شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

کامپیوتر شخصی به نام تلفن همراه


کامپیوتر شخصی به نام تلفن همراه
داستان تلفن همراه به اوایل سال ۲۰۰۱ برمی گردد که در آن زمان «جود بومن» تازه وارد دانشگاه استنفورد شده بود. در همین زمان هم اتاقی اش یک تلفن همراه باریک و زیبا را به او نشان داد که از یکی از دوستانش در ژاپن هدیه گرفته بود. این تلفن همراه می توانست فایل های صوتی با فرمت های مختلف را پخش کند و به صورت بیسیم از اینترنت فایل بارگذاری کند.این تلفن همراه در آن زمان قادر نبود امکان تماس های تصویری را فراهم آورد اما بومن تمام فروشگاه های خیابان سند هیل را به دقت مورد بررسی قرار می داد تا بتواند تلفن همراهی پیدا کند که علاوه بر داشتن این قابلیت ها، امکان برقراری تماس های تصویری نیز روی آن وجود داشته باشد و بتواند با آن به صورت بیسیم از اینترنت فایل بارگذاری کرد. بومن در آن زمان فقط ۲۵ سال داشت و یک دانشجوی معمولی محسوب می شد اما پس از گذشت هفت سال شرکت او هم اکنون ۵/۲۱۸ میلیون دلار درآمد دارد.
این شرکت بومن که هم اکنون Motricity نام گرفته قصد دارد با پرداخت ۵۰ میلیون دلار شرکت کوچک Carl Icahn را نیز خریداری کند. شرکت Motricity موفق به ساخت نرم افزارهایی شده که امکان بارگذاری موسیقی، بازی و دیگر ابزارهای کاربردی تلفن همراه را برای بیش از ۶۰ میلیون مشترک شبکه Cingular/AT&T فراهم می آورد و مشتری های شبکه های MTV و NBC از خدمات این شرکت استفاده می کنند تا بتوانند به صورت آنلاین و مستقیم نظرات خود را در مورد برنامه های پخش شده ارسال کنند. - عرصه جهانی تلفن همراه در ۲۶ مارس سال جاری شرکت Motricity از انعقاد قرارداد جدیدی با شرکت کانادایی Bell Mobility خبر داد. بومن در مورد انعقاد این قرارداد جدید می گوید: «باید اعتراف کرد فراگیرترین و نافذترین دستگاه دیجیتالی عصر حاضر تلفن همراه است. ما این دستگاه را به خوبی شناسایی کرده ایم و معتقدیم تلفن همراه می تواند فعالیت دیگر دستگاه های دیجیتالی را به تنهایی انجام دهد.» بومن یکی از جوان ترین مدیران کنونی محسوب می شود که بر ابزارهای عامه پسند و برنامه های اینترنتی، شبکه های عمومی دوست یابی، فایل های ویدئویی اینترنتی و برنامه های به اشتراک گذاری تصاویر تاکید کرده است.
اگر این نوآوری ها وارد تلفن همراه شود بزرگ ترین تحول در دهه جاری ایجاد خواهد شد. این مدیر جوان هم اکنون تصمیم گرفته با افراد کارآمد و نوآوری چون «سام آلتمن» همکاری کند. آلتمن بنیانگذار و مدیرعامل شرکت Loopt محسوب می شود و به تازگی موفق به ساخت نرم افزاری برای گیرنده های GPS شده که افراد به کمک آن می توانند دوستان و آشنایان خود را پیدا کنند. آنها معتقدند با افزایش اقبال کاربران به تلفن همراه باعث شده تا بازار نرم افزارهای وابسته به این محصول بسیار داغ شود. این اتفاق باعث می شود تا پس از گذشت مدتی شاهد حضور صفحه نمایش های بزرگ تر و برنامه های کاربردی تر فناوری های توانمندتر مانند GPS در تلفن های همراه باشیم.
