چهارشنبه, ۶ تیر, ۱۴۰۳ / 26 June, 2024
مجله ویستا

۱۸ ژوییه سال ۱۹۳۶ میلادی ـ جنگ داخلی اسپانیا آغاز شد


۱۸ ژوییه سال ۱۹۳۶ میلادی ـ جنگ داخلی اسپانیا آغاز شد

۷۴ سال پیش در روز ۱۸ ژوییه سال ۱۹۳۶ میلادی ، با کودتای نظامی ژنرال فرانسیسکو فرانکو علیه دولت منتخب اسپانیا جنگ داخلی اسپانیا آغاز شد.
در ماه فوریه سال ۱۹۳۶ میلادی حزب «جبهه …

۷۴ سال پیش در روز ۱۸ ژوییه سال ۱۹۳۶ میلادی ، با کودتای نظامی ژنرال فرانسیسکو فرانکو علیه دولت منتخب اسپانیا جنگ داخلی اسپانیا آغاز شد.

در ماه فوریه سال ۱۹۳۶ میلادی حزب «جبهه مردمی» اسپانیا در انتخابات مجلس این کشور به پیروزی رسیده بود.

حزب «جبهه مردمی» متشکل از احزاب جمهوریخواه(سوسیالیست ها ، رادیکال ها ، کمونیست ها و آنارشیست ها) بود. با روی کار آمدن این دولت نارضایتی نظامیان افزایش یافت و همچنین احزاب دست راستی که از شکست خود راضی نبودند به نارضایتی ارتش دامن زده و یک کودتا به فرماندهی ژنرال فرانسیسکو فرانکو را تدارک دیدند.

ژنرال فرانکو که فرماندهی واحدهای نظامی در مغرب را به عهده داشت در روز ۱۸ ژوییه سال ۱۹۳۶ میلادی پس از عبور از تنگه جبل الطارق وارد خاک اسپانیا شد.

بلافاصله با ورود نیروهای فرانکو ، پادگان های شهرهای سوییا به فرماندهی ژنرال کوئیپو دویانو ، جزایر بالئارس به فرماندهی ژنرال گودد ، ناوار به فرماندهی ژنرال مول و نیز شهرهای ساراگوسا و بورگس ، شورش کردند.

نیروهای دست راستی فرانکو از حمایت آلمان نازی و ایتالیای فاشیستی برخوردار بودند. هیتلر و موسولینی در جریان جنگ اسپانیا بیش از ۱۰۰ هزار سرباز ، ۱۳۰۰ فروند هواپیما ، ۳۵۰ دستگاه تانک ، تعداد قابل ملاحظه ای توپ و خمپاره و مهمات و همچنین مشاوران نظامی را برای کمک به نیروهای فرانکو به اسپانیا اعزام کردند.

جمهوری خواهان از فرانسه و بریتانیا تقاضای کمک کردند ، اما این کشورها به تقاضای آنها پاسخ نداده و آنها ناگزیر متوسل به اتحاد شوروی شدند.

همین مساله موجب شد کمونیست هایی که در جبهه جمهوری خواهان قرار داشتند از قدرت برخوردار شده و مزایای بیشتری طلب کنند.

برخلاف فرانکیست ها که جبهه متحدی داشتند ، جنبش جمهوری خواهان به دلیل برتری جویی کمونیست ها دچار شکاف بود. جنگ داخلی خونین اسپانیا محلی برای آزمایش سلاح ها و تاکتیک های جنگی شد که بعدها آلمان نازی و ایتالیا از این تجربه ها در جنگ جهانی دوم استفاده کردند.

بمباران های گسترده شهرها برای ایجاد وحشت در مردم غیرنظامی از جمله این تاکتیک ها بود. از جمله در گوئرنیکا (پابلو پیکاسو بعدها تصویری از رنج مردم این شهر را خلق کرد که به همین نام اکنون در سالن محل تشکیل شورای امنیت سازمان ملل متحد آویخته شده است) ، دوراگو و بارسلونا ، هزاران غیرنظامی بر اثر این بمباران ها جان خود را از دست دادند.

حدود ۳۵۰۰۰ زن و مرد داوطلب از سراسر نقاط جهان و از اقشار مختلف به کمک جمهوری خواهان شتافتند.

اما جمهوری خواهان که از لحاظ سلاح به مراتب ضعیف تر از نیروهای فرانکو بودند ، رفته رفته رو به ضعف نهادند و نیروهای فرانکو اغلب شهرها و خاک اسپانیا را تصرف کردند.

در جنگ برادرکشی اسپانیا که از روز ۱۸ ژوییه سال ۱۹۳۶ میلادی آغاز و در مارس سال ۱۹۳۹ میلادی با سقوط مادرید خاتمه یافت بیش از ۳۰۰ هزار نفر کشته و نزدیک به یک میلیون نفر مجروح شدند.

به این ترتیب ، در روز ۱۸ ژوییه سال ۱۹۳۶ میلادی با کودتای ژنرال فرانسیسکو فرانکو جنگ داخلی خونین اسپانیا آغاز شد و پس از پیروزی فرانکو در این جنگ خونین ، او یک حکومت دیکتاتوری فاشیستی را برقرار کرد که مدت ۳۶ سال و تا زمان مرگش در سال ۱۹۷۵ میلادی ادامه یافت.

بهرام افتخاری