یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

اسکناس 2 هزار تومانی جدید


ماهیت و کارکرد پول یکی از مباحث مهم اقتصادی است که فصلی بزرگ را در تاریخ اندیشه اقتصادی به خود اختصاص داده است؛ این امر به خصوص از این جهت مهم است که نحوه درک ماهیت و کارکرد پول در اقتصاد در نوع سیستم پولی و نحوه مدیریت سیستم پولی اثری مهم دارد.
در هر زمان که اسکناس جدیدی به عنوان درشت ترین اسکناس قابلیت انتشار می یابد به ازای آن پول خرد نیز در بانک مرکزی تولید میشود.تولید اسکناس با تاکید بر اینکه پول های خرد به اندازه کافی در بانک ها وجود دارد انجام میشود با توجه به وجود پول خرد کافی در بانکها،بانک مرکزی اقدام به انتشار اسکناس جدید 20هزار تومانی کرده است.

رونمایی از اسکناس 20 هزار ریالی و بازدید از سامانه جدید بانکداری الکترونیکی با حضور رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی روز دوشنبه در ساختمان بانک مرکزی انجام شد.
در این مراسم حسن روحانی، ضمن امضاء یادبود رونمایی از اسکناس جدید 20 هزار ریالی، ارتقا بانکداری الکترونیکی را گامی در جهت توسعه دولت الکترونیک دانست و از شفافیت در انتشار اطلاعات و نظارت بیشتر بر فعالیت نظام بانکی به عنوان یکی از سیاست های اصولی دولت یاد کرد.


اسکناس 2 هزار تومانی جدید

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی نیز در این بازدید، گزارشی از سامانه جدید بانکداری الکترونیکی ، شبکه شاپرک و نحوه و دلایل انتشار اسکناس به رئیس جمهوری ارایه کرد و از حرکت بانک مرکزی در جهت حفاظت از سلامت مالی بانک ها خبر داد.
سامانه یکپارچه مدیریت اوراق بهادار(سیما)، نظام جامع و یکپارچه آمارهای اقتصادی، سامانه ارزش افزوده مرکز شتاب، نظام شفافیت و تمرکز اطلاعات بانکی ، سامانه مدیریت متمرکز حسابهای دولتی(نسیم)، سامانه چکاوک ، پورتال کاشف ، سامانه پرداخت الکترونیک و سامانه پیام رسانی الکترونیکی مالی از جمله بخش هایی است که مورد بازدید دکتر روحانی قرار گرفت.

اسکناس 2 هزار تومانی جدید