پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

خوردن این ماهی ها احتمال سقط را بالا می برند!


پرسش: چه غذاهایی در دوران بارداری بخصوص اوایل بارداری موجب سقط جنین می شود ؟

خوردن این ماهی ها احتمال سقط را بالا می برند!


پاسخ: * برخی بیماری‌ هایی نظیر بیماری سلیاک یا عدم تحمل گلوتن می ‌تواند یکی از دلایل سقط جنین باشد. این بیماری گرچه شایع است اما در برخی موارد تشخیص داده نمی ‌شود و در نتیجه بدون درمان باقی می ‌ماند. از جمله نشانه‌ های ابتلا به این بیماری اسهال شدید و لاغری است. این ناراحتی می‌ تواند بر تخمک ‌گذاری نیز تاثیر گذاشته و عامل ناباروری یا سقط جنین باشد. خانم ‌هایی که مبتلا به این ناراحتی هستند با دریافت رژیم بدون گلوتن می‌ توانند از بروز سقط پیشگیری کنند.
* از جمله مواد غذایی دیگری که گاهی احتمال سقط را افزایش می ‌دهد مصرف قهوه است. جالب است بدانید احتمال سقط در صورتی که میزان مصرف کافئین در روز از 250 میلی ‌گرم یا دو فنجان قهوه بالاتر برود به شدت افزایش می ‌یابد. نکته دیگر این که باید متوجه مصرف کافئین پنهان هم بود. این کافئین در چای، برخی نوشابه ها و شکلات وجود دارد.
* مصرف نوشیدنی‌ های الکلی است .
رژیم غذایی ضد سقط
این سوالی است که محققان بسیاری در پی یافتن آن هستند. بررسی ‌ها نشان داده افزایش مصرف سبزیجات برگ سبز، میوه‌‌ های تازه، امگا 3 و امگا 6، تخم‌ مرغ، ماهی و مواد لبنی و به طور کل، داشتن یک رژیم غذایی متعادل می ‌تواند احتمال سقط را کاهش دهد.
در مورد ماهی باید دقت شود که از ماهی هایی چون ماهی تن، کوسه ماهی، شمشیر ماهی، ماهی ماکرو و ماهی خال مخالی استفاده نشود زیرا این ماهی ها حاوی جیوه هستند و در سقط جنین موثرند.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

براي عضويت در خبرنامه ني ني بان و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.