دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا

قصه فوتبال بی رئیس


قصه فوتبال بی رئیس

دقیقاً از زمانی که فوتبال ایران از سوی فیفا تعلیق شد, به نوعی در سردرگمی عجیبی فرو رفتیم جناح بندی در فوتبال ایران به وجود آمد و نبود یک تصمیم گیرنده در عرصه های مهم ضربات جبران ناپذیری به فوتبال وارد ساخت

دقیقاً از زمانی که فوتبال ایران از سوی فیفا تعلیق شد، به نوعی در سردرگمی عجیبی فرو رفتیم. جناح‌بندی در فوتبال ایران به وجود آمد و نبود یک تصمیم‌گیرنده در عرصه‌های مهم ضربات جبران‌ناپذیری به فوتبال وارد ساخت.

شاید اولین ضربات تعلیق و به‌وجود آمدن هرج و مرج متوجه تیم‌ملی فوتبال امید شد و نداشتن برنامه‌ریزی این تیم را تقریباً به مرز نابودی کشید.

پس‌لرزه‌های نبود یک تصمیم‌گیرنده در فوتبال ایران گریبان تیم ملی فوتبال بزرگسالان و حتی لیگ برتر را گرفت. به طور کلی باید گفت اینکه هیچ کدام از عناصر اجرایی فوتبال ایران، رئیس و تصمیم‌گیرنده اصلی خود را نمی‌شناختند ضربات جبران‌ناپذیری را به فوتبال وارد کرد. اما کمیته انتقالی برای تدوین اساسنامه تشکیل شد که تمام آنها مورد اعتماد فیفا بودند و در این بین صفایی فراهانی به خاطر ارتباط‌های برون‌مرزی بسیار خوبی که داشت به عنوان رئیس انتقالی منصوب شد. ما با اینکه چندین بار اساسنامه پذیرفته نشد و چه کارهایی صورت گرفت به هیچ عنوان کاری نداریم.

مسأله‌ای که طی این چندین روز ذهن اهالی فوتبال را به خود مشغول کرده است عدم اعتماد فیفا به ساختار فوتبال ایران است که گفته می‌شد حتی اگر اساسنامه این بار پذیرفته شود نیز باز هم یکی از اعضای کمیته انتقالی که شنیده‌ها حاکی از آن است که صفایی فراهانی خواهد بود، به احتمال فراوان به مدت یک سال دیگر به طور موقت رئیس تشکیلات فوتبال ایران باقی خواهد ماند و این موضوع باعث بروز نگرانی‌های بسیار زیادی خواهد شد.

به اینکه فیفا چرا می‌خواهد فراهانی به مدت یک سال دیگر بر مسند قدرت بنشاند کاری نداریم ولی اینکه گفته می‌شود و حتی خود صفایی فراهانی نیز این موضوع را تأیید کرده است که فیفا به تشکیلات فوتبال ایران اعتماد چندانی ندارد کاملاً ناراحت‌کننده است.

البته صفایی فراهانی بسیار کاربلد است و همان طور که گفته شد ارتباط بسیار خوبی در خارج از مرزهای فوتبال ایران دارد ولی اینکه انتخابات برگزار نشود و یا اینکه نماینده تام‌الاختیار فیفا باز هم در تمام کارها سرکشی کند و فوتبال ایران همچنان رئیس و تصمیم‌گیرنده اصلی خود را نشناسد سرآغاز مشکلات جدیدی است که البته کمابیش با آن روبه‌رو هستیم و نمی‌توان از بروز آن نیز جلوگیری کرد چرا که در طی این مدت نیز همواره همراه ما بوده است.

یک بار کمیته انتقالی برای فوتبال ایران تصمیم می‌گیرد و بار دیگر اعضای موقت فدراسیون فوتبال ایران این تصمیم را نفی می‌کنند.از این اشکالات در فوتبال ایران به اندازه کافی دیده شده و تمام اینها در نهایت به ضرر ما است که در درازمدت تأثیرات بسیار وحشتناکی را به فوتبال ایران خواهد گذاشت.

حالا سؤال اینجاست که چرا کمیته انتقالی برای فیفا اعتمادسازی نمی‌کند و چرا به گونه‌ای عمل نمی‌کنیم که فیفا باور کند ساختار فوتبال ایران در حال تغییر است. در واقع وظیفه کمیته انتقالی نیز همین است و باید چنین کاری انجام دهد.

تشکیلات فوتبال ایران به اندازه کافی تا این لحظه به هم ریخته کار کرده است و دیگر نباید بیش از این آن را مورد اذیت قرار داد. مثلاً امیر قلعه‌نوعی سرمربی تیم‌ملی فوتبال ایران نیز در این شرایط که رئیس خود را نمی‌شناسد از فرصت استفاده کرده و گفته است که به هیچ کس جز علی‌آبادی پاسخگو نیست.

تمام این مسائل فقط به یک دلیل به‌وجود می‌آید و آن هم نبود تصمیم‌گیرنده در فوتبال است. به‌نوعی این حق فوتبال ایران است که از این شرایط نابسامان موجود به سرعت خارج شود و هرچه زودتر کمیته انتقالی شرایطی را به‌وجود بیاورد که کار انتخابات فدراسیون فوتبال سریعاً تمام شود و دیگر کسی نتواند از تشکیلات فوتبال ایران ایراد بگیرد.

باز هم تکرار می‌کنیم که تمدید قرارداد صفایی فراهانی به مدت یک سال آن هم به طور موقت به هیچ عنوان خوب نیست هرچند خبیری این جریان را تکذیب کرده است ولی شواهد امر می‌گوید این جریان محتمل و قریب‌الوقوع است. امیدواریم کار به آنجا که گفته شد نکشد چرا که بیشتر از گذشته ضربه خواهیم خورد و در این شرایط حساس حتی امکان دارد بروز این اخبار ضد و نقیض به داخل اردوی تیم‌ملی، تأثیرات منفی زیادی روی ملی‌پوشان بگذارد.

به دراز کشیده شدن قصه فدراسیون فوتبال ایران با فیفا و دائماً رد شدن اساسنامه حتی در داخل ایران شکاف‌هایی بین مسؤولان به وجود آورده است که به شکل کاملاً بارز می‌توان آن را بین سازمان تربیت‌بدنی و اعضای کمیته انتقالی دید.

به طور مثال سازمان از اعضای کمیته انتقالی برای جشن بدرقه تیم‌ملی دعوت نمی‌کند و کمیته انتقالی نیز هیچ کوششی برای حضور مدیران سازمان تربیت‌بدنی در جشن اختتامیه مسابقات جام ملت‌های آسیا انجام نمی‌دهد و این خود باعث به‌وجود آمدن شکاف‌هایی شده است که فقط فوتبال ایران را به بیراهه می‌برد و هیچ سودی ندارد.این است قصه فوتبالی که تصمیم‌گیرنده ندارد و حالا قسمت‌های اصلی آن باقی مانده که بی‌شک با وجود این شرایط پیش رویمان قرار خواهد گرفت.

سعید پیرمحموئی