چهارشنبه, ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱ / 10 August, 2022
مجله ویستا

لبنه | طرز تهیه لبنه؛ ماست چکیده لبنانی


مواد لازم برای لبنه ماست چکیده لبنانی

ماست دست کم یک کیلوگرم
نمک، زیره، کنجد، فلفل سیاه تازه ساییده (دلخواه و سلیقه ای)،
سبزی های خشک یا تازه:نعنا، ریحان (بر اساس سلیقه)
سبزی زعتر (دلبخواه)
روغن زیتون بکر یک پیمانه

 
 
لبنه | طرز تهیه لبنه؛ ماست چکیده لبنانی
 
طرز تهیه لبنه؛ ماست چکیده لبنانی
ماست را در کیسه یا پارچه می ریزیم تا از آن ماست چکیده درست کنیم. باید دست کم نصف روز آویزان باشد تا آب ماست گرفته شود و بعد از آن کیسه یا دستمال را طوری در سبد یا صافی می گذاریم که بتوانیم در زمانی 2تا4 ساعته در یخچال، روی آن هر چه جسم سنگین بالای دو کیلویی داریم، بگذاریم. ماست چکیده در دستمال یا کیسه باید به شدت خشک شود. حالا شما فکر می کنید خشک نشود بهتر است ولی بعد که می خواهید از آن توپ های کوچک درست کنید، بیچاره می شوید.

سه تا چهار ساعت بعد از اینکه جسم های سنگین خانه، کارشان را کردند ماست را از کیسه در می آوریم و هر کدام از سبزی هایی را که دوست داریم یا در خانه هست، در ماست بی آب حاصل شده می ریزیم و با هم می زنیم.

از مواد به اندازه یک گردو برمی ٔداریم. آنقدر باید بی آب شده باشد که کف دست قِل بخورد و تبدیل به یک گلوله نرم پنیری شود.

در بعضی از انواع عربی لبنه، این توپ های پنیری-ماستی را در کنجد، زعتر، زیره و … می غلتانند. اینطوری توپ های لبنه رنگارنگ با مزه های مختلف درست می شود. البته که نوع ساده و سفیدش هم پرطرفدار است.

اگر قصد خوردن این پیش غذا یا صبحانه را همین حالا داریم باید آنها را در ظرفی بگذاریم و رویشان روغن زیتون (به میزانی که دوست داریم) بریزیم تا در مقدار انبوهی روغن ناب شناور شوند. اگر هم آدم های صبورتری هستیم می توانیم یک شیشه کوچک دردار پاکیزه را پر از روغن زیتون کرده و این توپ های نرم را در آن بریزیم و در یخچال نگهداریم. اینطوری باید دو هفته تا رسیدن لبنه صبر کنیم.

لبنه به صورت غیرتوپی هم سرو و خورده می شود. کافی است ماست چکیده خشکیده را در ظرفی بریزیم. وسطش را گود کنیم و مثل یک چاله پر از روغن زیتون شود و رویش سبزی خردشده تازه معطر و ادویه مورد علاقه مان را بزنیم. چیزی شبیه دیپ یا سس که هم در ساندویچ غوغاسالار است و هم به شکل مزه با هویج و سبزی و زیتون آدم را بیچاره می کند.
 

لبنه | طرز تهیه لبنه؛ ماست چکیده لبنانی
نکات تکمیلی در مورد لبنه

لبنه جزو غذای ملل - عربی میباشد
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 30 دقیقه
لبنه را می توانید در وعده پیش غذا - سرو کنید .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد .

لبنه ، طرز تهیه لبنه؛ ماست چکیده لبنانی


همچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارخبرگزاری ایلناسایت اعتماد آنلاینخبرگزاری ایرناسایت زومیتسایت همشهری‌آنلاینسایت خبرآنلاینسایت نامه نیوزسایت تابناکروزنامه آرمان ملی