شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

پای کدو (Pumpkin Pie)


پای کدو (Pumpkin Pie)

▪ مواد لازم پای کدو (Pumpkin Pie) برای هشت برش:
- کدو تنبل ۱۵۰۰ گرم (باید قسمت داخل کدو نارنجی باشد)
- تخم‌مرغ دو عدد بزرگ
- شکر قهوه‌ای (تصفیه نشده) ۱۱۰ گرم (می‌توان از شکر سفید هم استفاده کرد)
- نمک …

مواد لازم پای کدو (Pumpkin Pie) برای هشت برش:

- کدو تنبل ۱۵۰۰ گرم (باید قسمت داخل کدو نارنجی باشد)

- تخم‌مرغ دو عدد بزرگ

- شکر قهوه‌ای (تصفیه نشده) ۱۱۰ گرم (می‌توان از شکر سفید هم استفاده کرد)

- نمک یک قاشق چای‌خوری ( نمک ضروری نیست)

- خامه ۲۵۰ گرم

- شیر ۱۲۰ گرم

- ادویه برای پای کدو: دارچین- زنجبیل- ادویه میخک (Clove) – بادیان رومی (Anise) رازیانه- فلفل سیاه- پوست سابیده لیمو در صورت نداشتن تمامی ادویه‌ها از دارچین و زنجبیل وفلفل سیاه و بادیان رومی (Anise) استفاده شود. اگر بادیان رومی هم نبود، می‌شود از آن هم صرف نظر کرد ولی به‌تر است که بادیان رومی باشد.

- بیسکویت ۲۳۰ گرم

- روغن گیاهی مایع ۴ قاشق غذاخوری

- کره ۳۰ گرم

- مغز گردو برای پاشیدن روی پای پس از پخته شدن.( اختیاری است) ریختن گردو ابتکار خودم است که باعث خوش‌مزه شدن بیش‌تر پای کدو می‌شود.

طرز تهیه:

کدو را با پوست به قطعات کوچک‌تر بریده و در یک دیگ با آب کم می‌پزیم تا قسمت گوشتی آن نرم شود. سپس کدو را در آب‌کش ریخته تا آب آن برود. پس از سرد شدن پوست کدو را با کارد جدا می‌کنیم.

سپس کدو را که به‌صورت خمیر در آمده در یک پارچه یا تور قرار می‌دهیم و آب موجود در کدو را تا حدی می‌گیریم.

آب‌گیری از کدو لازم است.

سپس اول خامه و شیر را در مخلوط‌کن می‌ریزیم و بعد شکر را اضافه می‌کنیم, سپس کدو را اضافه کرده و با هم برای ۱۵-۲۰ ثانیه مخلوط می‌کنیم.

هیچ‌وقت تخم مرغ و ادویه را در مخلوط ‌کن نریزید چون اکثر آن به دیواره‌ی مخلوط کن می‌چسبد و ضایع می‌شود.

سپس مخلوط را در یک ظرف بزرگ ریخته و تخم مرغ و نمک و ادویه پای را به آن اضافه کرده و با هم‌زن کیک پزی می‌زنیم. اگر مخلوط به اندازه کافی شیرین نیست می‌توانید در این مرحله شکر بیشتری اضافه کنید.

یک توضیح برای مقدار ادویه این پای: از هر کدام از ادویه‌های نام‌برده در بالا، یک قاشق غذاخوری در ظرفی ریخته و همه را با هم مخلوط می‌کنیم و سپس از این مخلوط ادویه, فقط یک قاشق غذاخوری در مواد پای می‌ریزیم و مقدار باقی مانده را برای دفعات بعد نگه می‌داریم. بجز این یک قاشق ادویه مخلوط که دارچین هم شامل آن است یک قاشق دارچین اضافه در مواد پای می‌ریزیم.

اکنون مخلوط پای کدو برای ریختن در قسمت بیسکویتی آماده است.( در انگلیسی به آن Crust می‌گویند.)

من به جای درست کردن خمیر قسمت بیسکویتی از پودر کردن چند گونه بیسکویت آماده استفاده می‌کنم (بیسکویت جو یا زنجبیلی یا انواع دیگر). در ایران استفاده از بیسکویت دیجستیو مناسب می‌باشد. بیسکویت باید خشک باشد تا بتوان به راحتی با دست آن‌را پودر کرد.

طرز تهیه کراست (Crust) با بیسکویت آماده:

۲۳۰ گرم بیسکویت را پودر کرده و با ۴ قاشق غذاخوری روغن گیاهی و ۳۰ گرم کره آب شده مخلوط می‌کنیم. روغن و کره، پودر بیسکویت را بهم چسبانده و از این رو می‌توان آن‌را به کف و دیواره ظزف پای بطور مساوی پخش کرد.

سپس ملاط کدو را به درون ظرف ریخته و در فر که از قبل گرم شده است برای ۶۰-۹۰ دقیقه با حرارت ۱۳۰ درجه می‌گذاریم. فقط قسمت پایین فر را باید روشن کرد. حرارت باید از پایین به ظرف پای بخورد. من از حرارت کم استفاده می‌کنم تا بدون سوخته شدن قسمت بیسکویتی، ملاط پای پخته و سفت شود. اگر از ظرف گرد شیشه‌ای پریکس استفاده شود می‌توان به‌راحتی مشاهده کرد که قسمت بیسکویتی تا چه حد برشته شده است. حتا اگر رنگ بیسکویت پای قهوه‌ای سوخته شود باز هم اشکالی ندارد.

نشانه‌ی آماده بودن پای این است که ملاط کدو پف کرده و رنگ آن تغییر کرده باشد. می‌توان با فروکردن یک چنگال درقسمت وسط پای از سفتی آن آگاه شد.

پس از پخته شدن پای آن را بیرون آورده و در یخچال سرد می‌کنیم. سپس آن را ۸ قسمت تقسیم کرده و اگر مایل باشید آنرا با گردو تزیین می‌کنید.

اگر مواد این پای درست تهیه شود این پای بسیار خوش‌مزه است که می‌توان انرا با شیر- قهوه و یا چای صرف کرد.