پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

مروری بر تاریخچه هارددیسک


مروری بر تاریخچه هارددیسک

اگرچه امروز دیسک سخت(Hard DisK) به عنوان یکی از اجزای معمول کامپیوترها به شمار می رود ولی بد نیست که بدانید که این دیسک ها برای رسیدن به چنین روزی راه پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته اند. …

اگرچه امروز دیسک سخت(Hard DisK) به عنوان یکی از اجزای معمول کامپیوترها به شمار می رود ولی بد نیست که بدانید که این دیسک ها برای رسیدن به چنین روزی راه پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته اند. برای سال ها، هارددیسک ها تجهیزات بزرگ و سنگینی بودند و به دلیل بزرگی، سنگینی، حساسیت بالا و مصرف زیاد انرژی، بیشتر برای محیط های حفاظت شده یک مرکز اطلاعات یا دفاتر بزرگ مناسب بودند تا محیط های خشن و ناملایم صنعتی، خانه ها یا دفاتر کوچک. تا قبل از دهه ۸۰ میلادی اغلب هارددیسک ها صفحات هشت اینچی (۲۰ سانتی) یا ۱۴ اینچی( ۳۵ سانتی) داشتند و برای نگهداری آنها نیاز به فضای زیادی بود (مخصوصاً درایوهای بزرگ قابل حمل ونقل (قابل نصب و برداشت)

که به خاطر بزرگی به ماشین های لباسشویی معروف بودند.)

اینگونه هارددرایوها به علت داشتن موتورهای بزرگ، به منبع تغذیه سه فاز و آمپراژ بالا نیاز داشتند. به همین دلیل تا سال ۱۹۸۰ برای میکروکامپیوترها از هارد دیسک استفاده نمی شد. تا اینکه در این سال شرکت seagate tecnology اولین هارددرایو ۵/۲۵ خود را با ظرفیت پنج مگابایت تحت عنوان۵۰۶ ST به بازار ارائه کرد. در واقع تا آن زمان کامپیوترهای شخصی اولیه IBM یعنی۵۱۵۰ IBM مجهز به هارد دیسک نبودند.

در اوایل دهه ۸۰ اغلب هارددیسک های مربوط به میکرو کامپیوترها با نام تولید کننده خود به فروش نمی رسیدند بلکه به وسیله OEM ها به عنوان بخشی از یک مجموعه بزرگ تر (Corvus Disk System یا Apple proFile ) فروخته می شدند. کامپیوترهای نوع IBM PC/XT دارای هارددیسک داخلی بودند و این باعث ایجاد تمایل عمومی به خرید درایو های خام (از طریق پست) و نصب مستقیم آنها در داخل سیستم شد.

سازندگان هارد دیسک شروع به بازاریابی کردند و بالاخره طولی نکشید که در اواسط دهه ۹۰ هارد دیسک ها در قفسه مغازه های خرده فروش نیز قرار گرفتند.

هارد درایوهای داخلی کم کم به یک گزینه رایج در کامپیوتر های PC تبدیل شدند و هارد درایوهای خارجی محبوبیت خود را برای مدت ها مخصوصاً در بین انواع Apple Macintosh و انواع مشابه آن حفظ کردند.

تمامی کامپیوترهای ساخت Mac بین سال های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۸ یک پورت SCSI در پشت خود داشتند که جداسازی خارجی را آسان می ساخت. به دلیل شرایط موجود، هارد درایوهای خارجیSCSI تنها گزینه منطقی به نظر می رسیدند. هارد درایوهای خارجیSCSI همچنین در میکروکامپیوترهای قدیمی تر مانند سری Apple II به کار می رفتند، همچنین از آنها حتی امروزه به طور گسترده ای در سرورها استفاده می شود. ظهور رابط های پرسرعت خارجی مانند USB و Fire Wire در اواخر دهه ۹۰، به کاربرد درایوهای خارجی در بین کاربران جانی دوباره داد. به طور کلی کاربرانی که حجم بالایی از اطلاعات را بین دو یا چند محل جا به جا می کردند از این سیستم استقبال کردند.

امروزه اغلب تولید کنندگان هارددیسک، دیسک های خود را به صورت خارجی نیز می سازند.

رضا جوالچی