چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا

دخترم تو را تحسین می كنم


دخترم تو را تحسین می كنم

پدرانی كه دختر دارند باید توجه به نكات ویژه ای داشته باشند تا روابط میان آنها و دخترشان و عزت نفس فرزندشان تقویت شود

پدرانی كه دختر دارند باید توجه به نكات ویژه‌ای داشته باشند تا روابط میان آنها و دخترشان و عزت نفس فرزندشان تقویت شود. ما در این مقاله به ۱۰ نفس فرزندشان تقویت شود. ما در این مقاله به ۱۰ نكته اشاره می‌كنیم كه رعایت آنها بسیار مفید واقع می‌شود:

۱) به دخترتان گوش دهید. این مورد از اهمیت قابل ملاحظه‌ای برخوردار است. اینكه دخترتان به چه چیزی فكر می‌كند، به چه اعتقاد دارد، چه احساسی و چه رویاهایی دارد و حتی اینكه چه كارهایی می‌كند بسیار با اهمیت‌تر از ظاهر او می‌باشد. جالب است كه بدانید رفتار پدران بر نگرش دخترانشان نسبت به خود تاثیر زیادی دارد. زمانی كه به فرزند دخترتان به دلیل آن چیزی كه واقعا هست، ارزش می دهید، در واقع به او اطمینان خاطر می‌دهید تا بتواند از استعدادهای خویش به نحو احسن در زندگی استفاده كند.

۲) قدرت درك و فهم او را تحسین كنید. با تشویق و تحسین دخترتان، به او كمك می كنید تا تشخیص دادن، مقاومت و غلبه بر موانع و مشكلات را بیاموزد. بدین ترتیب او می تواند به اهدافش دست بیابد و دیگران را نیز در این راه یاری كند. و در نهایت قوی و دانا باشد.

۳) به او احترام بگذارید. سعی كنید او خودش را از لحاظ جسمی و شخصیتی دوست داشته باشد. این واقعیت را با او در میان بگذارید كه

الف) دختران در سنین رشد نیاز به تغذیه خوب و سالم دارند

ب) رژیم غذایی نامنظم و موقت فایده‌ای ندارد

ج) او بدنش را برای توانایی‌ها و عملكردش نیاز دارد نه برای شكل ظاهری آن.

۴) او را تشویق كنید كه فعالیت ورزش كند. دخترتان را به انجام فعالیت‌های ورزشی گوناگو تشویق كنید، حداقل پیاده‌روی را فراموش نكنید! دخترانی كه فعالیت جسمی دارند، كمتر به كارهای خلاف و غیر اخلاقی روی می‌آورند و فعالترین دختران، اصولا پدرانی دارند كه در فعالیت‌ها با آنها همراهی می كنند.

۵) با مدرسه او در ارتباط باشید. سعی كنید به طور منظم به مدرسه بروید. از برنامه‌ها و سیاستهای مدیر مدرسه آگاه شوید و در صورت امكان به طور دواطلبانه در برخی فعالیت‌ها شركت كرده و از اوضاع فرزندتان اطلاع كامل حاصل كنید.

۶) خود را وارد كارهای او كنید. سعی كنید در ورزش، بازی، تفریح و حتی مهمانی، حداقل در مسیر راهی كه می‌رود، دوستانه او را همراهی كنید. او را تشویق كنید كه كیفیت كارهایش را بالاتر ببرد و به او اطمینان دهید كه در صورت لزوم، از او حمایت می كنید.

۷) جهان بهتری برای دختران فراهم كنید. جهان امروز، خطرات بی‌شماری برای دختران دارد. انزوا و كنترل بیش از حد نیز سودی ندارد زیرا معنی آن این است كه شما به دختران اعتماد ندارید. در عوض، سعی كنید با همكاری والدین دیگر محدوده امنی را برای او فراهم سازید تا او و دوستانش در آن محدوده آزادانه حركت كند و فكر نكند «پسر بودن»‌ لزوما بهتر از «دختر بودن »است.

۸) از دخترتان در كارها كمك بخواهید. گاهی اوقات برای وی از كارهایتان بگویند، در صورت امكان او را یك روز به محل كار خود ببرید تا از نزدیك شاهد زحمات شما باشد. بد نیست كه گاهی اوقات قبوضی را كه ماهیانه پرداخت می‌كنید نیز به او نشان دهید تا مدیریت مالی را از همین حال بیاموزد و بداند كه شاید لازم باشد او نیز روزی كار كند و هزینه‌هایی را تقبل نماید، بدین ترتیب او با جهان كار و اقتصاد آشنا می‌شود.

۹) از برنامه‌های مثبت استقبال كنید. برنامه‌های شاد و آموزنده و یا علمی را با خانواده تماشا كنید. فقط جنبه‌های منفی برنامه‌های تلویزیون، رادیو و حتی اینترنت را مطرح نكنید، مطمئن باشد برنامه‌های مثبت بسیاری نیز در این رسانه‌ها وجود دارند كه دخترتان می‌تواند به آنها بپردازد.

۱۰) از پدران دیگر نیز بیاموزید، همواره تجربه‌های گروهی بسیار ارزشمند هستند، پس از دیگران نیز بیاموزید. می‌توانید در مسائل مختلف از تجربه تربیتی، آموزشی و یا حتی شغلی دیگر پدران نیز استفاده كرده و اطلاعات خود را افزایش داده و به روز كنید. بدین ترتیب روابط اجتماعی و رابطه میان خود و خانواده را استحكام ببخشید.

پویا فخر آبادی