آلتمن ۲۱ ساله در این باره می گوید: «شما به زودی می توانید تلفن همراه خود را با تمام امکانات موجود در زمان حاضر دراختیار داشته باشید. این وسیله می تواند از یک کامپیوتر هم شخصی تر باشد.» برای سرمایه گذاران تلفن همراه و نرم افزارهای وابسته به آن یکی از منابع اصلی کسب درآمد محسوب می شود تا آنجا که گفته شده شرکت گوگل بیشتر درآمد خود را از راه فروش لینک های منتهی به این نرم افزار و آگهی های بازرگانی کسب می کند. بر اساس آمارهای به دست آمده، بیش از ۱۰۰ هزار مشترک Sprint Nextel هر کدام ماهانه سه دلار پرداخت می کنند تا نرم افزارهای تلفن همراه خود را به روز کنند و آخرین بازی را روی این دستگاه نصب کنند.«دیوید ویدن» یکی از شرکای Khosla Venture که مدیریت بخش نرم افزارهای شخصی در شرکت Loopt را نیز برعهده دارد، می گوید: «آیا می توانید در آینده چیزی فراتر از گوگل را در اینترنت پیدا کنید؟ باید مطمئن باشید که در زمینه تبلیغات آنلاین حتماً یک مرکزی اینترنتی فراتر از گوگل را پیدا خواهید کرد.» در کنار این رشد روزافزون اینترنتی ما باید خدمات وابسته به تلفن همراه را به روز کنیم و آنها را با پیشرفت های اینترنت هماهنگ سازیم. از مهم ترین کارهایی که در اولویت دیگر برنامه ها قرار می گیرد می توان به ارتباطات بیسیم تلفن همراه و اینترنت، تعریف استانداردهای جدید و بین المللی و تولید تراشه های Wi-Fi روی تعداد بیشتری از تلفن های همراه اشاره کرد. جهش فوق العاده ام روزه ثابت شده است مهندسان جوان بیشتر می توانند نیازهای بازار را شناسایی کرده و محصولات خود را مطابق با آنها تولید کنند.
شرکت مایکروسافت در ۱۴ مارس سال جاری شرکت بزرگ TellMe Networks را خرید تا بتواند گام های تازه ای در این عرصه بردارد. این شرکت نرم افزار شناسایی پیام های صوتی را تولید می کرد. غول نرم افزاری جهان هم اکنون قصد دارد با استفاده از این محصول توانمندی های صوتی سیستم عامل ویندوز تلفن های همراه را توانمندتر کند.آخرین محصول مرکز Research In Motion که BlackBerry ۸۸۰۰ نام گرفته به یک تراشه GPS مجهز شده که کاربران به کمک آن می توانند همه مسیرهای خود را پیدا کنند. تلفن همراه جدید اپل نیز که iPhone نام دارد شامل نرم افزار مخصوص ارسال و دریافت پست الکترونیکی، نقشه الکترونیکی، جست وجوگر و... می شود. یاهو نیز در۲۰ مارس بخش جست وجوگر خود برای تلفن های همراه را گسترش داد و امکان به روزکردن نرم افزار داخلی مدل های مختلف این محصول را برای کاربران فراهم کرد حتی گوگل نیز در این میان اعلام کرد به زودی یک پورتال توانمند برای تلفن همراه راه اندازی خواهد کرد. کارشناسان بر این باورند، ساخت شبکه های بیسیم هوشمند مهم ترین اتفاقی است که می تواند در حوزه تلفن همراه بیفتد. این بهترین راه برای ورود تلفن های همراه به داخل خانه های کاربران محسوب می شود.
برای پیشرفت هرچه بیشتر در این زمینه شرکت های تولیدکننده نرم افزار مجبورند قراردادهایی را با مراکز عرضه کننده خدمات بیسیم منعقد کنند اما باید توجه داشت که چنین قراردادهایی هزینه های فراوانی را به همراه دارد. «بیل هاگز» یکی از محققان زبده مرکز تحقیقاتی In-Stat می گوید: «اگر شما با عرضه کنندگان خدمات بیسیم و مخابراتی قراردادی را به امضا نرسانید کار خود را برای پیروزی در بازار رقابتی امروز بسیار مشکل کرده اید.» یکی از بزرگ ترین مشکلات و درگیری هایی که امروزه در این حوزه وجود دارد، پررنگ کردن حضور خود نسبت به دیگر شرکت هاست. «سوزان کینگ» یکی از شرکای شرکت بزرگ New Enterprise Associates نیز معتقد است: «زمانی که شما خدمات مردمی و محبوب در زمینه سرویس های بیسیم را مورد مطالعه قرار می دهید متوجه خواهید شد برخی از این خدمات توسط شرکت های بزرگ رسانه ای عرضه شده اند و بیشتر آنها را شرکت های کوچک نرم افزاری عرضه کرده اند.» او در ادامه صحبت های خود خاطرنشان می کند: «این امر مساله را برای شرکت های بزرگی چونCingular و Verizon بسیار مشکل می کند. شما در خارج از این شرکت ها مراکز نرم افزاری فراوانی را خواهید دید که به صورت مستقل فعالیت می کنند.
