دوشنبه, ۲۵ تیر, ۱۴۰۳ / 15 July, 2024
مجله ویستا

طراوت پوست با لوسیون طبیعی


طراوت پوست با لوسیون طبیعی

شیره نارگیل یکی از بهترین و مقوی ترین نوشیدنی های طبیعی است که با خواص ضدپیری همراه است. الکترولیت های شیره نارگیل که به فرایندهای طبیعی بدن کمک می کند، شبیه پلاسمای بدن انسان …

شیره نارگیل یکی از بهترین و مقوی ترین نوشیدنی های طبیعی است که با خواص ضدپیری همراه است. الکترولیت های شیره نارگیل که به فرایندهای طبیعی بدن کمک می کند، شبیه پلاسمای بدن انسان است و از این رو مصرف آن برای ورزشکاران مفید است. شیره نارگیل حاوی انواع مواد مغذی، مانند ویتامین، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان، آمینو اسید، آنزیم و... است. این مایع منبع غنی منیزیم، کلسیم و پتاسیم است. میزان پتاسیم موجود در ۲۲۸ گرم شیره نارگیل بیش از پتاسیم یک عدد موز است. علاوه بر این شیره نارگیل حاوی روی، سلنیوم، ید، سولفور، منگنز، بورون و... است. از آنجایی که تمام مواد معدنی موجود در شیره نارگیل به شکل الکترولیت است، جذب آنها در بدن به راحتی صورت می‌گیرد. بسیاری از خواص شیره نارگیل نیز به دلیل ذخیره غنی مواد معدنی موجود در آن است.

از جمله فواید مهم شیره نارگیل، تأثیر آن بر رفع کم‌آبی بدن و گرمازدگی است. علاوه بر این اختلالات روده‌ای نوزادان را کاهش داده و با تنظیم فشارخون (به دلیل ذخیره بالای پتاسیم موجود در آن) و بهبود جریان خون از قلب محافظت می کند. امکان بروز التهابات را در دست و پا کاهش داده و از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. عملکرد کلیه‌ها را بهبود بخشیده، سنگ کلیه را از بین برده و از بروز مشکلات مثانه جلوگیری می‌کند. سطح قند خون را در افراد مبتلا به دیابت متعادل کرده و هضم غذا را بهبود می‌بخشد. برخی از مواد معدنی موجود در آن باکتری‌های مفید روده را تغذیه می‌کند.

شیره نارگیل اسهال و یبوست را تخفیف داده و سیستم ایمنی را تقویت می کند. علاوه بر این از بروز پوکی استخوان جلوگیری کرده و حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است. برای سلامت پوست مفید بوده و در حفظ قدرت و خاصیت الاستیکی پوست مؤثر است. لکه های پوستی ناشی از افزایش سن و چروک ها را کاهش داده و با ارتقای عملکرد روده‌ها باعث صافی پوست و تأمین رطوبت مورد نیاز آن خواهد شد. علاوه بر این زمان بهبود زخم ها را نیز کاهش می‌دهد.

وجود نوعی هورمون گیاهی به نام سیتو‌کینین (یا هورمون ضدپیری) در شیره نارگیل خواص ضدپیری نارگیل را تا حد چشمگیری افزایش داده است. این هورمون در تقسیمات سلولی نقش مؤثری را ایفا می کند. از این رو شیره نارگیل در رفع لکه‌ها، خشکی پوست، چروک و... مؤثر است. این ماده همچنین خواص ضدسرطانی داشته و مانع از بروز آن خواهد شد.

شیره نارگیل همچنین به کاهش وزن کمک کرده و با ویروس‌ها مقابله می‌کند. در سلامت تیروئید مؤثر بوده و سموم را از بدن خارج می‌کند. دمای بدن را متعادل کرده و باعث تأمین مواد مغذی و اکسیژن در سلول‌ها خواهد شد. در رفع مشکلات کبدی مانند هپاتیت مؤثر بوده و برای درمان سوختگی نیز مفید است.