چهارشنبه, ۳۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 19 June, 2024
مجله ویستا

بوی بد دهان باعث از دست دادن دوستان می شود


بوی بد دهان باعث از دست دادن دوستان می شود

شاید هیچ چیز ناخوشایندتر از بوی بد دهان برای یک فرد نباشد. در واقع تحمل این بوی بد برای مدت طولانی غیر ممکن است. این افراد حتی به تدریج دوستان خود را هم از دست می دهند. مطالعات پزشکی …

شاید هیچ چیز ناخوشایندتر از بوی بد دهان برای یک فرد نباشد. در واقع تحمل این بوی بد برای مدت طولانی غیر ممکن است. این افراد حتی به تدریج دوستان خود را هم از دست می دهند. مطالعات پزشکی جدید نشان می دهد بوی بد دهان به گروه خاص و کوچکی از مردم منحصر نمی شود بلکه افراد بسیاری نیز به این مشکل مبتلا هستند ولی چون بدن با این بوها سازگاری پیدا می کند، بیمار آن را احساس نمی کند. پژوهشگران می گویند ۸۵ درصد علت بوی بد دهان به عواملی چون خشکی دهان، کمی ترشح بزاق به ویژه هنگام خواب، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، استفاده نکردن از خلال دندان، مسواک نزدن، پوسیدگی دندان و التهاب لثه ها مربوط می شود. در خیلی از موارد بوی بد دهان موقتی است و به سرعت رفع می شود به طور معمول در شرایطی مانند بیدار شدن از خواب، خالی بودن معده، مصرف سبزی و پیاز و مقادیر زیادی قهوه و دخانیات، بویی از دهان افراد استشمام می شود که به زودی از بین می رود.

این عوامل و بقایای مواد غذایی باعث تراکم باکتری در دهان می شود و به ایجاد ترکیبات گوگردی و بوی بد دهان منجر می شود. بد نیست بدانید که زبان و پرزهای روی آن منطقه مناسبی برای رشد باکتری هاست. بنابراین باید در کنار نظافت دندان، نظافت زبان را هم مراعات کرد. نتایج تحقیقات نشان می دهد انجیر میوه ای است مقوی و شیرین که موجب از بین رفتن بوی بد دهان می شود. بیماری های سیستم گوارشی و اختلال در عملکرد کلیه و کبد نیز از مهم ترین عوامل سیستمی در ایجاد بوی بد دهان است. پژوهشگران ژاپنی می گویند مصرف منظم ماست بوی بد دهان را کاهش می دهد چرا که ماست سرشار از باکتری های سودمند است و گاه از خمیر دندان قوی خوشبو کننده بهتر عمل می کند.تمیز نگه داشتن دهان، ۲ بار مسواک زدن در روز، استفاده از نخ دندان و شستن دهان به از بین بردن بوی بد دهان کمک می کند.