاص را می دهد. اگر فرد مورد اعتمادی را می شناسید با او حرف بزنید، اگر چنین کسی را ندارید حرف هایتان را بنویسید، خلاصه راهی پیدا کنید که به وسیله آن احساساتتان تخلیه شود.

راه بیکاری را سد کنید: برای ساعت های بیکاریتان برنامه ریزی کنید. دیدار دوستان و اقوام، پیاده روی، سفر، ثبت نام در کلاس هایی که به آنها علاقه مندید می تواند این ساعت ها را به بهترین شکل پر کند. بیکاری و فکر کردن به یار از دست رفته، شما را وسوسه می کند تا دوباره تماسی بگیرید و از احوالاتش جویا شوید. این تماس های نصفه و نیمه کاره حالتان را بهتر که نمی کند هیچ، بدتر هم می کند.

شیما نادری