این شرکت های مخابراتی و مراکز نرم افزاری چگونه می توانند یکدیگر را پیدا کرده و با هم ارتباط برقرار کنند؟» شرکت Loopt بر اساس آخرین مطالعات و بررسی های خود ۷۸ شرکت نظیر گوگل را پیدا کرده که به کاربران امکان می دهند همدیگر را به راحتی پیدا کنند و با یکدیگر در ارتباط باشند. شرکت Helio که زیر نظر مرکز EarthLink اداره می شود و همچنین شرکت مخابراتی SK Telecom کره جنوبی اقدام به راه اندازی یک شبکه عمومی و همگانی تلفنی کرده اند که به وسیله آن کاربران می توانند از خدمات GPS نیز بهره مند شوند. شرکت نرم افزاری Helio به کاربران امکان می دهد تصاویر خود را از طریق تلفن همراه روی سایت اینترنتی MySpace منتشر کنند. دیگر مراکز بزرگ و صاحب نامی که در این عرصه گام برداشته اند شامل نوکیا، Qualcomm و اریکسون می شوند و در ماه های گذشته خدمات فراوانی را در این زمینه وارد بازار کرده اند.این طور که مطالعات صورت گرفته نشان می دهد، شرکت های مخابراتی معمولاً تمایل دارند با مراکز نرم افزاری که امکان بارگذاری برنامه های مختلف روی تلفن همراه را فراهم می کنند، همکاری کنند. از دیگر مواردی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته اینترنت و ابزارهای اینترنتی در تلفن همراه است. از آنجایی که کاربران به جست وجوهای اینترنتی علاقه فراوان دارند شرکت های مخابراتی در تلاشند ابزارهای جست وجوگر بهتری را در اختیار مشترکان تلفن همراه بگذارند. - همگانی کردن یک محصول در اینجا این سوال مطرح می شود که مشترکان تلفن همراه چگونه می توانند از نرم افزارهای اینترنتی استفاده کنند؟ در یک بررسی جدید مشخص شده است، نرم افزارهای مکان یاب محبوب ترین برنامه هایی هستند که کاربران آن را بارگذاری و روی تلفن همراه خود نصب می کنند. این طور که مرکز In-Stat اعلام کرده، نرم افزارهای ویرایش و ارسال تصاویر پس از برنامه های مخصوص GPS در رده دوم قرار گرفته اند. In-Stat برای به دست آوردن این نتایج حدود هزار و ۴۰۰ مشترک تلفن همراه را در ماه آوریل سال جاری مورد مطالعه قرار داد. در پایان این بررسی ها مشخص شده این کاربران از تلفن همراه خود سه توقع عمده داشته اند: استفاده از نقشه ها و برنامه های مسیریاب آنلاین، استفاده از برنامه های شبکه ای برای پیداکردن دوستان و اعضای خانواده خود و کاهش ترافیک های مخابراتی برای افزایش سرعت در استفاده از خدمات. در یک مطالعه دیگر که چندی پیش صورت گرفته بود مشخص شد، ۲۹ درصد مشترکان هرگز از طریق تلفن همراه برنامه های اینترنتی را بارگذاری نمی کنند و ۱۷ درصد هم در طول ماه های گذشته تنها یک برنامه بارگذاری کرده اند. این ارقام برای کاربران آمریکایی کمتر اعلام شده است.
منبع:Domain/B.com
میثم لطفی
منبع : روزنامه سرمایه