سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

درمان چین و چروک دور چشم با روش‌های جدید


شاید خیلی زودتر از آن که فکرش را کرده باشیم به سراغمان آمده است. خط‌های عمیق و تا خوردگی‌های زیاد اطراف چشم انگار ما را سال‌ها پیر کرده است. چین و چروک دور چشم از مشکلاتی است که به دلایل گوناگون علاوه بر افراد مسن در جوانان نیز رخ می‌دهد. متخصصین طب سنتی پیشنهاداتی را برای درمان خانگی این چین و چروک ارائه کرده‌اند ولی راهکار دائمی برای از بین بردن این چروک‌ها و ترک‌های اطراف چشم چیست؟


	درمان چین و چروک دور چشم با روش‌های جدید | وب


علت به وجود آمدن چین و چروک دور چشم چیست؟

تأثیرات محیطی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید، زمانی که با استرس و روند طبیعی پیری همراه شود، می‌تواند به ایجاد چین‌ و چروک پایدار اطراف چشم منجر گردد. زماني كه اين خطوط عميق می‌شوند، ممکن است با خطوط اخم پایدار و یا خطوط ناشی از نگرانی دائمی اشتباه گرفته شوند.
نگاه کردن با چشمان نیمه باز، خندیدن، سیگار کشیدن، جوش زدن، حرکت عضلات، عمل جراحی، و آسیب‌های وارد شده همگی می‌توانند باعث ایجاد چین و چروک دور چشم شوند. در صورتی که شما متوجه شدید اطراف یک چشم چین و چروک‌ها بیشتر از چشم دیگر است، خندیدن یا لبخند زدن ممکن است عامل اصلی تاثیرگذار بر این مشکل باشند.

درمان چین و چروک دور چشم

متخصصین علاوه بر درمان‌های خانگی استفاده از تزریق ژل یا لیزر و دیگر روش‌های موجود در زمان حاضر را نیز پیشنهاد داده‌اند در ادامه به بررسی هر یک از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

تزریق بوتاکس

بوتاکس یک ژل تزریقی است که از فرم رقیق‌شده پروتئین سم بوتولینوم استفاده می‌کند. اين ژل سیگنال‌های اعصابی که موجب انقباض عضلات اطراف چشم‌ها می‌شود،‌ را مسدود كرده و موجب بهبود ظاهر چین‌ و چروک‌های دور چشم می‌گردد.
بوتاکس انقباض عضلات اطراف چشم‌ها را هدف قرار می‌دهد. تزريق ژل بوتاكس به عضلات، موجب کاهش فعاليت آن‌ها و درنتیجه رفع چین‌ و چروک‌های دور چشم می‌گردد. بوتاکس را می‌توان برای درمان خطوط اخم در پیشانی و صاف کردن آن‌ها نیز به کار گرفت. تزریق حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد، و هیچ دوره ازکارافتادگی پس از تزریق وجود نخواهد داشت.

استفاده از لیزر

بهترین روش برای درمان چین و چروک دور چشم لیزر درمانی است. در این حالت می‌توان از لیزر فراکشنال یا لیزر کامل دی اکسید کربن برای دستیابی به بهترین نتایج درمانی استفاده کرد. علاوه بر این برای این درمان چروک زیر چشم می‌توان از انرژی امواج مافوق صوت برای دسترسی به لایه‌های عمیق پوست و بافت نرم آن استفاده کرد. به هر حال، استفاده از درمان امواج مافوق صوت می‌تواند مقداری پوست شما را سفت کند، اما لیزر چروک دور چشم نمی‌تواند بطور کامل خطوط ریز ایجاد شده دور چشم را درمان نماید.

آیا استفاده از لیزر دردناک است؟

ممکن است فرد درمانگر شما راه‌هایی را برای تبدیل این شیوه درمان به تجربه ای راحت و بدون درد ارائه دهد. از آنجایی که هر کس متفاوت است و راحتی شیوه درمان به سطح درمان مورد نیاز بستگی دارد بهتر است درمورد گزینه درمانی خود با درمانگر خود بحث و تبادل نظر کنید.

مدت زمان بهبودی پس از لیزر درمانی چقدر است؟

ممکن است فرد درمانگر شما راه‌هایی را برای تبدیل این شیوه درمان به تجربه ای راحت و بدون درد ارائه دهد. از آنجایی که هر کس متفاوت است و راحتی شیوه درمان به سطح درمان مورد نیاز بستگی دارد بهتر است درمورد گزینه‌های درمانی خود با درمانگر خود بحث و تبادل نظر کنید.


	درمان چین و چروک دور چشم با روش‌های جدید | وب


لایه برداری درم ابریشن و میکرو درم ابریشن

شما می‌توانید لایه برداری درم ابریشن یا میکرو درم ابریشن را برای چروک‌های زیر چشم انتخاب کنید. در این روش آرایشی درمان چروک‌های زیر چشم از برس های سیمی خیلی کوچکی برای خراشیدن و تمیز کردن پوست چروک استفاده می‌شود. با تقبل هزینه لایه برداری پوست، این فرایند زخم‌های کوچکی ایجاد می‌کند که بعداً پوست جوانی که چروک نخواهد داشت جای آن‌ها را می‌گیرد.

ترمیم پوست از طریق امواج رادیویی

استفاده از امواج رادیویی یک درمان غیرتهاجمی محسوب می‌شود که می‌تواند در کاهش و از بین بردن چروک صورت مؤثر باشد. همچنین این روش کیفیت بافت پوست را نیز بهبود می‌بخشد. بسته به تغییرات ایجاد شده در پوست، ۳ الی ۶ جلسه درمانی توصیه می‌شود.

هایفوتراپی

امواج اولتراسوند با شدت بالا می‌توانند به‌طور مستقیم انرژی حرارتی را به پوست و بافت زیر آن منتقل نمایند. این امر باعث تحریک و بازتولید کلاژن‌های پوست می‌شود. در نتیجه کیفیت پوست بهبود یافته و افتادگی پوست کاهش می‌یابد. در این روش بدون هیچ گونه عمل جراحی و یا تزریقی، پوست به معنای واقعی کشیده خواهد شد. مزیت دیگر این روش عدم نیاز بستری شدن بیمار می‌باشد. برخلاف برخی از درمان‌های لیزری، این روش درمانی می‌تواند برای انواع رنگ‌های پوستی کاربرد داشته باشد.

تمامی درمان‌های گفته شده می‌توانند باعث درمان چین و چروک دور چشم و به طور کلی باعث شفافیت پوست گردند. نوع انتخاب درمان بایستی توسط پزشک متخصص انجام گیرد تا همواره بهترین نتیجه را به دنبال داشته باشد.

گردآوری: مجله اینترنتی وب