پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

کودکان با نیازهای ویژه


کودکان با نیازهای ویژه

اصطلاح کودکان با نیازهای ویژه یا استثنایی به کودکانی اطلاق می‌شود که به برنامه‌های آموزشی خاصی نیاز دارند و این آموزش، نیازهای یادگیری منحصر به فرد آن‌ها را فراهم می‌آورد.
عقب …

اصطلاح کودکان با نیازهای ویژه یا استثنایی به کودکانی اطلاق می‌شود که به برنامه‌های آموزشی خاصی نیاز دارند و این آموزش، نیازهای یادگیری منحصر به فرد آن‌ها را فراهم می‌آورد.

عقب ماندگی ذهنی، مشکلات ویژه یادگیری، نارسایی‌های زبان و گفتار، آسیب‌های شنوایی، آسیب‌های بینایی، نارسایی‌های حرکتی شامل ناهنجاری‌های مربوط به اسکلت و عضلات، تأخیرهای تحولی، اوتیسم (در خود ماندگی) و چند معلولیتی می‌تواند کودکان را به کودکان با نیاز ویژه تبدیل کند.

بیماری، ارث و تصادف، مرزی برای آسیب‌رساندن به کودکان نمی‌شناسد.

هر کودکی در هر طبقه اجتماعی و اقتصادی، از هر ملیت و مذهبی ممکن است دچار یکی از آسیب‌های جسمی، حرکتی یا ذهنی شود.

برخی پدران و مادران بر این باورند که به دنیا آمدن فرزندی با مشکلات جسمی و نارسایی‌های ذهنی در یک خانواده، به معنای پایان زندگی است.

در باور این افراد مشکلات بینایی، شنوایی، ذهنی و حرکتی، فرزندشان را، نیازمند و مستحق ترحم و دلسوزی می‌کند و ضربه سختی به «انسان بودن» او می‌زند. گرچه هرگز نمی‌توان منکر نیازها، کمبودها و محدودیت‌هایی شد که در زندگی این کودکان وجود دارد، اما این محدودیت‌ها، باید پدران و مادران را بیش از هر چیز به استفاده از امکانات ویژه آموزشی و خواندن کتاب‌های مناسب‌سازی شده برای این کودکان، برانگیزد.

دانش ما درباره ویژگی‌های این کودکان، شناسایی توانایی‌ها و محدودیت‌های هر کودک و تدارک برنامه‌های آموزشی خاص برای تأمین نیازهای آنان می‌تواند در رشد همه جانبه ذهنی آن‌ها تاثیر بسزایی داشته باشد.

یکی از مؤثرترین این روش‌ها، قصه‌گویی و خواندن کتاب برای این کودکان و تشویق غیرمستقیم آن‌ها به نزدیکی با کتاب است که می‌تواند تا حد زیادی عقب‌ماندگی‌های آموزشی آن‌ها را، از لحاظ فردی و اجتماعی جبران کند و آن‌ها را به سطح رشد اجتماعی، شناختی و عاطفی سایر همسالان خود نزدیک کند.

شناخت ویژگی‌های این کودکان و انتخاب کتاب متناسب با ویژگی‌های آن‌ها کمک می‌کند که این کودکان هم مانند همنوعان خود از کتاب، قصه، شعر و بازی لذت ببرند و از هرکدام دریافت‌های حسی، عاطفی و آموزشی ویژه خود داشته باشند.

خواندن کتاب‌های داستان، لالایی و شعر برای کودکان با نیازهای ویژه در هر سنی، کمک می‌کند تا پا به پای همسالان خود بیاموزند و متحول شوند.

موفقیت‌های چشمگیری که تا امروز در نابینایان و ناشنوایان و معلولین جسمی ـ حرکتی سراسر جهان دیده شده، گواه این است که کودکان با نیازهای ویژه می‌توانند در حوزه‌های مختلف علمی، هنری و فرهنگی به جایگاه والایی دست پیدا کنند.

سایت کتاب