یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

۲۲ ژانویه ۲۰۰۶ ـ آغاز زمامداری مورالس در بولیوی (یک سرخ دیگر در آمریکای لاتین)


۲۲ ژانویه ۲۰۰۶ ـ آغاز زمامداری مورالس در بولیوی (یک سرخ دیگر در آمریکای لاتین)

۲۲ ژانویه ۲۰۰۶ «ایوو مورالس» رئیس جمهور منتخب بولیوی طی مراسمی با حضور سران و نمایندگان کشورهای مختلف از جمله سران ونزوئلا، آرژانتین و برزیل، ولیعهد اسپانیا، معاون وقت رهبری …

۲۲ ژانویه ۲۰۰۶ «ایوو مورالس» رئیس جمهور منتخب بولیوی طی مراسمی با حضور سران و نمایندگان کشورهای مختلف از جمله سران ونزوئلا، آرژانتین و برزیل، ولیعهد اسپانیا، معاون وقت رهبری کوبا، نماینده ویژه دولت ایران، سران قبایل سرخپوست سراسر قاره آمریکا از جمله ایالات متحده دوران زمامداری پنج ساله خود را آغاز کرد. از سوی دولت آمریکا، معاون وزارت خارجه این کشور در مراسم شرکت کرده بود. مورالس روز پیش از این آیین، در مراسم دیگری که در «تیواناکو» محل معبد باستانی اقوام سرخپوست در بلندی های آندز برگزار شده بود که از سطح دریا ۳هزار و ۸۶۰ متر ارتفاع دارد مقام ریاست سرخپوستان بولیوی را پذیرفت و لباس و کلاه ویژه را پوشید. وی در این مراسم قول داد که به هرگونه الگو و آثار استعمار در بولیوی پایان دهد. وی در عین حال گفت که مردم بولیوی نباید به پول نفت و گاز این کشور چشم بدوزند، از این درآمد صرفا برای صنعتی کردن، عمران و بهبود وضعیت کشاورزی و تامین درمان و آموزش و پرورش رایگان و نگهداری از سالخوردگان باید استفاده شود. بولیویایی ها باید سخت کار کنند تا کشورشان را سوئد آمریکای لاتین سازند.

شرکت سران سرخپوستان قاره آمریکا در چنین مراسمی بی سابقه اعلام شده بود. مورالس یک کشاورززاده از قبیله بومیان «آیمورا» است که تا قرن ۱۱ تمدنی بسیار درخشان داشتند. وی نخستین بومی (سرخپوست) است که به ریاست جمهوری بولیوی برگزیده شده است.