جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

درمان درد در دوران بارداری


نی نی: برخی از خانم های باردار در تمام دوران بارداری دچار دردها و انقباضات کاذب رحمی هستند. آیا شما هم جزء این دسته افرادید؟ در این صورت با انجام این چند توصیه می توانید درد خود را کاهش داده و از لحظات خوب زندگی لذت ببرید.

درمان درد در دوران بارداری


1. از فعالیت های شدید بپرهیزد

به یاد داشته باشید که شما در حال به ثمر رساند رسالتی عظیم هستید: تولد یک نوزاد. پس بدون کمترین احساس گناهی از شتاب کارهایتان کم کنید. بین کارها و فعالیت هایتان کمی وقفه ایجاد کرده و ساعات خوب و استراحت خود را بیشتر کنید. به طور خلاصه: به ندای درونی بدنتان که شما را دعوت به استراحت می کند گوش کنید.
2. آب کافی بنوشید
آیا می دانستید که کم آبی منجر به تحریک و انقباضات رحمی شود؟ پس نوشیدن مایعات فراوان در طول روز را فراموش نکنید. بله، درست است، حتی اگر مجبور شوید بیشتر وقتتان را در دستشویی بگذرانید!
3. دوش آب گرم بگیرید
اگر بیشتر اوقات دچار درد و انقباضات براکستون هیکس می شوید، آب درمانی به خصوص برای عضلات مفید بوده و دارای اثرات آرام بخش بسیاری است. پس دوش آب گرم بگیرید.
در صورت عدم اطمینان از ماهیت انقباضاتی که احساس می کنید: اگر این انقباضات با دوش آب گرم کاهش یافته و به تدریج برطرف شدند در واقع همان انقباضات کاذبند. ولی درصورت که در طول استحمام مدت و شدت انقباضات بیشتر شد، می توانند نشانه های شروع زایمان باشند.
4. از ایستادن های طولانی مدت پرهیز کنید
هر چند که پیاده روی برای دوران بارداری بسیار مفید است، ولی سعی کنید از ایستادن های طولانی مدت پرهیز کنید.
5. بار سنگین بلند کنید
سعی کنید تا می توانید بار سنگین بلند نکنید. این مساله حتی در مورد کودکانتان نیز صدق می کند: پس برای در آغوش گرفتن فرزندانتان بهتر است ابتدا بنشینید و بعد آنها را روی زانوی خود نشانده و نوازش کنید.
6. از سفرهای طولانی با ماشین یا هواپیما خودداری کنید
سعی کنید سفرهای طولانی با ماشین یا هواپیما را به زمان دیگری موکول کنید. چون تکان های وارد شده در طول سفر باعث ایجاد اسپاسم های رحمی می شوند. اگر مجبور به سفر هستید هر دو ساعت یکبار توقف کنید تا بتوانید کمی قدم زده، مقداری آب بنوشید و قدری استراحت کنید.
7. حرکات یوگا انجام دهید
انجام حرکات یوگا باعث هماهنگی ذهن و بدن می شود. به این ترتیب علاوه بر آرامش و استراحت، با انجام این حرکات احساس هماهنگی و ارتباط بیشتری با بدن و نوزاد خود خواهید کرد.
8. با یک متخصص طب سوزنی مشورت کنید
انجام طب سوزنی در دوران مختلف بارداری اغلب بسیار مفید بوده و در کاهش درد این انقباضات اثرات معجزه آسایی دارد.
9. معاینات واژنی را محدودتر کنید
از پزشک مامای خود بخواهید معاینات واژنی را به حداقل برساند، زیرا این معاینات منجر به القای زایمان می شوند.
10. غذاهایی سرشار از منابع پیریدوکسین استفاده کنید
انقباضات مکرر با بسیار شدید می توانند در اکثر کمبود ویتامین B6 ایجاد شوند. پس سعی کنید مواد غذایی سرشار از پیریدوکسین نظیر سیب زمینی، موز، هویج، لوبیا سبز، عدس، نخود، گردو، آواکادو، گوش قرمز، ماهی، جوانه گندم، روغن ماهی، غلات سبوس دار، قارچ و سبزیجات را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
11. چای تمشک بنوشید
چای تمشک (نه خود تشمک!) بیشتر در دوران بارداری مصرف می شود. این چای خواص بی شماری داشته و برای درمان بیماری های مربوط به زنان بسیار مفید است. مصرف آن باعث پیشگیری از سقط جنین، از بین رفتن انقباضات کاذب و علاوه بر آن موجب تقویت رحم می شود. می توان مصرف آن را با شروع بارداری آغاز کرد، ولی در افرادی که به دلیل وجود سابقه خانوادگی خطر سقط جنین در آنها بالاست توصیه می شود تا پایان سه ماهه اول بارداری از مصرف آن پرهیز کنند.
برای تهیه این چای کافی است یک قاشق چای خوری برگ تمشک را در یک فنجان آب جوش حل کرده و اجازه دهید به مدت 10 تا 15 دقیقه دم بکشد. می توانید بین 2 تا 4 فنجان از این چای را در طول روز بنوشید. اضافه کردن چند قطره آب لیمو یا یک برش لیموی تازه علاوه بر طعم دار کردن آن در رفع تشنگی بسیار موثر است.
می توانید به اندازه چهار فنجان از این چای تهیه کنید تا مابقی آن را در یخچال نگهداری کرده و در طی روز بنوشید.
12. از گیاهان دارویی استفاده کنید
کسانی که آشنایی کمی با گیاهان دارویی دارند می دانند که "بوداغ" "یا بداغ" موثرترین گیاه برای کاهش درد ناشی از اسپاسم رحم است. مصرف این گیاه که درد ناشی از انقباض و گرفتگی رحم را تسکین می دهد به مادران باردار توصیه می شود.